Poszukiwane newsy

Uprowadzona 12-latka wróciła do rodziny. Stała się ofiarą rosyjskiej propagandy

Poszukiwane newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
gazeta.pl/wp.pl
Mariupol

12-letnia Kira Obedynska, córka zabitego w Mariupolu mistrza Ukrainy w piłce wodnej Jewhena Obedynskiego, wróciła do dziadków. Ranna dziewczynka miała trafić do rosyjskiego sierocińca. W tamtejszych mediach ukazało się nagranie pokazujące, jak rosyjscy żołnierze "ratują dzieci".

Okupanci wysyłają ukraińskie dzieci do Rosji

Po ataku na Mariupol Kira Obedynska wraz z partnerką taty próbowała wydostać się z miasta. 12-latka została ranna na skutek wybuchu miny. Okupanci wywieźli dziewczynkę do Doniecka, gdzie trafiła do szpitala kontrolowanego przez Rosjan. Stamtąd miała zostać przewieziona do rosyjskiego domu dziecka. Były już naszykowane dokumenty. Sprawę nagłośniła CNN.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jak poinformowała stacja telewizyjna, dziadek 12-latki otrzymał telefon od jednego z przedstawicieli separatystów z "zaproszeniem" do odebrania wnuczki ze szpitala. Z powodu wojny rzecz jasna byłoby to niemożliwe. Dlatego personel szpitala poinformował, że dziewczynka trafi do sierocińca na terenie Rosji.

12-latka ofiarą kremlowskiej propagandy

12-latka stała się ofiarą propagandy. W rosyjskich mediach ukazało się nagranie, które pokazuje, jak rosyjscy żołnierze "ratują dzieci". W materiale "uśmiechnięta" Kira opowiada, że może rozmawiać z dziadkiem, co świadczy o tym, że nie została uprowadzona. Inną wersję przekazał natomiast dziadek 12-latki, który otrzymał wiadomość wideo od płaczącej wnuczki.

31 marca prokuratura w Czerniowcach poinformowała o wszczęciu postępowania w związku z porwaniem dziewczynki. Władze Mariupola 26 kwietnia przekazały, że 12-latka wróciła do krewnych. - Kirę udało się połączyć z dziadkami w Kijowie - podano w komunikacie.

Zobacz wideo: Odzyskali wzrok po uderzeniu bomby

Odzyskali wzrok po uderzeniu bomby
Odzyskali wzrok po uderzeniu bomby Źródło: Dzień Dobry TVN

Tato Kiry - Jewhen Obedyński, mistrz Ukrainy w piłce wodnej - 17 marca br. zginął w Mariupolu. Matka 12-latki zmarła, gdy ta była dzieckiem. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: gazeta.pl/wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images/Facebook.com

Pozostałe wiadomości