Liście czosnku niedźwiedziego zawierają m.in. związki siarki, które pomagają oczyszczać organizm z toksyn, wiążą nikotynę i metale ciężkie. Inne substancje wspomagają organizm w walce z wirusami, bakteriami i drożdżakami, a nawet pasożytami. Warto zatem włączyć do diety pesto z czosnku niedźwiedziego.
Pesto z czosnku niedźwiedziego – przepis
Pesto z czosnku niedźwiedziego robi się się podobnie jak klasyczne pesto z bazylii.
Składniki:
· 150 g świeżych liści czosnku niedźwiedziego
· 50 g tartego parmezanu
· 15 g orzeszków piniowych
· 100 ml oliwy z oliwek
· sól i pieprz
Zaczynamy od uprażenia orzeszków na suchej patelni. Kiedy się zrumienią, odstawiamy je do wystygnięcia. Liście czosnku myjemy, suszymy i siekamy. W blenderze lub moździerzu umieszczamy orzeszki, starty parmezan i liście czosnku, dodajemy szczyptę soli oraz pieprzu i wszystko razem łączymy. Dopiero pod koniec dolewamy oliwę, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję pesto. Gotowe. Pesto z czosnku niedźwiedziego możemy dodać do makaronu, wykorzystać do kanapek lub jako dodatek do ziemniaków czy mięsa. Możemy je także zamrozić albo przełożyć do słoiczków, wlać na wierzch nieco oliwy, by zachowało świeżość, i schować do lodówki. W takiej formie możemy je przechowywać dłuższy czas.
Czosnek niedźwiedzi pojawia się wiosną i rośnie do końca maja. Niełatwo go dostać, a zbieranie w lasach jest nielegalne, ponieważ znajduje się pod ochroną. Nazwę zawdzięcza swojemu największemu miłośnikowi – niedźwiedziowi. Zauważono, że właśnie tą rośliną niedźwiedzie chętnie się raczą zaraz po przebudzeniu. Jeśli nie uda nam się kupić czosnku niedźwiedziego w sklepie, można śmiało zamówić go przez internet.
Pesto z czosnkiem niedźwiedzim możemy przygotowywać na wiele sposobów. Oto kolejny przepis, w którym zamiast orzeszków piniowych wykorzystuje się pestki dyni.
Składniki:
· 3 szklanki porwanych liści czosnku niedźwiedziego
· ½ szklanki pestek dyni
· 2–3 łyżki płatków drożdżowych
· ¼ szklanki oliwy
· szczypta soli i pieprzu
Wszystkie składniki (z wyjątkiem oliwy i przypraw) umieszczamy w blenderze i ucieramy na jednolitą masę. Pod koniec dolewamy oliwę i doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotowe pesto z czosnkiem niedźwiedzim możemy wykorzystać do zup, makaronów, a nawet dodawać do sałatek.
Zamiast pestek dyni czy orzeszków możemy również użyć ziaren słonecznika, które prażymy na suchej patelni. Czosnek niedźwiedzi wkładamy do blendera, dolewamy olej słonecznikowy, wrzucamy ostudzone ziarna słonecznika i miksujemy całość na jednolitą masę, doprawiając solą. Pesto z czosnku niedźwiedziego ze słonecznikiem możemy podawać do makaronu, ryżu, kasz czy jajek.
Jak przygotować makaron z pesto z czosnku niedźwiedziego?
Czosnek niedźwiedzi ze względu na zawarte w nim organiczne związki siarki działa jak silny przeciwutleniacz. Związki siarki chronią przed działaniem wolnych rodników, pobudzają układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych. Czosnek wpływa też korzystnie na stawy, dlatego jest polecany przy bólach reumatycznych i dolegliwościach narządu ruchu. Dodatkowo wspomaga trawienie, przyspiesza wydzielanie żółci i zapobiega wzdęciom. Ma zatem wieloraki i korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc włączyć do jadłospisu na przykład makaron z pesto z czosnku niedźwiedziego . Jak go przygotować?
Składniki na 4 porcje:
· 100 g czosnku niedźwiedziego
· 50 g sera cheddar
· 50 g orzechów pekan
· 1 mały ząbek czosnku
· ½ szklanki oliwy z oliwek
· ½ łyżeczki miodu
· szczypta soli i pieprzu
· 1 opakowanie makaronu penne
Liście czosnku, starty ser cheddar oraz uprażone orzechy łączymy w blenderze lub moździerzu. Dodajemy ząbek czosnku, miód i oliwę. Pesto doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Makaron gotujemy al dente. Po odcedzeniu mieszamy go z pesto i podajemy.
Makaron z pesto z czosnkiem niedźwiedzim możemy również przyrządzić według innego przepisu.
Składniki na 4 porcje:
· 1 pęczek czosnku niedźwiedziego
· ½ szklanki orzechów laskowych
· sok z ½ cytryny
· 2–3 łyżki oliwy z oliwek
· szczypta soli i pieprzu
· 1 opakowanie makaronu
Makaron gotujemy al dente. Składniki na pesto wrzucamy do blendera i miksujemy. Dodajemy sok z cytryny (według własnych upodobań) i tyle oliwy, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję pesto. Doprawiamy solą i pieprzem, podajemy z ulubionym makaronem.
Możemy się także postarać o zapas ulubionego sosu i przygotować pesto z czosnku niedźwiedziego na zimę. Wystarczy je włożyć do słoiczków, zalać oliwą, zakręcić i przechowywać w zimnym i ciemnym miejscu albo w lodówce. Wytrzyma nawet kilka miesięcy. Jedynym konserwantem jest tu sól i oliwa. Pesto z niedźwiedziego czosnku to doskonały i zdrowy dodatek do wielu potraw serwowanych w każdym domu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN