Razem z Ukrainą

Fiński turysta wyłowił zamknięty w butelce pokojowy apel. To przekaz rosyjskiego przeciwnika wojny

Razem z Ukrainą

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
Iltalehti, wp.pl
List w butelce

Trwająca w Ukrainie wojna godzi w uczucia ludzi na całym świecie, także tych, którym przyszło żyć w kraju agresora. Tam za nazwanie ataku Rosji na Ukrainę wojną grozi więzienie. Niecodzienny sposób na wyrażenie swoich emocji znalazł rosyjski pacyfista. Jego pokojowy apel zamknięty w butelce wyłowił fiński turysta, spędzający wakacje w nadmorskiej miejscowości Lovissa, tuż przy przygranicznej rosyjskiej wyspie Suursaari - Gogłand.

Pokojowy list w butelce

Czytelnik fińskiej gazety "Iltalhti" Rikhard Hilska , który wybrał się z żoną na rejs, z pewnością nie spodziewał się, że wyłowi z wody tak przejmujące znalezisko. Finowie znaleźli list zamknięty w plastikowej butelce w pobliżu małej wyspy Bysket.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jak relacjonowali, znalezienie butelki tego konkretnego dnia było zbiegiem okoliczności. Nieco wcześniej Hilska napisał słowa: „Slava Ukraini” na skale brzegowej wyspy Bysket. Choć kartka datowana na 31 marca zapisana była cyrylicą, było na niej także zdanie po angielsku z jasnym przekazem antywojennym: "Stop war. Puttin killer". List nie uległ zniszczeniu, a wczasowicze uznali, że może być ważną informacją dla świata i przekazali go redakcji fińskiej gazety, która opublikowała go na swoich łamach. Treść listu jest ostrą krytyką działań wojennych prezydenta Rosji, a także jego popleczników.

Przymusowe milczenie i narastająca frustracja Rosjan

Po wybuchu wojny w Ukrainie Rosja poddaje swoich obywateli nieustającej propagandzie i wymierza kary w każdego, kto odważy się wyrazić sprzeciw działaniom rosyjskiego prezydenta. "Iltalehti" uznała, że słowa spisane na kartce warte są upublicznienia. Choć pewności, kto je napisał i skąd dokładnie zostały nadane, nie ma, wszystko świadczy o tym, że list wrzucono do wody na sąsiadującej z fińską zatoką rosyjskiej wyspie Suursaari - Gogłand.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło: Iltalehti, wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paolo Gagliardi/Getty Images

Pozostałe wiadomości