Święta u Bralczyków

Jaką kuchnię preferuje prof. Jerzy Bralczyk, a jaką, jego żona, dr Lucyna Kirwil? Gdzie spędzają święta i jakie dania można znaleźć na stole wigilijnym Bralczyków? Zobaczcie też co przygotowali dziś, wspólnie z Piotrem Kucharskim, w kuchni Dzień Dobry TVN!

Śledź po Tatarsku

Składniki:

500 g solonych śledzi

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 łyżeczka musztardy

2 szalotki

1 ogórek kiszony

2 łyżeczki kaparów

pieprz

natka pietruszki

4 ugotowane na twardo jajka

Sposób przygotowania: Śledzie namoczyć w wodzie na kilka godzin w zależności jak bardzo są słone. Koncentrat wymieszać z musztardą. Szalotkę, ogórka kiszonego i kapary pokroić w kostkę. Śledzia pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać i doprawić pieprzem. Nie mieszać za długo ponieważ całość stanie się szara. Jajka obrać i rozdzielić białka od żółtek. Osobno pokroić w kostkę. Śledzia ułożyć w przeźroczystej misce, wierzch posypać białkiem, na górę posypać żółtka oraz posiekaną natkę pietruszki.

Zupa borowikowa z vol-au-vent

Składniki:

Wywar:

70 g suszonych borowików

2 marchewki

1 korzeń pietruszki

1 mały kawałek selera

1 kawałek pora

1 opalona cebula

1 listek laurowy

2 ziarenka ziela angielskiego

sól i pieprz

200 ml kremówki

świeżo mielony pieprz

Paszteciki:

1 gotowe ciasto francuskie (około 250 g)

grzyby i warzywa z gotowania wywaru

2 jajka

Sposób przygotowania: Dodać oczyszczone warzywa i przyprawy, przełożyć do garnka i zalać 4 litrami wody. Gotować na wolnym ogniu około 1 godzinę.Grzyby przepłukać na sicie pod bieżącą wodą i dodać do warzyw. Gotować kolejną godzinę. Odcedzić zaciągnąć śmietaną i przyprawić mocno pieprzem. W czasie gdy wywar się gotuje wyciąć w cieście francuskim okręgi o średnicy 5 cm. Cztery z nich zostawić na podstawę pasztecików w pozostałych wyciąć mniejsze okręgi. Podstawy posmarować roztrzepanym jajkiem i nałożyć po jednym kole. Wierzch kół posmarować jajkiem i przykleić do nich ponownie po jednym kole. Otrzymane formy do pasztecików ułożyć na blaszce do pieczenia, obok ułożyć wycięte mniejsze koła. Upiec w piekarniku rozgrzanym do 180ºC i piec około 12-15 minut. Grzyby po gotowaniu pokroić w drobną kostkę, dodać pokrojoną marchewkę i kawałek selera i pietruszki. Całość mocno doprawić solą i pieprzem, wymieszać z jajkiem.

Otrzymanym farszem wypełnić foremki do pasztecików i zapiec jeszcze 5-7 minut. Po upieczeniu na wierzch nałożyć wycięte i podpieczone wcześniej koła.

Zupę podawać z pasztecikami.

Karp w mące orzechowej

Składniki:

1 karp

sól i pieprz

1 por

1 seler

2 cebule

mleko

200 g orzechów laskowych

klarowane masło do smażenia

Sposób przygotowania: Karpia pokroić w dzwonka lub wyfiletować. Por seler i cebulę posiekać. Kawałki ryby obłożyć warzywami i odstawić na 1 dzień do lodówki. Orzechy wysypać na blaszkę i podprażyć w rozgrzanym piekarniku do 160ºC aż skórka będzie ciemno-brązowa. Wystudzić a następnie przesypać na ściereczkę kuchenną i pocierając zdjąć skórkę. Orzechy zmiksować. Kawałki ryby namoczyć w mleku a następnie w mące orzechowej. Smażyć na rozgrzanym klarowanym maśle z obu stron aż będą złoto-brązowe, następnie dopiec przez 10-12 minut w rozgrzanym piekarniku do 140ºC.

Podłużna babka a'la Panettone

Składniki:

100 g rodzynek

1 szklanka zaparzonej herbaty

200 ml mleka

15 g drożdży

3 łyżki cukru

550 g mąki pszennej typ 750

1 jajko

3 żółtko

50 g kandyzowanej skórki z pomarańczy

80 g masła

¼ łyżeczki soli

1 białko

Przygotowanie:

  1. Rodzynki namoczyć w herbacie i odstawić do nasiąknięcia.
  2. W misce rozpuścić w mleku drożdże i cukier.
  3. Dodać mąkę, roztrzepane jajko z żółtkami i namoczone rodzynki (bez herbaty) i skórkę z pomarańczy wymieszać na jednolitą masę.
  4. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagnieść przez około 3 minut aż ciasto będzie sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania, szczególnie w początkowej fazie warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką aby ciasto się nie kleiło.
  5. Po tym czasie rozpłaszczyć ciasto, nałożyć 1/3 masła na wierzch, zagnieść boki ciasta do środka i dalej zagniatać. Gdy masło się wchłonie powtórzyć czynność z kolejną porcją i tak do zużycia całego masła.
  6. Ciasto przełożyć z powrotem do miski. Zostawić do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość.
  7. Ponownie zagnieść ciasto i przełożyć do dwóch keksówek, przykryć ściereczką kuchenną i zostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.
  8. Posmarować wierzch roztrzepanym białkiem.
  9. Rozgrzać piekarnik do temperatury 180ºC.
  10. Piec około 25 minut.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości