Razem z Ukrainą

Wojna w Ukrainie. Gdzie i jak Ukraińcy mogą otrzymać dokumenty, jeżeli przekroczyli granicę Polski bez nich?

Razem z Ukrainą

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
prawo.pl/Kancelaria SK&S
ukraiński paszport

Polski rząd i społeczeństwo podejmują bardzo dużo kroków, aby pomóc Ukraińcom, którzy z dnia na dzień stali się ofiarami agresji zbrojnej Rosji na ich państwo. Co muszą zrobić obywatele Ukrainy, jeśli przekroczą granicę Polski bez dokumentów?

Nowe zasady przekraczania granicy ukraińsko-polskiej

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w czwartek 24 lutego, tysiące mieszkańców kraju postanowiło uciekać w kierunku Polski. Jak podaje Straż Graniczna, tylko w niedzielę ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 100 tys. osób. Aby ten proces ułatwić i przyspieszyć, wprowadzono kilka zmian. Od czwartku granicę można przekroczyć nawet bez dokumentów, zwierzęta również nie muszą ich mieć, zdjęty został obowiązek kwarantanny w związku z COVID-19, a od soboty na wszystkich przejściach granicznych umożliwiona została odprawa dla pieszych.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

O uproszczeniach dla obywateli Ukrainy poinformował Jarosław Szajner, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców:

Każdy Obywatel Ukrainy, który będzie chciał przekroczyć polską granicę zostanie wpuszczony. I niezależnie od tego czy okres pobytu w strefie Schengen czy Rzeczpospolitej będzie upływał, taka osoba będzie mogła pozostać. Podobnie jak osoba, której skończyła się wiza.

Co w sytuacji, jeśli uchodźca z Ukrainy nie posiada dokumentów, a chce przekroczyć polską granicę?

O poradę prawną w tej kwestii zapytaliśmy prawników z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie:

"Cudzoziemcy, którzy nie posiadają dokumentów podróży przekraczają granicę na podstawie zgody wydanej przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Zgoda wydawana jest w formie dokumentu, który legalizuje pobyt cudzoziemca w Polsce przez 15 dni. W tym czasie cudzoziemcy powinni zarejestrować swój pobyt w urzędzie do spraw cudzoziemców. Po rejestracji cudzoziemcy mogą ubiegać się o wydanie paszportu w Ambasadzie Ukrainy. Zachęcamy do kontaktu z lokalnymi punktami informacyjnymi, które udzielają informacji o sposobie rejestracji pobytu zorganizowanych w miastach".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: prawo.pl/Kancelaria SK&S

Źródło zdjęcia głównego: FTiare/Getty Images

Pozostałe wiadomości