Zielony koktajl slow food fit
Składniki:
1 szkl. świeżych zielonych warzyw liściastych (w równych proporcjach: szpinak, jarmuż, roszponka)
1/2 pęczka świeżej natki pietruszki
1/2 małej cukinii
1 szkl. soku jabłkowego (świeżo wyciśniętego, ale może być także tłoczony: najlepiej jest unikać soków w kartonach z koncentratu)
1 mały banan
1 cienki plasterek świeżego imbiru
Przygotowanie:
Wszystkie liście dokładnie umyć. Z liści jarmużu dodatkowo usunąć twardą łodygę. Do blendera wlać sok, dodać imbir, natkę i warzywa. Miksować na najwyższych obrotach i niezwłocznie wypić. Koktajl z każdą minutą traci składniki odżywcze, więc jeśli chcemy go wypić później najlepiej od razu przelać do szklanej butelki, tak aby zapełnił całą jej pojemność. Im mniej zostawimy powietrza w środku, tym koktajl mniej się utleni i zachowa więcej witamin.
Nocna owsianka slow life
Składniki:
1 szkl. mleka (roślinnego albo krowiego)
3 łyżki płatków owsianych
3 łyżki nasion chia
ulubione owoce sezonowe (opcjonalnie można dodać również orzechy, bakalie)
Przygotowanie:
Płatki owsiane i nasiona chia zalać mlekiem i bardzo dobrze wymieszać. Odstawić na całą noc. Rano wyłożyć do miseczki, udekorować ulubionymi owocami i śniadanie gotowe. Owsiankę można także układać warstwami na przemian z owocami w ozdobnych słoiczkach i zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub na piknik jako zdrowy i sycący deser.
Batoniki slow food fit
Składniki:
150 g suszonych śliwek (polecam polskie wędzone śliwki węgierki – to one nadają batonom ten obłędny smak i zapach)
200 g płatków owsianych (można także użyć żytnich czy jaglanych)
50 g orzechów włoskich łuskanych
50 g nasion słonecznika
4 łyżki siemienia lnianego
4 łyżki płynnego miodu
4 daktyle bez pestek
1 duży burak starty na drobnej tarce
1 szkl. soku jabłkowego
szczypta przypraw korzennych – cynamonu i imbiru
Przygotowanie:
Daktyle sparzyć wrzątkiem, odstawić na 10 min. Siemię lniane zalać 4 łyżkami wody, również odstawić. Do miski wsypać suche składniki: płatki owsiane, przyprawy, orzechy i ziarna słonecznika. Zalać sokiem jabłkowym i dokładnie wymieszać do połączenia składników. Śliwki pokroić na ćwiartki, połączyć z burakiem, miodem i namoczonym siemieniem. Dodać do pozostałej masy i jeszcze raz wymieszać. Całość wyłożyć na płaską blachę wyłożoną pergaminem i rozsmarować na grubość ok. 1–1,5 cm. Piec przez 20-25 min. w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Po wystudzeniu kroić na kwadraty. Przechowywać do tygodnia w szczelnym pojemniku, najlepiej w lodówce.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN