Nalewka z malin - jak ją przygotować?

nalewka z malin
Seva_blsv/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Maliny to owoce, które można podawać na wiele sposób. Mogą być dodatkiem do ciast czy deserów. Stanowią także doskonały surowiec na dżem. Na tym jednak nie koniec. Z malin można przygotować także nalewkę. Jak ją zrobić?

Maliny - wartości odżywcze

Maliny są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Stanowią doskonałe źródło witaminy C, która wzmacnia odporność i uszczelnia naczynia krwionośne. Zawierają witaminę K niezbędną do prawidłowego krzepnięcia krwi. Są bogate w witaminę E oraz witaminy z grupy B. Na tym jednak nie koniec.

Maliny wykazują działanie napotne i przeciwgorączkowe, dlatego warto o nich pamiętać w czasie infekcji. Zawierają błonnik pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo jedzenie malin pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, tym samym są one szczególnie polecane osobom, które chorują na cukrzycę. Badania pokazują, że maliny działają rozkurczająco i łagodzą dolegliwości towarzyszące miesiączce.

Nalewka z malin - przepis

  • 1 kg dojrzałych malin;
    • 0,5 l spirytusu (95 proc.)
      • 0,5 l wódki (40 proc.)
        • 0,4 kg cukru

          Oczyszczone i pozbawione szypułek maliny wkładamy do dużego słoika i zalewamy alkoholem tak, aby owoce były całkowicie przykryte. Naczynie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5-6 dni (przez ten czas przynajmniej raz dziennie trzeba "wstrząsnąć" słoikiem).

          Po tym czasie płyn przelewamy do butelek, a owoce zasypujemy cukrem i dokładnie mieszamy. Gdy cukier się rozpuści, zlewamy syrop i łączymy go z płynem w butelkach. Tak przygotowane nalewki odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej trzy miesiące. Idealna nalewka z malin jest klarowna i ma piękny czerwony kolor.

          Nalewka z malin z goździkami i cynamonem

          • 0,5 kg malin;
            • 1 litr koniaku (ewentualnie brandy);
              • 1 litr przegotowanej wody;
                • 0,5 g cukru;
                  • kilka goździków;
                    • kawałek laski cynamonu.

                      Umyte owoce wkładamy do dużego naczynia i zalewamy syropem z wody oraz cukru. Następnie dodajemy alkohol i przyprawy. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie płyn zlewamy do butelek i ustawiamy je w ciemnym miejscu na co najmniej 2 tygodnie.

                      Zobacz także:

                      Zobacz wideo: Lato na talerzu: szpinak, cukinia, maliny

                      Dzień Dobry TVN

                      Autor: Katarzyna Oleksik

                      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości