Tort pavlova – przepis na pyszne ciasto o interesującej historii

Beza pavlova
Fot: GMVozd / gettyimages.com
Tort Pavlovej jest lekki, słodki i ma charakterystyczny smak oraz wygląd. Z powstaniem przepisu wiąże się też ciekawa historia. Pavlova to ponadczasowe połączenie bezy, bitej śmietany i świeżych owoców. Zobacz, jak zrobić tort Pavlovej w domu.

Tort Pavlovej, nazywany także po prostu pavlovą, od blisko stu lat jest popularny na całym świecie. Na tort pavlova przepisów jest bardzo wiele, a dużą część z nich to lekko zmodyfikowana wersja oryginału. Niezależnie od wariacji ciasto jest przepyszne, a przyrządzenie go nie jest zbyt trudne.

Tort pavlova – ciasto o interesującej historii

Tort nie bez kozery nazywa się pavlova. Wziął on swoją nazwę od nazwiska znanej wówczas primabaleriny Anny Pawłowej . Jedna z wersji historii powstania bezy Pavlovej mówi, że kucharze, chcąc uhonorować wybitną tancerkę, zachwyceni jej występem, przyrządzili dla niej specjalny deser - bezę z bitą śmietaną i truskawkami. Drugą krążącą wersją historii tortu Pavlovej jest ta, że primabalerina zażyczyła sobie przygotowanie takiego właśnie deseru.

Do dziś trwają spory o to, skąd tort się wywodzi. Australijczycy sobie przypisują stworzenie oryginalnego przepisu na tort pavlova , jednakże w konflikcie o ustalenie jego autorstwa biorą również udział Nowozelandczycy, którzy są pewni tego, że tort to ich dzieło.

Pierwotne formy tortu pavlova różniły się od dzisiejszych. Współcześnie deser ten funkcjonuje w kulinarnym świecie jako beza pavlova, tort pavlova czy po prostu pavlova i jest przyrządzany nie tylko z truskawkami.

Tort pavlova – przepis

Tort pavlova to nic innego, jak podstawa wykonana z bezy , do której dodaje się krem wykonany najczęściej na bazie serka mascarpone i śmietanki kremówki. Wszystko dekoruje się owocami, co w efekcie finalnym daje tort przypominający wielką bezę, niekiedy w kształcie korony.

Zmodyfikowanych przepisów na ciasto jest cała lista, jednak my zajmiemy się przygotowaniem tortu pavlova na podstawie najpopularniejszego z nich.

Składniki na bezę:

· 4 białka jaj – ok. 170 ml,

· 250 g cukru,

· 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,

· 1 łyżeczka octu winnego bądź ryżowego lub ½ łyżeczki octu spirytusowego.

Masa do przełożenia – krem mascarpone

· 125 g serka mascarpone,

· 1 łyżka cukru wanilinowego,

· ½ szklanki śmietanki kremówki 30% mocno schłodzonej.

Dekoracja z owoców

· 150 g dowolnych owoców sezonowych, najlepiej kwaśnych, np. malin, porzeczek czy kiwi.

Przygotowanie bezy

1. Do naczynia wlewamy białka i ubijamy na pianę.

2. Do piany stopniowo dodajemy cukier, aż uzyskamy bardzo gęstą i sztywną pianę.

3. Kiedy piana jest już mocno ubita, dodajemy do niej mąkę ziemniaczaną i ocet.

4. Tak przygotowane składniki ubijamy jeszcze przez ok. 3 minuty.

5. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 120 stopni i szykujemy blachę, na którą wykładać będziemy ciasto.

6. Warto wcześniej na papierze narysować okrąg, na który będziemy wylewać pianę.

7. Nakładamy pianę, którą sprawnym ruchem dłoni przy użyciu szpatułki rozsmarowujemy i „podnosimy”, aby ciasto miało kształt bezy. Na środku można zrobić w ten sposób niewielkie wgłębienie, by łatwiej było w to miejsce nałożyć potem masę i owoce.

8. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 30 minut.

9. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i zostawiamy bezę do wyschnięcia na ok. 3 godziny.

Tort pavlova z mascarpone

1. Miksujemy razem serek mascarpone, cukier i śmietankę.

2. Ubijamy składniki przez minutę na szybkich obrotach miksera.

3. Gdy uzyskamy sztywną masę, krem jest gotowy do podania.

4. Najlepiej nakładać go na bezę bezpośrednio przed podaniem, gdyż wtedy jej nie zmiękcza i tort pavlova z mascarpone smakuje najlepiej. Beza musi być całkowicie ostudzona przed nałożeniem kremu.

Zobacz film: Torty do patrzenia i jedzenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wykończenie i dekoracja tortu

Oczywiście, aby wykończyć tort, należy na krem nałożyć również wcześniej przygotowane owoce sezonowe . W zależności od tego, jakie owoce mamy, warto pokroić je np. w kostkę lub ułożyć w całości, tworząc wzór. Kwaśne owoce wspaniale łączą się z aksamitną masą serowo-śmietanową oraz chrupiącą, bardzo słodką bezą.

Tort pavlovej nie powinien być przechowywany w lodówce, jeśli ma zostać podany dzień po upieczeniu bezy. W takiej sytuacji lepiej bezę przechowywać w temperaturze pokojowej bez przykrycia, np. na kuchennym blacie, a krem - w lodówce.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości