Zmiany w zasadach likwidacji grobów. Nowa ustawa ma chronić między innymi mogiły zabytkowe i wojenne

Nagrobek
Projekt ustawy w sprawie likwidacji grobów. Co się zmienia?
Źródło: Patrycia Schweiß/EyeEm/Getty Images
Powstał projekt ustawy o cmentarzach, w którym przewidywane są nowe zasady likwidacji grobów. Będą takie same dla ziemnych i murowanych. Ważną zmianą jest dostępność informacji o opłaceniu i możliwych terminach likwidacji. Sprawdź szczegóły.

Nowe zasady likwidacji grobów

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma być przyjęty do końca tego roku, a wejść wżycie 1 czerwca 2023 roku. Tym samym uchyli on regulację z 1959 r. We wciąż obowiązującej ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych kwestie likwidacji grobów są ogólnikowo opisane. Jak podkreślił Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera do spraw ochrony miejsc pamięci: -Chcemy, aby te przepisy były przejrzyste i jednolicie stosowane w całym kraju. 

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Jedną z ważnych zmian ma być zwiększenie dostępności informacji o tym, czy dany grób jest opłacony, a także kiedy może zostać zlikwidowany. Ponadto, zasady usuwania grobów mają być takie same, niezależnie od techniki jego wykonania. Oznacza to, że będą dotyczyły zarówno tzw. grobów ziemnych, jak i murowanych. 

Uważamy, że groby powinny istnieć tak długo, jak ktoś się nimi opiekuje
powiedział Wojciech Labuda. 

W nowej ustawie groby będą mogły być zlikwidowane najwcześniej po upływie dwudziestu lat od ostatniego pochówku oraz wygaśnięcia prawa do mogiły.

Nowe obowiązki dla właścicieli cmentarzy

Zmiany mają dotyczyć również grobów murowanych, w których możliwe jest pochowanie więcej niż jednej osoby. Aktualnie takich miejsc pochówku nie wolno likwidować niezależnie od ich stanu oraz tego, czy ktoś się nimi opiekuje. Zmianę w tym zakresie od dawna postulowali zarządcy cmentarzy.

Zmiany będą wiązały się z nowymi obowiązkami dla właścicieli cmentarzy. Będą oni musieli oznaczyć w księgach cmentarnych, które groby przeznaczone są do likwidacji, a także umieścić taką informacje na samym pomniku oraz poinformować właściciela, o ile posiadane są jego dane. Ponadto, informacje o tym, że dana mogiła zostanie zlikwidowana ma zostać podana w publicznej bazie danych. Nad tą prace wciąż trwają, a znaleźć się w niej mają dane ze wszystkich cmentarzy.

Groby wojenne i zabytkowe a likwidacje

Pełnomocnik Wojciech Labuda zapewnił, że groby wojenne i zabytkowe mają być objęte dodatkową ochroną: - Chcemy jednak wprowadzić ograniczenia związane także z ochroną grobów osób zasłużonych, weteranów walk o wolność i niepodległość, a także osób odznaczonych, np. Orderem Virtuti Militari. (...) Wiemy również, że likwidacja grobów to czynność nieodwracalna, dlatego powinna odbywać się na jasnych zasadach i po wykonaniu przez właściciela cmentarza szeregu czynności informacyjnych - tak, żeby żaden grób, którym jeszcze ktoś chce się opiekować, ani też żaden grób osoby zasłużonej, nie został zlikwidowany.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Patrycia Schweiß / EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości