Olena i Wołodymyr Zełenscy - ta miłość była im pisana
Oboje pochodzą z miasta Krzywy Rog. Uczyli się w tym samym liceum, ale poznali na następnym etapie edukacji. Wolodymyr studiował prawo w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym, Olena architekturę na Uniwersytecie Technicznym, w tej samej miejscowości. Choć nic nie zapowiadało kolejnego spotkania, los połączył ich ponownie, tym razem na gruncie zawodowym.
Wojna w Ukrainie
Żadne z nich nie podjęło się wykonywania wyuczonego zawodu. Olena krótko po studiach zaczęła pracę dla Studio Kwartał 95, grupy kabaretowej, której założycielem od 2003 roku był nikt inny, jak Wołodymyr Zełenski. Od zgodnej współpracy naturalnie weszli w zgodne małżeństwo.
Od osiemnastu lat tworzą kochający dom. Mają dwoje dzieci - 17-letnią Aleksandrę oraz 9-letniego Kiryłę. Rodzina była i jest dla małżonków najważniejsza.
Od kabaretu do polityki
Olena zawsze wspierała męża w jego decyzjach, ale o tej najważniejszej zapomniał jej powiedzieć. O tym, że Wołodymyr kandyduje na prezydenta dowiedziała się z mediów, a on zapytany o powód, odparł że zapomniał - tak wspomina ten moment Olena w wywiadzie dla Vogue.
"Nie byłam zachwycona, kiedy dowiedziałam się, że takie są jego plany. Zdawałam sobie sprawę, że wszystko się zmieni i że to będzie dla nas bardzo trudny czas"
Sama Olena przyznaje, że nie lubi udzielać się publicznie. Jednak zawsze jest u boku męża i wspiera go niezależnie od sytuacji, czego świadkami jesteśmy szczególnie w takim momencie jak dziś.
- Mogłabym dalej żyć swoim życiem, trzymając się z dala od problemów i ataków medialnych. Postanowiłam jednak wspierać męża: na poziomie emocjonalnym, ta praca nie jest dla niego łatwa, a on potrzebuje kogoś, kto będzie w pobliżu. Wspieram go też fizycznie, stoję z nim ramię w ramię podczas oficjalnych wizyt, pozuję dla fotografów z całego świata i staram się nie popsuć zdjęcia - żartuje Olena.
Ukraińska para prezydencka swoją postawą udowodniła, że miłość, rodzina i naród są dla nich najważniejsze. W oczach świata są bohaterami narodowymi.
Zobacz także:
- Od komika do męża stanu, czyli bohaterska postawa prezydenta Ukrainy. "To zapisze go na kartach historii"
- Wojna w Ukrainie. Jak nie podsycać w sobie strachu? "Najlepiej zupełnie odciąć się od informacji"
- W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Future Publishing