Na czym polega restrukturyzacja? Rodzaje, przyczyny, skutki

Czym jest restrukturyzacja? - przyczyny i skutki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak łatwo założyć własną firmę?
Jak łatwo założyć własną firmę?
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Restrukturyzacja może obejmować gałąź przemysłu, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne czy zadłużenie. Stanowi zatem pojęcie, które dotyczy bardzo różnych podmiotów i zjawisk. Co to jest restrukturyzacja? Jakie są jej przyczyny i skutki? Na czym polega sam proces restrukturyzacji?

Przedsiębiorcom i ludziom związanym z biznesem restrukturyzacja kojarzy się zwykle ze stosowaniem działań, które mają przyczynić się do wzrostu efektywności funkcjonowania firmy. Natomiast osobom, które borykają się z problemami finansowymi i spłacają różne zobowiązania finansowe, przywodzi ona na myśl przede wszystkim restrukturyzację zadłużenia. Często mówi się o niej również w kontekście tradycyjnych gałęzi przemysłu, takich jak górnictwo, hutnictwo czy włókiennictwo. Dlatego za cel poniższego artykułu postawiliśmy sobie omówienie istoty poszczególnych rodzajów restrukturyzacji, a także wskazanie ich najważniejszych przyczyn i skutków.

Restrukturyzacja przemysłu

Na pytanie, na czym polega restrukturyzacja przemysłu nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem zależy to od obszaru, którego dotyczy. Można jednak przyjąć, że skutkiem restrukturyzacji jest tutaj likwidacja mało dochodowych i często nieprzyjaznych dla środowiska tradycyjnych gałęzi przemysłu i zastąpienie ich nowymi. Może ona wiązać się również z modernizacją dotychczasowych ciągów technologicznych, czyli na przykład zamianą maszyn na nowsze, czy wdrażaniem bardziej wydajnych rozwiązań w zakresie sposobu produkcji. W tym wypadku proces restrukturyzacji wiąże się zwykle ze zwolnieniami pracowników (wynikającymi ze stosowania większej liczby maszyn) lub ewentualnie ich przekwalifikowaniem (kursy umożliwiające dostosowanie się do zmian). Najczęściej jednak restrukturyzacja przemysłu sprawia, że zatrudnieni w nim pracownicy zmieniają zawód i/lub emigrują w poszukiwaniu pracy.

Restrukturyzacja firmy

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa może polegać na zmianach w organizacji firmy lub posiadanych przez nią aktywach bądź pasywach. Zwykle decydują się na nią podmioty, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i znajdują się na skraju bankructwa. Niemniej jednak nie jest to regułą i stosują ją również przedsiębiorstwa, które chciałyby stworzyć przesłanki do wzrostu swojej wartości. Za podjęcie decyzji o przeprowadzeniu restrukturyzacji spółki czy firmy mogą odpowiadać: wysokie koszty działalności, zbyt energochłonna lub materiałochłonna produkcja czy też spadająca sprzedaż dotychczasowych produktów. Może ona również wynikać z przyczyn zewnętrznych, na przykład przeobrażeń w polityce gospodarczej czy wzrostu konkurencyjności. Niezależnie od powodów, restrukturyzacja ma na celu poprawić sytuację ekonomiczną firmy i umożliwić jej efektywne funkcjonowanie.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Restrukturyzacja może obejmować nie tylko tradycyjną działalność gospodarczą, ale również działalność rolniczą. W tym wypadku działania polegają na unowocześnianiu produkcji rolnej, czyli przede wszystkim wymianie urządzeń i maszyn rolniczych. Co ważne, ze względu na szczególne znaczenie rolnictwa dla kraju, przy przeprowadzaniu takich działań rolnicy często mogą korzystać na wsparcie finansowego państwa. Funkcjonuje między innymi program „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, dzięki któremu można otrzymać środki na działania i inwestycje służące poprawie konkurencyjności oraz wzrostowi rentowności gospodarstwa. Z pomocą ARiMR można sfinansować na przykład inwestycję w środki trwałe, skorzystanie z usług doradczych, udział w szkoleniach czy uczestnictwo w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych.

Restrukturyzacja zadłużenia

To chyba najbardziej obszerne zagadnienie, które może dotyczyć zarówno firm, jak i osób prywatnych. Szczegółowe cele i metody restrukturyzacji zadłużenia wskazane są w ustawie Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe. W skrajnych przypadkach działania są prowadzone w sądzie i mają na celu umożliwić wierzycielom odzyskanie całości lub przynajmniej części należności od dłużnika. Niemniej jednak zanim do tego dojdzie, prowadzi się najpierw „pokojowe” postępowanie restrukturyzacyjne, czyli negocjacje z wierzycielami. Jeśli chodzi o problemy ze spłatą pojedynczego zobowiązania, to w grę wchodzi restrukturyzacja kredytu, czyli zmiana warunków jego spłaty na takie, które umożliwią mu poradzenie sobie z uregulowaniem zadłużenia. Jeśli jednak restrukturyzacja długu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może dojść do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości