Finanse i Praca

Jak napisać dobre CV i przykuć uwagę pracodawcy? "Uśmiechnięci ludzie zawsze są lepiej postrzegani"

Finanse i Praca

Autor:
Oskar
Netkowski
Jak napisać dobre CV?
Jak napisać dobre CV?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, wiele osób postanawia zmienić pracę. Często jednak zdarza się, że nie potrafimy napisać dobrego CV. Warto, aby nasz przyszły pracodawca zobaczył nasze mocne strony. Trenerka biznesu i specjalistka od wizerunku, Aneta Wrona podpowiedziała naszym widzom, jak napisać idealne CV, żeby przykuwało uwagę.

Od czego zacząć pisać CV?

Często wysłanie swojego CV jest jedynym kontaktem z naszym potencjalnym pracodawcą. Dlatego warto zadbać, aby od samego początku sprawiało dobre wrażenie. Należy jednak uważać, żeby nie przedobrzyć.

- Jedna szkoła mówi, żeby się wyróżniać, a druga stawia na minimalizm i estetykę. Jestem bardziej za opcją numer dwa - stwierdziła Aneta Wrona.

- W tej chwili nie pisze się już typowych listów motywacyjnych, raczej dopasowuje się to co chcemy napisać aplikując konkretnie na dane stanowisko. Popularne jest pisanie w tej chwili na samej górze takiego wstępu o sobie: kim jestem, jaką jestem osobą – jakie mam cechy, czego szukam, na czym mi zależy, dosłownie parę zdań - dodała specjalistka.

Jakie zdjęcie wybrać do CV?

Nasza ekspertka nie ma wątpliwości, że zdjęcie do CV musi być neutralne, portretowe, najlepiej na jednolitym tle, tak jak zdjęcie legitymacyjne. Możemy jednak się na nim delikatnie uśmiechać. Jak mówi Aneta Wrona, uśmiechnięci ludzie zawsze są lepiej postrzegani. Odradza się natomiast wrzucania zdjęć z wakacji, w prywatnej sytuacji czy tzw. selfie.

- Warto pokusić się o ładne zdjęcie. A nie takie robione z ręki, czy takie, gdzie jest niepotrzebne tło. Często w CV piszemy adres domowy - to nie jest oczekiwane. Ale warto załączyć adres w mediach społecznościowych, które służą do poszukiwania pracy - radziła ekspertka.

Jakie dane podajemy w CV?

Aneta Wrona przestrzega, żeby w CV nie podawać adresu domowego ani wieku. Jedyne co będzie potrzebne to kontakt: mailowy i telefoniczny. Dobrze też podać link do swoich mediów społecznościowych wykorzystywanych w celach zawodowych. Odradza się natomiast podawania naszych prywatnych mediów społecznościowych. I tu uwaga.

- Rekruterzy często sprawdzają prywatne społecznościówki – i patrzą np. co lajkujemy, co wrzucamy, co udostępniamy, jak komentujemy. To jest dla nich bardzo wiarygodne, bo dzieje się w czasie i w interakcji z innymi ludźmi. Z prywatnych profili można wyczytać znacznie więcej niż z CV – dlatego zanim spotkamy się z rekruterem, przejrzyjmy dobrze nasze konta społecznościowe, czy nie ma tam np. jakichś zdjęć, których chcielibyśmy nie pokazać w nowej pracy - przestrzegała Aneta Wrona.

Pamiętajmy, żeby na dole CV umieścić klauzulę RODO, bo bez tego pracodawca nie może użyć naszego CV. 

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości