Lean Management i Manufacturing - prosta metodyka zarządzania, która przyda się w firmie

spotkanie biznesowe w korporacji
Czym jest Lean Management i Manufacturing?
Źródło: Drazen Zigic/Getty Images
Lean Management to z jednej strony całościowy system zarządzania przedsiębiorstwem pozwalający na autonomizację produkcji, ograniczenie marnotrawstwa zasobów i wzrost satysfakcji pracowników, z drugiej strony zespół poszczególnych rozwiązań. Koncepcja Lean Management zakłada wzrost kultury organizacyjnej firmy. Co to jest Lean (Management, Manufacturing) i na czym polega?

Praca i finanse

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

W zakresie tego, czym jest Lean Management i Lean Manufacturing, powstaje wiele kontrowersji. Znane są głosy krytyczne uznające powyższe systemy zarządzania przedsiębiorstwem za ideologiczne wydmuszki. Z drugiej jednak strony o benefitach i znaczeniu Lean Management świadczy sukces wielu światowych korporacji, a zwłaszcza Toyoty – to na podstawie doświadczeń i zmian produkcyjnych tej firmy powstało pojęcie i koncepcja Lean Manufacturing.

Co to jest Lean Management i Manufacturing?

Coraz częściej w firmach, które otwarte są na adaptacje nowoczesnych metod pracy, pojawiają się takie określenia, jak Lean, Lean Management czy Lean Manufacturing. Czym tak naprawdę są i na czym polegają?

Lean Management, podobnie jak synonimicznie używane określenie Lean Manufacturing, oznacza strategię lub metodykę zarządzania przedsiębiorstwem, która opiera się na efektywniejszym dostarczaniu produktów klientom przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej kultury wewnętrznej organizacyjnej i szacunku wobec pracowników. Tego rodzaju często spotykana definicja Lean Management, co trzeba przyznać, jest jednak trudno w odszyfrowaniu i stwierdzeniu, czym faktycznie jest omawiane zjawisko. Aby nieco bardziej zrozumieć, czym jest Lean Management, warto sprawdzić, jaka jest etymologia tego wyrażenia.

Po polsku Lean Management oznacza "szczupłe zarządzanie". System ten został rozwinięty w oparciu o innowacyjny system zarządzania firmy Toyota, który został określony mianem Lean Manufacturing. Lean Management oznacza współcześnie to samo, jednak w swych możliwościach adaptacyjnych wykracza poza firmy o charakterze wyłącznie produkcyjnym i możliwy jest do adaptacji także np. w sektorze firm usługowych, ważną rolę pełni Lean pełni też w logistyce.

Koncepcja Lean Management opiera się na eliminacji zjawiska nieświadomego marnotrawstwa zasobów firmy i wzroście efektywności sprzedażowej przy jednoczesnym podniesieniu poziomu warunków pracowniczych. Istnieje wiele szczegółowych wariantów koncepcji Lean. Niektóre kładą nacisk także na wdrażanie pracowników niższych szczebli w procesy decyzyjne firmy, co ma zapewnić wzrost satysfakcji z pracy i przyczynić się do wyższej efektywności produkcyjnej. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, które są zawdzięczane zasadom Lean Management, jest słynna skrzynka bądź podobne miejsce, w którym pracownicy mogą wrzucić napisane sugestie dotyczące warunków pracy w firmie, sposobu organizacji itp.

Efekty, zagrożenia i znaczenie Lean Management

Zakłada się, że wprowadzenie zasad Lean Management ma gwarantować korzyści dla firmy na wielu obszarach. Do najczęściej wymienianych benefitów należą:

 • niższe zapasy (ograniczenie marnotrawstwa firmy),
  • ograniczenie zbędnego przemieszczania gotowych produktów (zarządzanie miejscem),
   • wzrost jakości i produktywności,
    • mniejsza ilość braków produkcyjnych,
     • wzrost satysfakcji pracowników i klientów,
      • wzrost kultury organizacyjnej firmy i motywacji pracowników wynikającej z poczucia bycia ważnym dla firmy.

       Znanym w popkulturze elementem "szczupłego zarządzania" jest organizowanie odpraw pracowniczych odbywających się zwykle przy tablicy (ang. board meetings ), na której znajdują się określone cele i zadania. Istotnym założeniem koncepcji Lead Management i Lead Manufacturing jest bowiem ciągłe doskonalenie się – każdy dzień to nowe wyzwanie, praca powinna być jak najbardziej zautomatyzowana od strony techniczno-produkcyjnej, lecz jak najbardziej kreatywna i prorozwojowa od strony ciągłego patrzenia na stan firmy i na to, co można w niej ulepszyć. Dotyczy to zarówno szczebla kierowniczego, managerskiego, jak i pracowniczego.

       Warto jednak przy tym dodać, że "szczupłe zarządzanie" nie musi być traktowane holistycznie – może stanowić zespół wybranych porad w zależności od firmy. Jednakże jednym z podstawowych zagrożeń dla faktycznej realizacji postanowień Lean Management, często podkreślanym także przez krytyków tych założeń, jest niechęć najwyższego szczebla kierownictwa do współudziału we wszystkich procesach firmy. Dotyczy to najczęściej największych organizacji pokroju międzynarodowych korporacji lub karteli.

       Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

       Zobacz także:

       Autor: Adrian Adamczyk

       Źródło zdjęcia głównego: Drazen Zigic/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości