Czy darowiznę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można odliczyć od podstawy opodatkowania?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Odpisywanie darowizny

Za nami 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którą wiele osób przekazuje darowizny. Czy można je odliczać od podstawy opodatkowania? W jaki sposób można to zrobić?

Darowizna na WOŚP a podatek

W tegorocznyym finale WOŚP zebrało 154 miliony złotych. Środki zostaną przekazane na sprzęt medyczny i laboratoryjny do walki z sepsą. Takie wsparcie jest nie tylko dobrym uczynkiem, ale również może wiązać się z pewną korzyścią podatkową. W rozmowie z portalem TVN24 Biznes doradczyni podatkowa w Gant Thorton, Małgorzata Samborska powiedziała, że "darowiznę przelaną na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można odliczyć od podstawy opodatkowania".

31. finał WOŚP

31. Finał WOŚP - wejście 4.
31. Finał WOŚP - wejście 4.Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Pieniądze przekazane na rzecz WOŚP podlegają odliczeniu, tak jak wszystkie inne darowizny. Oznacza to, że jako osoby fizyczne możemy sobie pomniejszyć naszą podstawę opodatkowania - wyjaśniła ekspertka.

Należy jednak pamiętać, że odliczenie odpowiada wysokości przekazanej darowizny, ale nie większej niż 6% naszego dochodu. Co więcej, jeśli przelew wykonaliśmy w styczniu, to odliczenia będzie można dokonać przy rozliczeniu podatkowym za 2023 rok. Nie wpływa to na możliwość przekazania 1,5% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. 

Odliczanie darowizny

Aby móc odliczyć od podstawy opodatkowania darowiznę, nie trzeba w tytule przelewu wpisywać słowa "darowizna". Potrzebny jednak będzie dowód potwierdzający, że została ona przekazana. Przepisy nie regulują tego, w jaki sposób konkretnie miałoby to zostać potwierdzone.

- Organ ma prawo oczekiwać, że udokumentujemy, że ta operacja finansowa miała charakter darowizny - mówiła. Potwierdzeniem przekazania datku może być jednak sam rachunek bankowy przypisany konkretnej organizacji. - Jej statut musi jednak wykazywać, że może ona przeznaczać te pieniądze wyłącznie na określony cel - dodała Samborska.

Trudniejsze jest odliczenie w przypadku wpłat do puszek, gdyż nie dostaje się za to pokwitowania, które mogłoby stanowić dowód.

- Co do zasady te kwoty są jednak mniejsze, dokonuje się ich z potrzeby serca i raczej nie z zamiarem dokonania później odliczenia - zaznaczyła ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Iryna Khabliuk / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości