Zupa mleczna – wspominamy smaki dzieciństwa

Nalewanie mleka z butelki do szklanki
Fot. Jose A. Bernat Bacete / Getty Images
Zupa mleczna jest jednym z tych dań, które większości osobom kojarzy się z dzieciństwem i pierwszym śniadaniem przed pójściem do szkoły. Zwykle zupa mleczna przygotowywana jest z lanymi kluskami, makaronem lub kaszą manną, ale równie dobrze smakuje na słodko, jak i z dodatkiem soli. Zupa mleczna na śniadanie jest świetnym pomysłem, ale może stanowić też naszą kolację czy podwieczorek. Warto też spróbować, jak smakuje z kilkoma dodatkowymi składnikami, na przykład musem z dyni.

Zupa mleczna to danie nie tylko dla dziecka . Z powodzeniem może stanowić pożywny posiłek dla osoby dorosłej. Przepis jest niezwykle prosty i szybki w wykonaniu. Dodatkowo możliwość modyfikowania składników sprawia, że zupę mleczną bez problemu dostosujemy do naszych preferencji smakowych.

Zupa mleczna z makaronem i nie tylko – przepis

Zupa mleczna jest jednym z tych dań, które można jeść nawet w przypadku nietolerancji lub alergii pokarmowych na laktozę czy gluten. Krowie mleko z łatwością zastąpimy roślinnym – sojowym, migdałowym czy kokosowym, a zamiast serwowania zupy mlecznej z kluseczkami z mąki pszennej, podajemy ją z kaszą jaglaną lub ryżem. Ostatecznie makaron pszenny możemy zastąpić kukurydzianym czy innym niezawierającym glutenu. Zawsze jednak zwracajmy uwagę, czy na opakowaniu znajduje się wyraźna informacja na temat braku alergizujących dodatków. Wiele osób, aby zagęścić danie, serwuje zupę mleczną z mąką. W gwarze poznańskiej określa się je jako „ naworka ”. Jednakże osoby, które liczą kalorie, powinny zrezygnować z tego typu dodatków. Zupa mleczna nie jest kaloryczna , wybierajmy jednak niezbyt tłuste mleka jeśli dbamy o linię.

W zależności od tego, z czym serwujemy nasze śniadanie, musimy zaopatrzyć się w różne składniki. Podstawą zawsze jest mleko, jeśli krowie to najlepiej chude, chyba że nie dbamy o zawartość tłuszczu. Alternatywą są wspomniane już mleka roślinne. Jeśli zależy nam na czasie, zupa mleczna z kaszy mannej będzie najszybsza w wykonaniu. Trzy łyżki kaszki mieszamy z zimną wodą. W tym samym czasie, na palnik wstawiamy mleko, do którego dodajemy łyżkę lub dwie miodu i odrobinę soli. Po zagotowaniu, dorzucamy połączoną z wodą kaszkę, energicznie mieszając, tak aby nie zrobiły się grudki. Gdy całość ponownie się zagotuje, zmniejszamy ogień i trzymamy zupę na palniku jeszcze przez kilka minut. Od czasu do czasu zamieszajmy masę, pilnując aby się nie przypaliła. Zupa mleczna z kaszą manną może zostać uzupełniona cynamonem lub ulubionym dżemem. To dobry pomysł na szybkie i syte śniadanie.

Zobacz film: Mleko migdałowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przepis na zupa mleczną z innymi dodatkami

Zupa mleczna z lanymi kluskami smakuje bardzo dobrze. Dodatkowo można uzupełnić ją musem z dyni. Do przygotowania klusek potrzebujemy jednego jajka, pół szklanki mąki i odrobiny mleka. Jajka rozbijamy i roztrzepujemy widelcem, następnie dodajemy mąkę i mleko. Masa powinna być lejąca, w razie czego możemy dołożyć nieco więcej któregoś ze składników. Dwie szklanki mleka wlewamy do garnka i gotujemy. Ciekawy smak uzyskamy dodając korę cynamonu lub odrobinę aromatu waniliowego. Gdy mleko się zagotujemy, wlewamy do niego naszą masę i mieszamy. Zupa mleczna z kluskami lanymi równie dobrze smakuje w wersji na słono. Przepis musi zostać uzupełniony o szczyptę soli, my zaś rezygnujemy z dodawania kory cynamonu lub wanilii. Dla dziecka zupa mleczna jednak smaczniejsza będzie wersja z dodatkiem miodu lub cukru. Podobnie do klusek, powstaje zacierka. Również potrzebna jest mąka pszenna (około 100 gramów), jajko i łyżka wody. Składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy ciasto. Powinno być ono znacznie bardziej zwarte niż w przypadku klusek. Powstałą masę trzemy na tarce prosto do gotującego się mleka. Nasza zupa mleczna powinna gotować się z zacierkami przez kilka minut. Przepis można zmodyfikować i ciasto ugotować osobno w wodzie, a dopiero później dodać do mleka.

Jeśli preferujemy wersje wytrawne, warta spróbowania jest zupa mleczna z ziemniakami i jajkiem . Ziemniaki kroimy w kostkę i gotujemy w osolonej wodzie. Gdy będą już miękkie, wlewamy podgrzane wcześniej mleko. Pół szklanki gorącego płynu łączymy z żółtkiem i dolewamy do zupy z ziemniakami, energicznie mieszając, aby nie dopuścić do ścięcia. Całość doprawiamy solą i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu. Zupa mleczna może być serwowana także z kaszą jęczmienną , z ryżem lub makaronem. Przepis wymaga wcześniejszego ugotowania składników i połączenia ich z gorącym mlekiem. Jeśli serwujemy zupę mleczną z płatkami, otrzymujemy klasyczną owsiankę. Warto wzbogacić ją ulubionymi owocami, orzechami lub nasionami. W okresie jesiennym, gdy w sklepach i na targach króluje dynia, zupa mleczna może zostać uzupełniona musem. Po obraniu i wydrążeniu miąższu z warzywa, kroimy je na mniejsze kawałki i dusimy pod przykryciem. Następnie miksujemy za pomocą blendera. Mus z dyni dodajemy na etapie, gdy zupa mleczna jest łączona z kluskami lub zacierkami. Jeszcze chwilę gotujemy, dodając miodu lub cukru wedle uznania. Zupa mleczna z dyni jest gotowa w kilka chwil! Jak zostało już wspomniane, przepisy można modyfikować w zależności od tego, czy preferujemy słodkie czy wytrawne wersje.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości