Zdjęcie: Jan Kucharzyk / East News
Pierogi z kapustą i grzybami
Składniki na farsz
1kg kapusty kiszonej
200 g grzybów suszonych
3 cebule
0,5 kostki masła
10 0ml oleju lnianego
Sól, pieprz do smaku
Składniki na ciasto
1 kg mąki pszennej
0,5l ciepłej wody
Sól
Przygotowanie:
Kapustę odsączyć, pokroić i ugotować w niewielkiej ilości wody. Uprzednio namoczone grzyby ugotować, drobno pokroić i wraz z wywarem dodać do gotującej się kapusty, chwilę razem gotować i odstawić do wystygnięcia.
Pokrojoną w kostkę cebulę usmażyć na maśle i połączyć z kapustą i grzybami. Doprawić solą i pieprzem i olejem lnianym.
Przesianą i posoloną mąkę połączyć z wodą i zagnieść ciasto.
Na rozwałkowane ciasto układamy kulki farszu, szklanką wycinamy pierogi, sklejamy je i gotujemy we wrzątku. Ugotowane pierogi polewamy pokrojoną w kostkę i usmażoną na oleju cebulą.
Śledź w kremie z mleczu
Składniki:
5 szt. filetów śledziowych
0,5l. oleju słonecznikowego
Cebula
Cytryna
Składniki na krem
1 szklanka majonezu
0,5 szklanki kwaśnej śmietany
2 szt. mlecza ze śledzia
Łyżka octu spirytusowego
Pieprz do smaku
Przygotowanie:
Filety śledziowe zalewamy olejem, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i obraną ze skóry i pokrojoną w plastry cytrynę. Łączymy majonez, śmietanę i przetarty przez sito mlecz doprawiając to pieprzem i octem. Filety śledziowe układamy na talerzu, polewamy kremem z mleczu i dekorujemy cząstką cytryny i gałązką kopru.
Karp faszerowany chałką po żydowsku
Składniki:
Karp w całości
Składniki na farsz
2 filety z karpia
Pól chałki
3 cebule
2 jaja
0,5l mleka
1 kostka masła
50g migdałów
50g rodzynek
Miód, sól, pieprz do smaku
Składniki na galaretę
Niejadalne części karpia (głowa, szkielet, ogon)
1 pęczek włoszczyzny bez kapusty
2 cebule
Liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz do smaku
2 łyżki stołowe cukru na karmel
Przygotowanie:
Wszystkie składniki galarety wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez kilka godzin na bardzo wolnym ogniu aby wywar był klarowny. Po ugotowaniu i przecedzeniu przez gazę dodajemy do galarety karmel, sól i pieprz. Karpia należy wypatroszyć, umyć i posolić. Filety oddzielić od skóry, chałkę namoczyć w mleku i wszystko zmielić. Z jaj oddzielić żółtka i rozetrzeć z połową masła, białka ubić na sztywną pianę. Pokrojoną w kostkę cebulę usmażyć na drugiej części masła. Wszystkie składniki farszu delikatnie połączyć dodając rodzynki namoczone w porto i posiekane obrane migdały.Doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem i miodem. Tak przygotowanym farszem nadziewamy karpia, zawijamy go w pieluchę i gotujemy w wywarze z warzyw. Ugotowaną i wystudzoną rybę układamy na półmisku, dekorujemy rodzynkami i migdałami. Karpia zalewamy galaretą i pozostawiamy do zastygnięcia.
Barszcz czerwony wigilijny
Składniki:
5kg buraków
Włoszczyzna bez kapusty
3 cebule
2 główki czosnku
2 kg jabłek (Złota Reneta)
Koper suszony
0,1 litra ocetu spirytusowego
Sól, pieprz, cukier, ziele angielskie, liść laurowy do smaku
Przygotowanie:
Umyte, obrane i pokrojone w kostkę buraki wraz z oczyszczoną włoszczyzną wrzucamy do garnka. Dodajemy opieczoną cebulę i pokrojony czosnek. Jabłka kroimy na ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne i wrzucamy do garnka z burakami. Wszystko zalewamy wodą. Doprawiamy do smaku i podgrzewamy do zagotowania. Na koniec dodajemy ocet i odstawiamy do wystygnięcia. Barszcz najlepiej smakuje po 24 godzinach podany z uszkami.
Uszka z grzybami
Farsz do uszek: 10 dag suszonych grzybów 3 cebule 5 łyżek oleju słonecznikowego sól pieprz
Ciasto na uszka: 50 dag mąki pszennej 1 jajko 3 oleju ok. 1 szklanka ciepłej wody
Suszone grzyby opłukać, zalać zimną wodą i zostawić na noc. Następnie gotować grzyby w tej wodzie przez około 1 ½ godziny. Odcedzić i ostudzić (wodę można dodać do barszczu lub do kapusty z grzybami). Cebulę obrać, opłukać i pokroić w grubą kostkę. Zeszklić na rozgrzanym oleju i ostudzić. Zmielić razem z grzybami w maszynce do mięsa. Jeżeli farsz wyjdzie wodnisty można do niego dodać bułkę tartą. Przyprawić solą i pieprzem do smaku (farsz powinien być pikantny).
Do przesianej mąki pszennej dodać jajko i olej. Mieszając wszystko drewnianą łyżką wlewać ciepłą wodę. Zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na około 1 godzinę. Następnie rozwałkować je na grubość około 3 mm i wycinać krążki (o średnicy około 5 cm). Na każdy krążek kłaść łyżeczką nadzienie i sklejać uszka.
Śledź z selerem naciowym i musztardą francuską
Składniki:
5szt. filetów śledziowych
0,2l oleju słonecznikowego
10dag selear naciowwego
2 łyżki musztardy francuskiej
pieprz do smaku
Przygotowanie:
Pokrojony w kostkę seler naciowy łączymy z musztardą olejem i pieprzem. Tak przygotowanym sosem zalewamy filety śledziowe i wstawiamy do lodówki na godzinę. śledzie układamy na półmisku i podajemy na stół.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN