Styl życia

Muzyka pop – wykonawcy, charakterystyka i fakty

Styl życia

Aktualizacja:
E+Martin-dm/Getty Images

Muzyka pop to rodzaj muzyki rozrywkowej. Dlatego zwykle jest skierowana do szerokiego grona odbiorców. Popyt na nią, mimo upływu lat, nie maleje i wydaje się nawet, że zapotrzebowanie na tego rodzaju brzmienie sukcesywnie rośnie.

Jakie cechy szczególne posiada ten rodzaj muzyki? Kiedy powstał pop? Jakie nurty można wyróżnić i w czym tkwi fenomen popowej muzyki?

Historia muzyki pop

Czym jest muzyka pop? Jej definicja tak naprawdę nie jest znana. Najprościej mówiąc, jest to rodzaj muzyki wykorzystujący brzmienie perkusji, instrumentów klawiszowych i krótkich partii gitar. Można spotkać nawet opinie, że jest to lżejsza wersja rocka. Cechą charakterystyczną jest na pewno chwytliwy refren, który łatwo wpada w ucho, ułatwiając zapamiętanie danego przeboju. Muzyka ta ma prostą strukturę rytmiczną i melodyczną. Często także nadaje się do tańca i jest dostosowana do panujących trendów.

Jak powstała muzyka pop? Przyjmuje się, że ten rodzaj muzyki pojawił się mniej więcej w latach 60. Właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii nastąpił boom wszelkiego rodzaju zespołów, których celem było dotarcie do jak największego grona odbiorców. Szybko się okazało, że tego rodzaju fach jest niezwykle dochodowy. Muzyka pop bardzo szybko stała się więc zyskownym biznesem, a nowi wykonawcy i zespoły zaczęli wyrastać jak grzyby po deszczu. Od tamtego czasu popyt na tego rodzaju muzykę sukcesywnie rósł. Dziś uważa się ją często za najbardziej skomercjalizowaną, ale jednocześnie taką, która zawsze jest na topie.

Muzyka pop bardzo często czerpie z innych stylów. Zapożyczenia słyszalne są nie tylko w sposobie śpiewania czy linii melodycznej, ale także w wykorzystaniu instrumentów.

Wśród najważniejszych nurtów, jakie wykształciły się w muzyce pop, są:

 • pop rock,
 • dance pop,
 • country pop,
 • pop rap,
 • pop punk.

Muzyka pop – zagraniczna i polska

Prekursorami muzyki pop były m.in. zespoły Abba, The Beach Boys, The Beatles, a nawet sam Elvis Presley, bo ten rodzaj muzyki ma swoje korzenie w rock and rollu.

W latach 80. trendy w tego rodzaju muzyce wyznaczali Elton John, Cyndi Lauper, Cher, Stevie Wonder, Lionel Richie, Kim Wilde, Bryan Adams, Tina Turner, Barbra Streisand, Peter Gabriel, zespół Erasure, Modern Talking, Pet Shop Boys czy Wham!

Lata 90. można zaś śmiało nazwać złotą erą muzyki pop. To wtedy nastąpił jej najgwałtowniejszy rozwój i była ona w swej szczytowej formie. Wśród najważniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki w tamtym czasie można wymienić: Eltona Johna, Prince'a, Whitney Houston, Phila Collinsa, Shakirę, Celine Dion, Britney Spears, Paulę Abdul, Christinę Aguilerę czy Robbiego Williamsa. To wtedy powstały też popularne girlsbandy czy boysbandy takie jak Spice Girls, Destiny’s Child, Atomic Kitten, N'Sync, TLC, Erasure, Backstreet Boys, Take That.

Współcześnie do najważniejszych twórców muzyki pop zalicza się m.in. Miley Cyrus, Beyoncé, Adele, Justina Biebera, Lady Gagę, Rihannę czy zespół One Direction. W ostatnich latach również bardzo popularna jest muzyka pop-rock.

Muzyka pop w Polsce może poszczycić się wykonawcami, którzy zapisali się kartach historii i dziś można ich określić mianem "klasyków". Ich piosenki zna i potrafi zanucić niemal każdy, nie tylko fani popu.

Polska muzyka pop lat 80. na czele z takimi wykonawcami jak Bajm, Anna Jurksztowicz, Kapitan Nemo, Papa Dance, Dwa Plus Jeden czy Majka Jeżowska była jedynie zapowiedzią tego, co stało się 10 lat później. To właśnie lata 90. sprawiły, że tego rodzaju muzyka przeżyła prawdziwy rozkwit. Wystarczy przytoczyć takich wykonawców jak Formacja Nieżywych Schabuff, De Su, Norbi, Gabriel Fleszar, K.A.S.A., Ich Troje, Blue Cafe czy Just 5.

Jeśli chodzi o polską muzykę pop współcześnie, wśród najważniejszych wykonawców należy wymienić Sylwię Grzeszczak, Margaret, Dawida Kwiatkowskiego, Dodę, Andrzeja Piasecznego, Rafała Brzozowskiego, Edytę Górniak, Grzegorza Hyżego czy Ewę Farnę.

Muzyka pop – ciekawostki

Co warto wiedzieć o muzyce pop? Informacje poniżej powinien znać każdy prawdziwy fan tego rodzaju brzmienia:

 • określenie "pop" wywodzi się od angielskiego słowa „popular”, czyli "popularny";
 • jeśli chodzi o style, jakie wykształciła muzyka pop, można tu wymienić np. progressive pop, brit pop, synth pop, pop symfoniczny, indie pop czy jangle pop;
 • z muzyką pop wiążą się takie pojęcia jak: idol, boysband, girlsband, hit;
 • pop jest zwykle uważany za podgatunek muzyki rockowej;
 • niekwestionowanym królem popu nadal pozostaje Michael Jackson, a królową Madonna;
 • innym określeniem muzyki pop jest muzyka estradowa;
 • muzyka pop istnieje praktycznie w każdym miejscu na Ziemi, różni się jednak w zależności od regionu. Arabska muzyka pop będzie inna od rosyjskiej muzyki pop. Wersji i brzmień jest więc od groma, a do najpopularniejszych należą: koreańska muzyka pop, indyjski pop, latynoski pop czy afro-pop.

Zobacz wideo: Loka w piosence "Na jednej z dzikich plaż"

Zobacz także:

Wypalenie zawodowe grozi każdemu? "Musimy być elastyczni i otwarci na zmiany"

68-letnia aktorka ogłosiła, że jest w ciąży. Ojcem jest partner młodszy o czterdzieści lat

Aleksandra Domańska oczekuje dziecka i ma pewien problem. Poprosiła kobiety o radę: "Czy ciąża ma to do siebie?"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości