Praca i finanse
W zakresie tego, czym jest Lean Management i Lean Manufacturing, powstaje wiele kontrowersji. Znane są głosy krytyczne uznające powyższe systemy zarządzania przedsiębiorstwem za ideologiczne wydmuszki. Z drugiej jednak strony o benefitach i znaczeniu Lean Management świadczy sukces wielu światowych korporacji, a zwłaszcza Toyoty – to na podstawie doświadczeń i zmian produkcyjnych tej firmy powstało pojęcie i koncepcja Lean Manufacturing.
Co to jest Lean Management i Manufacturing?
Coraz częściej w firmach, które otwarte są na adaptacje nowoczesnych metod pracy, pojawiają się takie określenia, jak Lean, Lean Management czy Lean Manufacturing. Czym tak naprawdę są i na czym polegają?
Lean Management, podobnie jak synonimicznie używane określenie Lean Manufacturing, oznacza strategię lub metodykę zarządzania przedsiębiorstwem, która opiera się na efektywniejszym dostarczaniu produktów klientom przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej kultury wewnętrznej organizacyjnej i szacunku wobec pracowników. Tego rodzaju często spotykana definicja Lean Management, co trzeba przyznać, jest jednak trudno w odszyfrowaniu i stwierdzeniu, czym faktycznie jest omawiane zjawisko. Aby nieco bardziej zrozumieć, czym jest Lean Management, warto sprawdzić, jaka jest etymologia tego wyrażenia.
Po polsku Lean Management oznacza "szczupłe zarządzanie". System ten został rozwinięty w oparciu o innowacyjny system zarządzania firmy Toyota, który został określony mianem Lean Manufacturing. Lean Management oznacza współcześnie to samo, jednak w swych możliwościach adaptacyjnych wykracza poza firmy o charakterze wyłącznie produkcyjnym i możliwy jest do adaptacji także np. w sektorze firm usługowych, ważną rolę pełni Lean pełni też w logistyce.
Koncepcja Lean Management opiera się na eliminacji zjawiska nieświadomego marnotrawstwa zasobów firmy i wzroście efektywności sprzedażowej przy jednoczesnym podniesieniu poziomu warunków pracowniczych. Istnieje wiele szczegółowych wariantów koncepcji Lean. Niektóre kładą nacisk także na wdrażanie pracowników niższych szczebli w procesy decyzyjne firmy, co ma zapewnić wzrost satysfakcji z pracy i przyczynić się do wyższej efektywności produkcyjnej. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, które są zawdzięczane zasadom Lean Management, jest słynna skrzynka bądź podobne miejsce, w którym pracownicy mogą wrzucić napisane sugestie dotyczące warunków pracy w firmie, sposobu organizacji itp.
Efekty, zagrożenia i znaczenie Lean Management
Zakłada się, że wprowadzenie zasad Lean Management ma gwarantować korzyści dla firmy na wielu obszarach. Do najczęściej wymienianych benefitów należą:
- niższe zapasy (ograniczenie marnotrawstwa firmy),
- ograniczenie zbędnego przemieszczania gotowych produktów (zarządzanie miejscem),
- wzrost jakości i produktywności,
- mniejsza ilość braków produkcyjnych,
- wzrost satysfakcji pracowników i klientów,
- wzrost kultury organizacyjnej firmy i motywacji pracowników wynikającej z poczucia bycia ważnym dla firmy.
Znanym w popkulturze elementem "szczupłego zarządzania" jest organizowanie odpraw pracowniczych odbywających się zwykle przy tablicy (ang. board meetings ), na której znajdują się określone cele i zadania. Istotnym założeniem koncepcji Lead Management i Lead Manufacturing jest bowiem ciągłe doskonalenie się – każdy dzień to nowe wyzwanie, praca powinna być jak najbardziej zautomatyzowana od strony techniczno-produkcyjnej, lecz jak najbardziej kreatywna i prorozwojowa od strony ciągłego patrzenia na stan firmy i na to, co można w niej ulepszyć. Dotyczy to zarówno szczebla kierowniczego, managerskiego, jak i pracowniczego.
Warto jednak przy tym dodać, że "szczupłe zarządzanie" nie musi być traktowane holistycznie – może stanowić zespół wybranych porad w zależności od firmy. Jednakże jednym z podstawowych zagrożeń dla faktycznej realizacji postanowień Lean Management, często podkreślanym także przez krytyków tych założeń, jest niechęć najwyższego szczebla kierownictwa do współudziału we wszystkich procesach firmy. Dotyczy to najczęściej największych organizacji pokroju międzynarodowych korporacji lub karteli.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Myślenie wizualne w edukacji i biznesie – jak można je rozwijać?
- "Różnorodność ma moc". Czy inkluzywność w biznesie rzeczywiście ma znaczenie?
- "Biznesy pełne pasji". Dlaczego warto wspierać przedsiębiorcze kobiety?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Drazen Zigic/Getty Images