Materiał promocyjny

Pikantna kuchnia kraju Czardasza

Kraj słynący z pikantnego gulaszu i czerwonego, rozgrzewającego wina Egri Bikavér. W kuchni Dzień Dobry TVN Grzegorz Łapanowski przyrządził wyjątkowe, węgierskie dania. Smacznego!

Zdjęcie: Bartosz Krupa/ East News

Pate z wątróbki z musem z pieczonych jabłek i świeżym majerankiem

Składniki:

100 g gęsiego smalcu

50 ml wiśniówki

3 jabłka

1 kg kurzych lub gęsich wątróbek

1 kostka masła

1 cebula

kilka łyżek dżemu żurawinowego

mąka do panierowania

świeży majeranek

Przygotowanie:

Wątrobę moczymy w mleku przez około 1 godzinę. Następnie osuszamy i oczyszczamy z błonek. Panierujemy w mące i obsmażamy na smalcu wraz z drobno posiekaną cebulą do lekkiego zezłocenia. Smażymy tak długo, by w środku pozostała jeszcze lekko krwista. Po tym czasie zawartość patelni przekładamy do miski. Masło rozpuszczamy w rondelku i lekko przypalamy, by uzyskać orzechowy aromat. Wątróbkę miksujemy powoli wtłaczając masło i wiśniówkę. Doprawiamy solą i mocno pieprzymy. Pasztet jest niemal gotowy. Przelewamy go do foremki wysmarowanej masłem i chłodzimy w lodówce do stężenia. Jabłka zapiekamy aż staną się miękkie. Następnie przecieramy je przez sito i doprawiamy majerankiem solą i pieprzem. Możemy tez dodać odrobinę oliwy do smaku. Wątróbkę podajemy z razowym chlebem, musem jabłkowym i ewentualnie konfiturą żurawinową.

Pieczone mini papryki faszerowane gęsiną z pomidorkami

Składniki:

36 pomidorków koktajlowych

12 małych papryk

2 ząbki czosnku

1 szkl. ugotowanego pęczaku

1 mała cebula

0,5 kg gęsich udek

0,5 marchewki startej

0,5 pietruszki startej

0,5 pęczka pietruszki

szczypta korzennych przypraw

pieczarki

Przygotowanie:

Z połączenia węgierskich smaków, polskich produktów i sezonowego podejścia do sprawy uzyskujemy wynik zaskakujący. Korzenną gęś w papryce z pęczakiem i filigranowymi pomidorkami pachnącymi leśną nutą. Przepis jest prosty. Cebulę szklimy z czosnkiem i mieszamy z mięsem z gęsich udek mielonym podwójnie na grubym oku. Dodajemy pęczak i przyprawy, siekaną natkę pietruszki i tarte drobno warzywa. Farsz doprawiamy i przekładamy go do przepołowionych i wydrążonych papryk. Te umiejscawiamy w formie do pieczenia z porwanymi pieczarkami i pomidorkami koktajlowymi. Całość zapiekamy okioło 40 minut w piecu nagrzanym do 170 stopni C. podajemy z listkami sałaty i gotowanymi ziemniakami.

Gruszki winne niewinne ze serem smażonym w gryczanej panierce

Składniki:

4 plastry sera np. lazur

3 gruszki

2 łyżki klarowanego masła

2 łyżki miodu

2 cykorie

2 jaja

1 szklanka czerwonego, półwytrawnego wina

1 szklanka płatków gryczanych

Przygotowanie:

Dobre wino, smażony ser i nuta polskości – kasza gryczana, ale w płatkach. Rzadko jej używamy - a szkoda bo ma wiele uroku. Połączymy węgierską tradycje smażenia sera z niebiańską przyjemnością łączenia go ze słodkimi dodatkami. Gruszki obieramy i kroimy na 4 części pozbawiając je gniazd nasiennych. Smażymy je chwilę na maśle do lekkiego zezłocenia, a następnie dusimy w winie przez ok. 7 minut tak by nabrały pięknego koloru, a zachowały swoją strukturę. Kiedy gotowe wyciągamy je z garnka a sos gotujemy jeszcze na małym ogniu tym razem z dodatkiem cykorii aż do uzyskania konsystencji syropu. Tym sposobem uzyskamy konfiturę z cykorii. Doprawmy ją by miała słodko kwaśny smak. Dopieprzmy obficie. Ser kroimy w plastry grubości palca i panierujemy z rozmąconym jaju i płatkach gryczanych. Następnie smażymy ser ze wszystkich stron do zezłocenia i ciepłu podajemy z pokrojonymi gruszkami i winną konfiturą z cykorii.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości