Tak smakuje Gruzja

Zviad Omiadze i Sabina Czarnik, właściciele gruzińskiego food trucka "Gruzja na kółkach", polecają potrawy gruzińskiej kuchni. W swojej kuchni na kółkach, nad Wisłą w Krakowie, przygotowali dla Was: lulę, szaszłyki, chinkali, adżapsandali i bakłażany z orzechami. Zobaczcie, co jedzą Gruzini na śniadanie. Smacznego!

Lula (na 7-8 porcji)

Składniki:

0,5 kg szynki wieprzowej

0,5 kg pieczeni wołowej

0,2 kg tłustego boczku

1 cebula, 3 ząbki czosnku

cząber

kolendra suszona

pieprz

chili w płatkach

kminek mielony

sól

garść zielonej kolendry (tylko gałązki, bez liści)

Przygotowanie:

Mięso zmielić razem z cebulą, czosnkiem, zieloną kolendrą. Dodać przyprawy i dobrze wyrobić wszystko rękami. Podzielić na porcje około 190-200 gramowe. Mięso piec na grillu nabite na szpady lub na patelni uformowane w podłużny kształt.

Przygotowanie:

1 kg karczku wieprzowego lub schabu (pokrojonego na kwadraty o wym. około 5 x 5 o grubości około 1 cm.) Przygotowujemy marynatę do mięsa: 2 ząbki czosnku (zmielić), 1 łyżeczka papryki ostrej mielonej, suszonej kolendry, sól do smaku. Mięso natrzeć przyprawami i zostawić na noc w lodówce. Nabijać na szpady i smażyć na grillu lub patelni. Można podawać z letnią sałatką z pomidorów, ogórków, cebuli i świeżych ziół.

Chinkali

Składniki na farsz:

0,5 kg pieczeni wołowej

0,5 kg tłustej łopatki wieprzowej

2 średnie cebule

1 ząbek czosnku

łyżeczka mielonego kminku

1/2 łyżeczki czarnego pieprzu i tyle samo płatków chili

pół pęczka kolendry

sól do smaku

200-300 ml wody

Przygotowanie:

Mięso zmielić razem z czosnkiem i cebulą, dodać przyprawy, posiekaną kolendrę i dobrze wymieszać. Do farszu dodać zimną wodę i ponownie wymieszać.

Składniki na ciasto:

1 kg mąki

1 łyżka soli

450 ml zimnej wody

Przygotowanie:

Sól wymieszać w wodzie, dodać mąkę i ponownie wymieszać. Wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Powinno być twarde i gładkie (nawet 3 razy twardsze niż ciasto na polskie pierogi). Uformować je w wałek o średnicy około 5 cm, zawinąć w folie spożywczą albo reklamówkę i zostawić w temperaturze pokojowej na około 1/2 godziny. Po tym czasie pokroić ciasto na 1 cm krążki i rozwałkowywać na cienkie placki. Do każdego placka włożyć dużą łyżkę farszu i zawinąć w formie sakiewki. Wrzucić do osolonego wrzątku i gotować, aż pod palcem poczujemy, że ciasto jest już miękkie. Podawać posypane pieprzem. Chinkali powinno się jeść bez sztućców, by nie wylał się z nich rosół który powstaje w środku.

Składniki:

0,5 kg papryki czerwonej i tyle samo żółtej

1 kg bakłażanów

2 kg ziemniaków

2 kg świeżych pomidorów obranych ze skórki

6 średnich cebul

6 ząbków czosnku

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 l wody

suszona kolendra

liście laurowe

sól i płatki chili do smaku

natka kolendry i pietruszki

Przygotowanie:

Ziemniaki obrać i pokroić na duże kwadraty, zagotować al dente i odstawić. Cebule pokroić w dużą kostkę, poddusić do miękkości na oleju, dodać zmielony czosnek, koncentrat, suszoną kolendrę, podsmażyć parę minut. Dodać pokrojone w kostkę pomidory i dusić jeszcze trochę, wlać wodę i poczekać, aż wszystko się zagotuje. Dodać papryki pokrojone w kostkę, a po około 15 min bakłażany pokrojone w kostkę. Kiedy wszystkie warzywa będą już miękkie, dodać ziemniaki i jeszcze chwile gotować. Doprawić solą i chili, dodać pokrojoną pietruszkę i kolendrę. Smacznego!

Bakłażany z orzechami

Składniki:

1 kg bakłażanów (pokroić na plastry)

30 dkg orzechów włoskich

pół granatu

kolendra suszona

3 ząbki czosnku

chili w płatkach

pokrojona natka kolendry

sól

Przygotowanie:

Plastry bakłażana najpierw posolić i odczekać aż puszczą sok. Wypłukać w zimnej wodzie i odcisnąć. obsmażyć na patelni grillowej z 2 stron, aż będą miękkie. Orzechy zmielić, rozrobić z wodą na pastę dobrą do smarowania, dodać do niej przyprawy do smaku, zmielony czosnek i natkę kolendry. Każdy plaster bakłażana smarować pastą i zawijać w roladki. Posypać ziarnami granatu i świeżą kolendrą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości