Kiedy Profesor gotuje, wygania żonę, Dr Lucynę Kirwil, ze swojego królestwa. Dla Profesora zdrowa kuchnia to smaczna kuchnia, a jego ulubione stwierdzenie to: „do każdego dania można dodać boczku”. Jego ulubiony mianownik to celownik. W kuchni Dzień Dobry TVN profesor Jerzy Bralczyk w towarzystwie żony, opowiedział o pierogach, kuchni mazowieckiej i tym, co był w stanie zjeść z miłości.
Zdjęcie: Piotr Bławicki / East News
Poniżej autorskie przepisy Państwa Lucyny i Jerzego. Pan Jerzy przygotował Kopczyznę i kaszankę, a Pani Lucyna bigos chiński ( przepis, jaki znalazła w latach 70-tych w Przekroju, polegający na tym, że kapustę zastępuje się selerem naciowym i całość doprawia kurkumą).
Kopczyzna
Produkty:
3 kartofle
1 cebula biała włoska cukrowa (duża)
2 cebule „żółta” ostra (duże)
Mąka
Sól
Pieprz czarny ziarnisty
Liść laurowy
Pieprz czarny mielony
20 dkg słoniny lub tłustego boczku
Woda
(potrzebna tarka z dużymi oczkami, garnek duży)
Przygotowanie:
Do garnka nalewam wody (1,5 l). Woda się gotuje, wrzucam pieprz w ziarnkach, listek bobkowy. Obieram trzy duże cebule, jedną – białą słodką, przekrojoną na pół, wrzucam do wody, którą solę, pieprzę. Pozostałe dwie – ostre, kroję w drobną kostkę. Czekają. Słoninę (lub boczek) kroję w drobną kostkę. Obieram trzy duże kartofle, kroję w drobną kostkę. Wrzucam do zupy. Zmniejszam ogień. Teraz daję na patelnię, na ostry ogień, słoninę (boczek, niech będzie), cały czas mieszam. Skwarki wyjmuję na miseczkę. Wrzucam pokrojoną cebulę, zmniejszam ogień, przykrywam patelnię. Teraz najtrudniejsze. Do miski wsypuję mąkę, wlewam trochę wody, sypię odrobinę soli. Ugniatam. Ciasto ma być dosyć twarde, żeby się dobrze kruszyło: ściskam je w jednej dłoni, drugą pocieram to, co z tej pierwszej wystaje. Tak się zaciera zacierki. Jeśli się śpieszę (choć przy tej zupie nie powinienem), trę ciasto na grubych oczkach tarki. Zacierkę zacieram do miski z mąką na dnie, czasem potrząsam miską, żeby się zacierki nie skleiły.Cebulę co jakiś czas mieszałem. Już jest złota, wyłączam ogień pod patelnią, dosypuję skwarki, mieszam. Kartofle już prawie miękkie, zwiększam ogień, wsypuję zacierki. Muszę mieszać cały czas, ale krótki to czas, po minucie, dwóch, zacierki też są miękkie. I wrzucam do zupy cebulę ze skwarkami. Zupa ma być zawiesista. Bardzo zawiesista. Żona mówi, że to już nie jest zupa. Rzeczywiście, raczej się ją nakłada niż nalewa
Kaszanka z warzywami
Produkty:
4 kaszanki
1 papryka słodka czerwona lub żółta – duża
2 cebule
2 marchewki
1 duży ogórek surowy
½ cukinii
2 pomidory
Kminek w ziarnach
Smalec.
Pieprz
Sól
Przygotowanie:
Warzywa pokroić raczej drobno.Pokrojone warzywa udusić na smalcu dodając po kolei pokrojone: marchewkę, paprykę, cebulę, ogórek, cukinię, pomidor. Na drugiej patelni na niedużym ogniu smaży się pokrojona i rozgnieciona na płasko kaszanka bez flaka – aż do momentu utworzenia się na spodzie skorupki. Na powstały z kaszanki placek wkłada się uduszone warzywa. Smaży się jeszcze przez chwilę.
Podawanie:
Placek z patelni podajemy na talerzu, chrupkim spodem do góry. Warzywa są pod spodem tej górki. Podaje się z chlebem.
Bigos „chiński”
Produkty:
0,6 kg polędwiczek cielęcych lub wieprzowych (jak nie ma, może być polędwica wołowa)
0,6 kg piersi z indyka lub z kurczaka
0,6 kg mięsa z udźca indyka
1 litr nagotowanego rosołu z kurczaka (albo z głowizny cielęcej)
3 ogórki węże (większe)
1 pęczek selera łodygowego
1 pęczek selera naciowego (młode zielone piórka)
6 marchewek
3 pietruszki
1 seler korzeniowy duży
2 duże cebule białe włoskie cukrowe
1 pęczek zielonego koperku
1 opakowanie suszonych lub mrożonych grzybów mun (zamiast mogą być pieczarki)
masło klarowane do obsmażenia mięsa
oliwa do obsmażenia mięsa
mąka ziemniaczana
kurkuma
pieprz biały
pieprz czarny
pieprz cytrynowy
sól
Przygotowanie:
Przygotować rosół. Grzyby namoczyć lub rozmrozić, pokroić na drobne kawałki. Ogórki i inne warzywa obrać i pokroić w zależności od rodzaju w grubą kostkę, talarki albo słupki. Cebulę pokroić w drobną kosteczkę i zeszklić na maśle klarowanym. Mięso pokroić w kostkę, oprószyć mąką ziemniaczaną i obsmażyć na maśle klarowanym zmieszanym z oliwą. Wszystkie pokrojone warzywa i obsmażone mięso wrzucić do rosołu i dusić do czasu, aż smaki się wymieszają. Na koniec jeżeli trzeba, trochę odparować, przyprawić.
Podawanie:
Podawać w miseczkach. Posypać drobno pokrojonym koperkiem. Z białym pieczywem (bułeczki barowe lub bagietka) i masłem.
Autor: Izabela Wodzińska
Źródło: Dzień Dobry TVN