Styl życia

Jezioro Michigan i jego charakterystyka

Styl życia

Aktualizacja:
Jezioro Michigan

W Ameryce Północnej znajduje się kompleks pięciu jezior pochodzenia tektoniczno-polodowcowego. Charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią i należą do największych jezior świata. Trzecim co do wielkości jeziorem tego kompleksu jest jezioro Michigan.

Jezioro Michigan jest wyjątkowe dla Stanów Zjednoczonych, bo jako jedyne z Wielkich Jezior leży w całości na terenie USA (pozostałe dzielone są z Kanadą). Nad jeziorem znajduje się wiele miast z czterech amerykańskich stanów: Illinois, Michigan, Wisconsin i Indiana.

Wielkie Jeziora Ameryki Północnej

W Ameryce Północnej znajduje się grupa pięciu jezior usytuowanych na pograniczu USA i Kanady. Wszystkie są połączone ze sobą cieśninami, kanałami i rzekami. Gdyby traktować je jako jeden akwen, byłby to drugi na świecie zbiornik słodkiej wody (tuż po jeziorze Bajkał, którego objętość wynosi 23000 km sześciennych). Wielkie Jeziora powstały ok. 10 tysięcy lat temu, kiedy kotliny pochodzenia tektonicznego wypełniły się wodą po ostatnim zlodowaceniu. W skład słynnej piątki wchodzą Jezioro Górne, Huron, Michigan, Erie oraz Ontario.

Najważniejsze informacje o jeziorze Michigan

Jezioro Michigan jest trzecim co do wielkości z Wielkich Jezior Ameryki Północnej i zajmuje powierzchnię 57800 km kw. Jest także piątym co do wielkości jeziorem na świecie (większe są tylko Huron, Jezioro Wiktorii, Jezioro Górne i Morze Kaspijskie, które w istocie jest słonym jeziorem). Michigan łączy się z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac. Pod względem hydrologicznym obydwa te jeziora stanowią jedność, jednak traktowane są jak dwa odrębne zbiorniki wodne.

Nad jeziorem Michigan leżą cztery stany USA: Illinois, Michigan, Wisconsin i Indiana. Które miasto nad Jeziorem Michigan jest najbardziej znane? Bez wątpienia Chicago – trzecie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych. Wody jeziora są przejrzyste, co jest spowodowane obecnością licznych słodkowodnych małży, które oczyszczają wodę.

Jezioro ma 494 km długości i 190 km szerokości. Jego średnia głębokość wynosi 85 m, przy czym w najgłębszym miejscu sięga nawet 282 m. Linia brzegowa ma długość aż 2633 km.

Atrakcje jeziora Michigan

Atrakcji w obrębie Wielkich Jezior Ameryki Północnej nie brakuje. Jezioro Michigan jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych. Z całą pewnością wpływ na to ma bliskość dużej metropolii – Chicago, ale oczywiście nie tylko. W okolicach jeziora znajduje się wiele miejscowości letniskowych z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Doskonałe warunki znajdą tu wszyscy miłośnicy sportów wodnych. Po jeziorze Michigan można pływać na różne sposoby: łódką, kajakiem, żaglówką, można także wybrać się w rejs większą jednostką pływającą, ponieważ głębokość jeziora na to pozwala. Warto pamiętać, że rejon Chicago jest bardzo wietrzny, co często jest powodem wysokich fal na jeziorze. Akwen ten zapewnia również świetne warunki wędkarzom. Na wyznaczonych terenach łownych żyje kilkadziesiąt gatunków ryb, m.in. pstrągi, łososie, okonie, a także bassy wielkogębowe i pręgowane.

Miłośnicy leniwego wypoczynku też nie powinni być zawiedzeni. Brzegi jeziora Michigan Amerykanie nazywają trzecim wybrzeżem – po wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego oraz Oceanu Spokojnego. Plaże są tu szerokie i piaszczyste, a piasek nazywany jest „śpiewającym”. Dlaczego? Ponieważ ze względu na wysoką zawartość kwarcu wydaje charakterystyczne dźwięki, kiedy się po nim spaceruje. Dużą atrakcją są liczne i potężne wydmy znajdujące się na południowych i południowo-wschodnich brzegach jeziora.

Gdzie można spodziewać się największej liczby turystów? Przede wszystkim w rejonie Chicago, a także Milwaukee. Nieco spokojniej jest w wielu otaczających jezioro miastach i miasteczkach.

Atrakcje pięciu Wielkich Jezior

Będąc nad jeziorem Michigan, warto znaleźć czas na zobaczenie pozostałych jezior, równie zaskakujących. Decydując się na podróż na północ, w kierunku Jeziora Górnego, można podziwiać liczne wyspy: małe i duże, a także kilkanaście rezerwatów usytuowanych wokół jeziora. Osoby, które mają doświadczenie w biwakowaniu, mogą oddać się tej przyjemności, pamiętając jednak, że w rezerwatach żyje wiele groźnych zwierząt. Na jeziorze Huron znajduje się piękna wyspa Manitoulin, a liczne wraki statków można oglądać na terenie Parku Fathom Five. Oczywiście nie można zapomnieć także o jednej z największych atrakcji Ameryki, a więc o wodospadzie Niagara, który znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, między jeziorami Ontario i Erie.

Jezioro Michigan, podobnie jak inne jeziora wchodzące w skład „wielkiej piątki”, zachwyca wielkością i pięknem. Rejon ten jest chętnie odwiedzany przez Amerykanów, ale również przez turystów z całego świata.

Jezioro Michigan wystąpiło z brzegów. Woda zalała drogę i rozdzieliła sąsiadujące miasta

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości