Naleśniki, karpatka i pieczony pomidor. Dla dzieci dużych i małych!

Duże dzieci - Dorota Wellman i Marcin Prokop - dostali od kucharza Marcina Molika kulinarny prezent z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Kucharz przygotował dla nich: naleśniki na bazie mąki z samopszy, karpatkę z truskawkami, pieczonego pomidora z twarożkiem i pieczone szparagi z pesto z natki. A co Marcin Prokop ugotowałby dla swojej pociechy?

Szybka karpatka truskawkowa z mascarpone i białą czekoladą

Składniki:

250 g mascarpone

1 tabliczka białej czekolady

250 g kwaśnej śmietany 18%

300 g truskawek

200 g cukru pudru

1 małe opakowanie malin

3 gałązki mięty

2 łyżki płatków migdałowych

2 cytryny

1 pomarańcza

1 jajko

Mascarpone mieszamy z cukrem pudrem i startą skórką pomarańczową. Mieszamy, następnie zostawiamy w misce lub przekładamy do rękawa cukierniczego wedle uznania. Ciasto francuskie układamy na papierze do pieczenia, smarujemy roztrzepanym jajkiem. Następnie układamy na cieście kratkę do pieczenia, tak żeby za bardzo nie urosło. Pieczemy ok 15 minut w 180 stopniach (w zależności od piekarnika). Białą czekoladę rozpuszczamy i łączymy ze śmietaną, która ma temperaturę pokojową. Truskawki myjemy i kroimy w drobne kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny i odrobiną cukru pudru. Na wykrojone po upieczeniu ciasto francuskie wykładamy mascarpone, truskawki oraz sos z białej czekolady. Przykrywamy drugim kawałkiem ciasta , polewamy resztą sosu i sypiemy owocami. Wykańczamy cukrem pudrem.

Składniki:

3 pomidory malinowe

2 łyżki oliwy extra vergin

500 g twarogu tłustego

250 ml śmietany 18 %

1 mała łyżeczka czarnuszki

1 pęczek szczypioru

1 pęczek rzodkiewek

10 malin

sól

Z pomidora wykrajamy część miąższu. Solimy, doprawiamy oliwą i pieczemy w piekarniku nastawionym na 220 stopni ok 8 do 10 minut. Twarożek mieszamy ze śmietaną, doprawiamy solą i czarnuszką. Dodajemy pokrojono drobno rzodkiewki i szczypior. Mieszamy na jednolita masę. Gotowy twaróg wkładamy do ciepłego pomidora i dekorujemy malinami.

Pieczone szparagi z pesto z natki i kwaśną śmietaną

Składniki:

1 pęczek szparagów

100 g koziego sera pleśniowego

1 czosnek

1 mały ser bursztyn

1 łyżka musztardy sarepskiej

1 litr oleju

3 łyżki kwaśnej śmietany

natka pietruszki

3 łyżki orzechów nerkowca

1 cytryna

1 łyżka miodu

Przygotowanie:

Szparagi myjemy i łamiemy końcówki. Kozi ser kruszymy i mieszamy z kwaśną śmietaną. Na rozgrzaną palenię wrzucamy szparagi smażymy ok 1 minuty na bardzo dużym ogniu, na szparagi wlewamy kwaśną śmietanę z kozim serem i pieczemy w 200 stopniach kilka minut do zrumienienia.

Do blendera wrzucamy pokrojona natkę, starty ser bursztyn, musztardę, orzechy, ząbek czosnku i sok z cytryny. Miksujemy wszystko na jednolitą bądź nie do końca, zmiksowana masę.

Do smaku dodajemy miód. Gotowym pesto smarujemy upieczone szparagi.

Chałka z kozim twarożkiem i konfiturą truskawkową

Składniki:

1 chałka

300 g koziego twarożku

100 ml śmietany 30%

1 łyżka miodu

400 g truskawek

100 g cukru

3 limonki

1 kostka masła

3 łyżki syropu klonowego

Chałkę smarujemy masłem i przesmażamy na chrupiąco z jednej strony. Smarujemy kozim twarogiem, który jeżeli jest zbyt gęsty rozrabiamy ze śmietana na w miarę gładką konsystencję. Doprawiamy odrobiną miodu. W garnku rozpuszczamy cukier, czekamy aż zacznie brązowieć następnie dorzucamy pokrojone na 4 truskawki. Dusimy kilka minut, a następnie przekładamy do czystej miski. Możemy spożywać konfiturę na ciepło lub na zimno. Jak ostygnie, to zgęstnieje. Na chałkę nakładamy kozi twarożek, polewamy konfiturą, syropem klonowym i skrapiamy limonka.

Naleśniki z domową nutellą z daktyli i owocami

Składniki:

300 g mąki z samopszy

1 łyżka masła

500 ml mleka

1 jajko

olej do smażenia

2 op. daktyli bez pestek

1 łyżka kakao

4 łyżki orzechów laskowych

1 szkl. mleka sojowego

po 1 op. borówek i malin

1 gruszka

1 kiść winogrona bez pestek

cukier

sól

Opcjonalnie 250 g mascarpone

Masło rozpuszczamy, czekamy aż przestygnie. Dolewamy do mleka, dodajemy jajko i powoli mąkę miksując blenderem lub trzepaczką na lekko gęsta masę naleśnikową. Doprawiamy cukrem i szczyptą soli. Na rozgrzanej patelni smażymy naleśniki. Daktyle kroimy na mniejsze kawałki, dodajemy odrobiną miodu, kakao, orzechy laskowe bez łupinek (wcześniej uprażone na suchej patelni) oraz mleko. Miksujemy wszystko na gładką masę, którą następnie smarujemy naleśniki. Owoce kroimy i układamy na naleśnikach. Wedle uznania możemy również posmarować mascarpone lub innym kremowym ulubionym serkiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości