Choć od ich pierwszego spotkania minęły już cztery dekady, nadal ze wzajemnością rozpalają w sobie ciekawość. Lucyna Kirwil i Jerzy Bralczyk gościli w niedzielnym wydaniu Dzień Dobry TVN.
Jaką kuchnię preferuje prof. Jerzy Bralczyk, a jaką, jego żona, dr Lucyna Kirwil? Gdzie spędzają święta i jakie dania można znaleźć na stole wigilijnym Bralczyków? Zobaczcie też co przygotowali dziś, wspólnie z Piotrem Kucharskim, w kuchni Dzień Dobry TVN!
Nasz kulinarny smakosz Mikołaj Rey lubi ryby, dlatego tym razem zabrał na do gospodarstwa na Podhalu, gdzie hoduje się pstrągi. W jakich warunkach żyją tam pstrągi? Ile powinien ważyć tzw. pstrąg konsumpcyjny? Przekonajcie się, jak smakuje pstrąg-albinos z moskolami.
"Mógłby nie być Joe, mógłby być Józiem, ale Józio mniej pasuje do takiej piosenki niż Joe"- tak komentuje tekst do utworu "Rolowanie" Nataszy Urbańskiej prof. Jerzy Bralczyk. Dworują nie tylko z warstwy tekstowej piosenki, ale i z samego teledysku. Wszyscy się zastanawiają: czy to pastisz, satyra, krotochwila, a może dytyramb sławiący imprezowanie? W studiu Dzień Dobry TVN "Rolsy", bo taki pseudonim przylgnął do Nataszy i Janusza, zdradzili kto jest autorem piosenki "Rolowanie" oraz o czym jest utwór, a Filip Chajzer odkrył, gdzie znajduje się armatura i kafelki z teledysku Nataszy Urbańskiej.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska, cyzelując i dobierając każde słowo, była w gościnie u samego prof. Jerzego Bralczyka, którego język giętki mówi wszystko to, co pomyśli głowa :).
Zdarzają się każdemu. Ale chodzi o to, by nie zdarzały się zbyt często. Przejęzyczenia, lapsusy, błędy stylistyczne i językowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy medioznawcę prof. Wiesława Godzica, który opowiedział nam o retoryce i polszczyźnie polityków.
Kiedy Profesor gotuje, wygania żonę, Dr Lucynę Kirwil, ze swojego królestwa. Dla Profesora zdrowa kuchnia to smaczna kuchnia, a jego ulubione stwierdzenie to: „do każdego dania można dodać boczku”. Jego ulubiony mianownik to celownik. W kuchni Dzień Dobry TVN profesor Jerzy Bralczyk w towarzystwie żony, opowiedział o pierogach, kuchni mazowieckiej i tym, co był w stanie zjeść z miłości.