Styl życia

Co robić, gdy się nudzi w domu, w wakacje, na urlopie?

Styl życia

Aktualizacja:

Nuda jest negatywnym zjawiskiem, które wiąże się z poczuciem wewnętrznej pustki i brakiem motywacji do działania. Wiele osób bezrobotnych lub biernych zawodowo zastanawia się, co robić, gdy się nudzi. Uczniowie, którzy mają przed sobą wakacje, także mogą poddać się negatywnym uczuciom, zwłaszcza jeśli nie mają perspektywy wakacyjnego wyjazdu.

Zobacz też: Grzybobranie – gdzie opłaca się pojechać i co należy ze sobą zabrać? Wskazówki dotyczące zbierania grzybów >>> 

Nuda traktowana jest jako objaw frustracji, stresu i braku obowiązków. Kojarzy się ludziom źle, chociaż właśnie to uczucie może prowadzić do nowych odkryć i jest szansą na zrobienie czegoś ciekawego i niespodziewanego. Adam Phillips, psychoanalityk, uważał, że dzięki nudzie człowiek uczy się oczekiwania na coś interesującego. Tym samym nuda może być punktem wyjścia do ludzkiej kreatywności. Co robić, gdy się nudzi w domu i w jaki sposób walczyć z nudą?

Zobacz też: Jak przeprowadzić masaż czekoladą? Jak się do niego przygotować? >>> 

Co robić, gdy się nudzi w domu?

Osoby dorosłe, które codziennie muszą chodzić do pracy, a po południu zajmować się sprawami rodzinnymi i domowymi, zwykle zapominają o istnieniu nudy. Potrafią wykorzystać każdą wolną chwilę na relaks lub odpoczynek. Jednak bezrobotni lub przebywający na długich urlopach mogą poddać się uczuciu obojętności i frustracji. W takiej sytuacji zastanawiają się, co robić, gdy się nudzi i jak spożytkować wolny czas? Istnieje na to wiele sposobów:

 • czytanie książek,
 • oglądanie pamiątek, starych zdjęć,
 • poszukiwanie ciekawych informacji w internecie, blogów na ulubiony temat,
 • stworzenie własnej strony internetowej,
 • przygotowanie listy rzeczy, o których się marzy, ale na które nie miało się wcześniej czasu,
 • rysowanie,
 • granie w gry,
 • znalezienie pracy z domu, która połączy przyjemne z pożytecznym.

Osoby chore, które nie mogą wyjść z domu, powinny skoncentrować się na poszerzaniu swoich zdolności, na przykład językowych. W internecie można znaleźć wiele kursów angielskiego lub włoskiego, które są darmowe lub dostępne za małą opłatą. Dobrym pomysłem jest także dbanie o inne kompetencje, na przykład manualne. Można przygotować artystyczne ciasto i zachwycić bliskich. Z kolei osoby, które lubią robić manicure, mogą nauczyć się nowych wzorów lub sposobów malowania paznokci dzięki filmom na YouTubie. Bardzo dobrym pomysłem jest także nauczenie się zupełnie nowych umiejętności, na przykład programowania, tworzenia muzyki online albo przygotowywania sałatek na każdą porę roku.

Co robić, gdy się nudzi w wakacje?

Wakacje to czas, gdy wielu uczniów ma za dużo wolnego czasu i zastanawia się, co robić, gdy się nudzi. Podobne wrażenie mogą mieć osoby, które pracują w branży nastawionej na rok szkolny lub akademicki. W takiej sytuacji perspektywa zbyt długiego urlopu może wydawać się frustrująca. Niektórzy spędzają pierwsze dni wakacji lub urlopu, śpiąc do południa, oglądając zaległe odcinki seriali i chodząc po domu bez wyraźnego celu. Tego typu formy spędzania wolnego czasu, mogą sprawić, że wolny czas „przeleci przez palce”, zamiast wzbogacić i wyzwolić kreatywność. Jeżeli nie można pozwolić sobie na wyjazd za granicę, zawsze można poszukać w internecie informacji na temat wymarzonego miejsca wakacyjnego. Obecne możliwości sprawiają, że każdy jest w stanie zobaczyć filmy i zdjęcia z wielu zakątków świata. Kolejnym dobrym pomysłem na to, co robić, gdy się nudzi w wakacje , jest wyjście z domu. Można spotkać się ze znajomymi, wybrać na rower lub na rolki, a także przejść się na spacer. Wśród innych sposobów spędzania czasu można wymienić następujące:

 • trening fizyczny w domu lub poza nim,
 • wyjście do kina,
 • wyjazd nad rzekę lub jezioro,
 • chodzenie po sklepach i poszukiwanie prezentów dla bliskich,
 • poświęcenie czasu na swoje hobby,
 • stworzenie własnego bloga lub kanału na YouTube,
 • przeglądanie starych ubrań lub zrobienie porządku w toaletce,
 • domowe SPA (kąpiel z dodatkiem olejków, maseczka, manicure, kremy na twarz i na całe ciało, relaks),
 • opalanie się na balkonie, tarasie lub na kocu na trawie.

Wolny czas można także poświęcić na kontemplację i rozmyślanie. Dzięki chwilom refleksji można wpaść na bardzo dobre pomysły i zdecydować się na pisanie własnej książki lub bloga. Warto dodać, że zdaniem naukowców nuda wyzwala potencjał rozwojowy człowieka i może sprawić, że dana osoba wpadnie na niesamowity pomysł. Zdarza się, że to osoby przebywające na wymuszonym urlopie lub na długich wakacjach czy też bezrobotni, mają bardzo dobre koncepcje na własną działalność gospodarczą albo rozpoczynają pracę nad jakimś wynalazkiem lub odkryciem. Nuda może być więc uczuciem nie tylko frustrującym i melancholijnym, ale także twórczą mocą, która pomoże w osiągnięciu życiowych celów.

Zobacz też: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – co skrywają ruiny najwspanialszego pałacu w Polsce? 

Pozostałe wiadomości