Świat

Odwiedzamy największe solnisko na świecie. "To, jak wygląda, zależy od temperatury"

Dzień Dobry TVN

Świat

Odwiedzamy największe solnisko na świecie. "To, jak wygląda, zależy od temperatury"

Dzień Dobry TVN

Salar de Uyuni to największa atrakcja turystyczna w Boliwii. Najwyższe i największe solnisko na świecie przyciąga turystów z całego świata. Co o nim wiemy?

Największe solnisko na świecie

Południowo-zachodnia Boliwia, Andy. To tu znajduje się najwyżej położone i największe solnisko na świecie. Salar de Uyuni położone jest na wysokości 3653 m n.p.m.

- Ma ponad 10 tysięcy 580 km kwadratowych, razem z obrzeżami – 12 tysięcy - podkreśla Rafael Fernadno Erazo, przewodnik.

Solnisko jest największą atrakcją turystyczną w Boliwii, która przyciąga turystów z całego świata. Kilka lat temu odbył się tutaj Rajd Daakar. Kręcono tam także Gwiezdne Wojny. Miejsce to przyciąga także niezwykłym wyglądem. 

- To, jak wygląda solnisko, zależy od temperatury. Teren jest płaski, noce są zimne, a w ciągu dnia jest bardzo gorąco. Pod powierzchnią mamy wodę. Wilgoć unosi się i przez to pojawiają się tutaj różne figury. Można odnieść wrażenie, że solnisko jest popękane. Zmienia się wraz z porami roku. W porze suchej – krystalizuje się, w porze deszczowej przypomina lustro. Można pomylić je z niebem - opowiada Reynaldo Berna Berna, właściciel biura podróży.

Jak się okazuje, solnisko to nie tylko piękne widoki.

- Pod spodem przebiegają podziemne rzeki. Woda wzbogacona jest o minerały, które znajdują się w solnisku i w pobliskim wulkanie. Dzięki temu ma wiele właściwości leczniczych, m.in. jest dobra na reumatyzm – wyjaśnia przewodnik.

Salar de Uyuni - solne atrakcje

Wybierając się do solniska Salar de Uyuni, nie można zapomnieć o okolicznych miasteczkach. W 5-tysięcznym Colhani znajduje się fabryka soli. 

- Przywozi się ją z solanki małymi samochodami. Robi się to w porze deszczowej, bo wtedy łatwiej pracuje się z solą. W porze suchej robią się z niej bryły i staje się bardzo twarda - tłumaczy Rafael Fernadno Erazo.

Ogromną atrakcją są także hotele zbudowane z brył soli. Pierwszy z nich powstał 25 lat temu. Przez kolejne lata powstawały nowe, stając się punktem obowiązkowym każdej wycieczki.

Odwiedzając Salar de Uyuni punktem obowiązkowym jest Incahuasi - koralowa wyspa, która wyrasta z płaskiej tafli solniska. Wiąże się z nią pewna legenda. 

- Nasi dziadkowie mówili, że wcześniej znajdowało się tu jezioro, które zaczęło wysychać. Według wierzeń to solnisko jednej z bogiń, która urodziła syna. Kiedy ojciec zabrał dziecko, mleko matki rozlało się i tak powstało to solnisko - mówi Aurelia Bello, mieszkanka wyspy Incahuasi.

Zobacz też:

Najsłynniejsza reporterka Cholita z Boliwii: "Mam nadzieję, że nasi mężczyźni zrozumieją, że mamy takie same prawa"

Co zrobić, gdy hotel anulował rezerwację i odmawia zwrotu wpłaconej zaliczki? Adwokat Eliza Kuna odpowiada

Najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce. Które warto odwiedzić?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Reporter: Honorata Zapaśnik
Co sądzisz o tym artykule?
63
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0