Czy darowiznę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można odliczyć od podstawy opodatkowania?

Podatki
Czy darowiznę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można odliczyć od podstawy opodatkowania?
Źródło: Witthaya Prasongsin/GettyImages
Przed nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którą wiele osób przekazuje darowizny. Czy można je odliczać od podstawy opodatkowania? W jaki sposób można to zrobić?

WOŚP

DD_20230909_Owsiak_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
WOŚP od lat ratuje i uczy ratować
WOŚP od lat ratuje i uczy ratować
Hołek zabiera WOŚP na rajd Dakar
Hołek zabiera WOŚP na rajd Dakar
"Fenomen" – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku na antenie TVN
"Fenomen" – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku na antenie TVN
31. Finał WOŚP - wejście 4.
31. Finał WOŚP - wejście 4.
31. Finał WOŚP – MasterCard
31. Finał WOŚP – MasterCard
31. Finał WOŚP – Biedronka
31. Finał WOŚP – Biedronka
 31. Finał WOŚP! - wejście 3.
31. Finał WOŚP! - wejście 3.
31 Finał WOŚP - Play
31 Finał WOŚP - Play

Darowizna na WOŚP a podatek

W zeszłorocznym finale WOŚP zebrało 154 miliony złotych. Środki zostaną przekazane na sprzęt medyczny i laboratoryjny do walki z sepsą. Takie wsparcie jest nie tylko dobrym uczynkiem, ale również może wiązać się z pewną korzyścią podatkową. W rozmowie z portalem TVN24 Biznes doradczyni podatkowa w Gant Thorton, Małgorzata Samborska powiedziała, że "darowiznę przelaną na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można odliczyć od podstawy opodatkowania".

- Pieniądze przekazane na rzecz WOŚP podlegają odliczeniu, tak jak wszystkie inne darowizny. Oznacza to, że jako osoby fizyczne możemy sobie pomniejszyć naszą podstawę opodatkowania - wyjaśniła ekspertka.

Należy jednak pamiętać, że odliczenie odpowiada wysokości przekazanej darowizny, ale nie większej niż 6% naszego dochodu. Co więcej, jeśli przelew wykonaliśmy w styczniu, to odliczenia będzie można dokonać przy rozliczeniu podatkowym za 2023 rok. Nie wpływa to na możliwość przekazania 1,5% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. 

Odliczanie darowizny

Aby móc odliczyć od podstawy opodatkowania darowiznę, nie trzeba w tytule przelewu wpisywać słowa "darowizna". Potrzebny jednak będzie dowód potwierdzający, że została ona przekazana. Przepisy nie regulują tego, w jaki sposób konkretnie miałoby to zostać potwierdzone.

- Organ ma prawo oczekiwać, że udokumentujemy, że ta operacja finansowa miała charakter darowizny - mówiła. Potwierdzeniem przekazania datku może być jednak sam rachunek bankowy przypisany konkretnej organizacji. - Jej statut musi jednak wykazywać, że może ona przeznaczać te pieniądze wyłącznie na określony cel - dodała Samborska.

Trudniejsze jest odliczenie w przypadku wpłat do puszek, gdyż nie dostaje się za to pokwitowania, które mogłoby stanowić dowód.

- Co do zasady te kwoty są jednak mniejsze, dokonuje się ich z potrzeby serca i raczej nie z zamiarem dokonania później odliczenia - zaznaczyła ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości