Kuchnia włoska, obok francuskiej, jest jedną z najpopularniejszych w Europie, o ile nie na całym świecie. Występują w niej świeże warzywa, oliwa z oliwek, parmezan i inne sery żółte, duża ilość aromatycznych przypraw, takich jak bazylia, oregano czy rozmaryn. To właśnie dzięki Włochom mamy do dyspozycji mnóstwo różnych rodzajów makaronów, pizzę i pyszne tiramisu. Zawdzięczamy im również aromatyczną i charakterystyczną w smaku szynkę parmeńską, która produkowana jest z udźców wieprzowych. Spaghetti z szynką parmeńską jest typowo włoskim połączeniem, podobnie jak sos pomidorowy z serem gorgonzola i bazylią oraz słodka panna cotta z mocnym espresso.
Makaron z szynką parmeńską – sekrety szynki parmeńskiej
Szynka parmeńska jest surową, delikatnie podsuszaną wędliną, którą produkuje się z udźców wieprzowych. Jej powstanie zawdzięczamy charakterystycznemu klimatowi Parmy, czyli prowincji położonej w regionie Emilia-Romania. Szynka ma charakterystyczny słodki smak dzięki niewielkiej zawartości soli. To sprawia również, że ma właściwości dietetyczne. Wracając do smaku, warto wspomnieć, że jest on dość intensywny, a wiele osób opisuje go jako „wyrafinowany”. Pasuje do wielu dań – można przyrządzić przepyszne tagliatelle z szynką parmeńską , spaghetti i innymi rodzajami makaronów. Świetnie smakuje również na zwykłych kanapkach i jako oddzielna przekąska popita białym winem typu prosecco. Jest pyszna z dojrzałym melonem lub jako składnik polędwicy wołowej. Używa się jej do produkcji tradycyjnych tortellini.
Włosi niezwykle dbają o wysoką jakość szynki parmeńskiej, powstała nawet organizacja, która dokładnie nadzoruje proces wytwarzania szynki przez producentów. W szynce parmeńskiej znajduje się bardzo niewielka ilość określonego środka konserwującego i odrobina soli. To wszystkie dodatki, resztę stanowi wspomniane powyżej mięso wieprzowe.
Na wschodzie prowincji Parma szynkę wytwarza aż 200 producentów. Włosi często określają ją mianem „słodkiej szynki”.
Makaron z szynką parmeńską – jak łączyć?
Ze względu na delikatny słodki smak szynki parmeńskiej, będzie ona pasowała do wielu dań z makaronem. Pappardelle z szynką parmeńską , rukolą i delikatnym sosem pomidorowym będzie doskonałym pomysłem na rodzinny obiad. W Polsce popularnym daniem jest makaron z szynką parmeńską i szpinakiem . Jako że szynka nie jest zbyt słona, sprawdzą się kombinacje z wyrazistymi, nawet ostrymi w smaku serami, np. feta, sery pleśniowe, solan i tym podobne. Dobrze będzie łączyła się również z gorgonzolą, dlatego ciekawym pomysłem jest makaron z szynką parmeńską i gorgonzolą.
Jeśli chodzi o dodatki do szynki parmeńskiej, świetnie połączy się z wszelkiego rodzaju orzechami i grzybami. Szczególnie ciekawe jest połączenie z nią smażonych na maśle kurek. Makaron z szynką parmeńską i orzechami to kolejny pomysł na dobry obiad. Do tego można przygotować sos serowy i podać danie udekorowane kilkoma listkami bazylii. Pysznie smakować będzie także makaron z szynką parmeńską i sosem śmietanowym.
Co do warzyw pasujących do szynki parmeńskiej, znajdą się wśród nich pomidory pod każdą postacią. Gościom można podać makaron z szynką parmeńską i suszonymi pomidorami doprawiony dużą ilością bazyliowego pesto – na pewno będą zachwyceni! Biorąc pod uwagę fakt, że wczesną jesienią na polskich stołach króluje dynia, warto wykorzystać ją w przepisie na makaron z dynią i szynką parmeńską – to kolejny pomysł na smaczne danie. Również makaron z szynką parmeńską i cukinią może być ciekawą smakowo propozycją.
Prostym i szybkim pomysłem na obiad jest makaron z pesto i szynką parmeńską. Wystarczy ugotować dowolny rodzaj makaronu, np. tagliatelle, i zmieszać go ze słoikiem aromatycznego, pomidorowego pesto. Do tego należy dorzucić podsmażoną szynkę parmeńską i garść orzechów. Obiad w 15 minut gotowy!
Świetnie sprawdza się także tagliatelle z szynką parmeńską, rukolą, pomidorkami koktajlowymi i sosem śmietanowym . Wystarczy ugotować makaron, podsmażyć szynkę i zrobić sos ze śmietany, parmezanu i ulubionych przypraw. Na patelni roztopić parmezan, dolać śmietankę i dodać przyprawy. Dalej należy dorzucić do tego usmażoną szynkę, pomidorki koktajlowe i garść rukoli. Ilość składników zależna jest od tego, na ile osób chce się przygotować obiad. Dania włoskie mają to do siebie, że można się nimi bawić i eksperymentować , do czego szczerze zachęcamy!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN