Domowa królowa czy Ogarniaczka? 5 typów współczesnych Polek - co nas różni i czy możemy się dogadać?

Kobieta w koronie na głowie
fot. Deagreez/Getty IMages
Badanie Świat Kobiet pokazało, że istnieje obecnie pięć typów kobiet i każdy z nich inaczej radzi sobie z wyzwaniami współczesnej kobiecości. Zobaczmy czy zastosowane sposoby pasują do naszego myślenia i czy możemy je wykorzystać w codziennym życiu.

Narracja ostatnich kilkunastu lat pokazuje, że media skupiały się na tym, aby pokazywać kobiety aktywne na wielu polach. Poradniki i portale internetowe podają wiele przepisów jak uzyskać doskonałość w każdej dziedzinie : w sprzątaniu mieszkania, planowaniu wydatków, zakupach, gotowaniu, wychowywaniu dzieci, i uprawianiu seksu. Na każdym z tych pól działania można zrobić jeszcze więcej, jeszcze szybciej, jeszcze sprytniej.

Jednocześnie druga narracja opowiada o koncentrowaniu się na sobie i własnych potrzebach. Kobieta powinna dbać o to, aby doświadczać, brać za siebie odpowiedzialność materialną i emocjonalną, czuć się odpowiedzialną za wszystko co jej dotyczy i co ją otacza. Dobrze też kiedy dba o swoją zewnętrzność – figurę, fryzurę i ubiór – tutaj też wspierana jest przez wielu doradców i osób mających odpowiednią radę na każdą okazję.

Jak w tym wszystkim nie zwariować i umieć ustalić sobie priorytety? Jak korzystać tylko z tego co rzeczywiście jest nam potrzebne, a nie stosować się do każdej porady i kończyć dzień z poczuciem klęski.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Królowa Domowa

Wyobraźmy sobie, że porady i pouczenia trafiają na Królową Domową, dla której ład, porządek i harmonia w jej otoczeniu jest najważniejsze. Po pierwsze Królowa nie interesuje się życiem zawodowym, a jeżeli już to najszybciej będzie szukała porad jak mając 4 dni wolnego i kalendarz zrobić z tego dwutygodniowe nieprzerwane wakacje lub jak wychodząc o 14 dostawać pensje, jakby siedziało się do 18.

Zobacz: Wszystkie długie weekendy w 2019 - zaplanuj wolne dni!

Porady dotyczące wyglądu zastosuje na tyle, na ile uznaje za potrzebne do tego, żeby nie było że jest zaniedbana i źle wygląda. Na pewno nie będzie stosowała się do rad, które wymagają poświęcenia dużej ilości czasu i energii. Co najwyżej zobaczy, jaki może być skutek takiego postępowania i upewnią się w mniemaniu, że szkoda na to czasu.

Wychowanie męża i dzieci mają w małym palcu – każdy ma rozpisaną rolę i powinien się do niej stosować. Królowa patrzy z lotu ptaka i dba, aby nikt nie przekraczał wyznaczonej mu granicy.

W radach skoncentrują się na tych, które będą mówiły o tym jak uszczęśliwić innych – lepiej ugotować, wymyśleć lepszą zabawę, lepiej dbać o zdrowie i radość wszystkich domowników.

Bokserka Losu

Bokserka Losu, której poświęcenie i działanie nie jest dostatecznie doceniane przez nikogo będzie szukała potwierdzenia, że jej postępowanie mimo, że nie przynosi obecnie nagród jest inwestycją w przyszłość. Chętnie przeczytają o poświęcających się matkach, których dzieci wyrosły na porządnych ludzi lub o mężu nierobie, który po granicznym doświadczeniu przestał pić piwo przed telewizorem i zabrał się za odkurzanie.

Zobacz: Mój mąż nie dba o siebie! Co robić?

Z przyjemnością wesprą działania mające na celu czynienie dobra – będą przytulały cudze dzieci, opiekowały się starszymi i niepełnosprawnymi w okolicy – tutaj też będą szukały praktycznych rad i zapewnień, że to co robią ma sens.

Bokserka Losu nie będzie szukała porad dotyczących samorozwoju lub dbania o swoją urodę – nie ma na to chęci – uważa, że jest to marnowanie czasu poświęcaniem go na coś co nie ma większego znaczenia.

Ogarniaczka

Ogarniaczka – kobieta, która zajmuje się wieloma sprawami na najróżniejszych płaszczyznach przeczyta wszystko i po dokonaniu wstępnej selekcji będzie się starała wprowadzić to w życie. Będzie lepiej gotować, lepiej dbać o dom, lepiej wychowywać dzieci i dogadywać się z partnerem. Jej potrzeba kontroli dostanie narzędzia do tego, aby być skuteczniejszą i bardziej wydajną. Z każdej porady będzie potrafiła wyciągnąć coś dla siebie – nie będzie czuła się bezradna i zagubiona. Czasami tylko może okazać się, że stawia sobie zbyt wysoko poprzeczkę, ale wtedy zawsze można poszukać porad jak sobie odpuścić i ogarnąć nawet ten temat.

Zobacz: Krzysztof Miruć: „Robiąc remont, nie trzeba wywracać życia do góry nogami

Porad będą szukały w wielu źródłach starając się ogarnąć jak najwięcej w jak najszybszym czasie – tutaj też będą fachowcami i ich umiejętności odróżniania faktycznych porad od bicia piany będą kluczowe.

Dziarska Dziewucha

Dziarskie Dziewuchy to kobiety, które wiele swoich życiu przeszły i ich obecna ścieżka życiowa jest świadomym wyborem. W sieci będą poszukiwać ciekawych wyjazdów dla siebie, ambitnych książek dla siebie, czy wydarzeń kulturalnych też dla siebie. Mniej będą się interesować porównywaniem do innych kobiet, co nie znaczy, że odpuszczą dyskusję na forum, jeśli tryb życia, czy poglądy innych kobiet są niezgodne z ich światopoglądem.

Zobacz: 8-letnia Maja zrezygnowała ze słodyczy, by ratować orangutany

Chętnie też zaangażują się w inicjatywę mającą na celu poprawienie świata – uratowanie delfinów albo założenie szkoły. Będą szukały porad jak dbać o środowisko i swoje zdrowie, jak najdłużej utrzymać dobrostan, w którym się teraz znajdują. Z przyjemnością także poczytają jak radzą sobie inne kobiety – często ich środowisko nie pozwala na bezpośredni kontakt z kobietami, które myślą i działają inaczej.

E-księżniczka

A E-księżniczka? Dla niej istotne są podpowiedzi jak pięknie żyć. Po prostu. Chce doświadczać w każdej dziedzinie, mieć pewność, że to co robi jest wyjątkowe i niezwyczajne. Szuka porad jak najlepiej wyglądać, jak dbać o swoje zewnętrzne i wewnętrzne ja. Będzie szukać miejsc gdzie inni będą mogli ją zobaczyć i podziwiać.

Zobacz: Cannes 2019. Natalia Janoszek zrobiła furorę na czerwonym dywanie w swojej obłędnej kreacji

Kobiety są różne i szukają różnych rzeczy. Najważniejsze jest to, aby dobierać to co rzeczywiście jest nam potrzebne, nie porównywać się i nie rywalizować. Porady i opinie innych traktować jak bogato zastawiony stół, z którego sięgamy tylko po to co lubimy i na co mamy ochotę.

Badanie Świat Kobiet zostało zrealizowane przy współpracy IQS i RASP.

*Katarzyna Krzywicka-Zdunek - Socjolożka, w branży badań od ponad 20 lat. W IQS prowadzi zespół jakościowy, ma również doświadczenie w zakresie badań ilościowych. Specjalistka technik warsztatowych oraz badań przeprowadzanych z dziećmi. Pomysłodawczyni i liderka projektu Kids Power – dotyczącego dzieci w wieku 3-16 lat. 

Autor: Katarzyna Krzywicka

podziel się:

Pozostałe wiadomości