Ośrodek z ważną misją
Fundacja Leroy Merlin przeprowadziła remont dwóch mieszkań usamodzielniających dla podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku. Remont generalny objął 3 sypialnie, 2 łazienki, 2 przedpokoje, kuchnię z jadalnią, a także modernizację budynku. Postanowiliśmy odwiedzić chłopców, którzy będą mieszkać w nowych, stylowych i dopasowanych do ich potrzeb przestrzeniach.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku to miejsce, w którym na co dzień mieszka 50 chłopców. Misją ośrodka jest rozpoznawanie i wspieranie potencjału rozwojowego podopiecznych. Nastolatkowie rozwijają kompetencje ułatwiające samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Opiekunom ośrodka zależy, by ich wychowankowie skupili się na swoich mocnych stronach. Chcą pokazać im, że są wartościowi i mogą osiągać postawione sobie cele, spełniać marzenia. Chłopcy uczą się m.in. zawodu kucharza, uczestniczą w zajęciach stolarskich czy nawet kołach teatralnych.
Wsparcie Fundacji Leroy Merlin
Fundacja Leroy Merlin wyremontowała dwa mieszkania usamodzielniające znajdujące się na terenie ośrodka. Remont objął łazienki, sypialnie, przedpokoje oraz kuchnię z jadalnią. Czym są mieszkania usamodzielniające i dlaczego są tak ważne dla młodych podopiecznych przebywających w ośrodku?
Mieszkania usamodzielniające to jeden z pierwszych kroków, by dać wychowankom szansę na lepszy start w dorosłość. Metamorfoza tych pomieszczeń to nie tylko "nowy, ładny dom", ale też ogromna szansa i możliwość rozwoju dla tych wyjątkowych nastolatków.
Podczas wejścia live, dyrektor MOW w Jaworku Mariusz Dobijański, opowiedział o głównym celu mieszkań usamodzielniających. – To jest miejsce, w którym chłopcy będą ćwiczyli swoje umiejętności życiowe, tu będą podejmowali decyzje, organizowani czas wolny – wszystko to, co robi każdy dorosły już człowiek – tłumaczył.
W mieszkaniach usamodzielniających chłopcy uczą się samodzielności, spędzają tam swój wolny czas, ale też i wykonują codzienne obowiązki np. gotują, piorą i sprzątają. Oprócz urządzenia nowych stylowo urządzonych pomieszczeń skupiono się także na modernizacji samego budynku. Zadbano o jego efektywność energetyczną m.in. poprzez montaż paneli fotowoltaicznych oraz komfort dzięki montażowi klimatyzacji.
Podopieczni zaangażowali się w remont
Metamorfoza ośrodka była niezwykłym przeżyciem dla podopiecznych ośrodka. Chłopcy zaangażowali się w remont mieszkań, co pozwoliło im zdobyć nowe umiejętności. Uczyli się fachu pod okiem profesjonalistów Leroy Merlin, w tym malowania, montażu instalacji czy podłogi.
- Od trzech miesięcy przygotowywano pomieszczenia do remontu, tak naprawdę chłopcy to zrobili, a po "demolce" weszliśmy my, żeby wyrównywać ściany, malować, kłaść podłogi i też chłopcy nam przy tym pomagali. Serca rosły, jak widzieliśmy jak oni pracują. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że dziś oddajemy im to miejsce, jest fantastyczne – powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Bolek, prezeska Fundacji Leroy Merlin.
- Niektórzy poświęcili swój wakacyjny czas, nie wyjeżdżając do domu, właśnie po to, by tu zostać i pracować. To było dla nich wyzwanie, które przyjęli z radością i ten zapał, o którym mówi Pani Agnieszka był widoczny każdego dnia – dodał dyrektor MOW.
Ten wyjątkowy projekt, zrealizowany z pomocą Fundacji Leroy Merlin, da chłopcom możliwość spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji, budowania relacji społecznych w odnowionych, stylowych i dostosowanych do ich potrzeb przestrzeniach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Imitacje drewna, które odmienią twoje wnętrze. Architektka: "To coś nowego i lepszego"
- Co powiesić na ścianie zamiast obrazu? "Dodatki dobieramy proporcjonalnie do wnętrz, które mamy"
- Jak wybrać dekoracje do salonu? Najciekawsze dekoracje salonu na komodę, stół lub ściany
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn