Makaron po włosku – poznaj najlepsze przepisy na włoskie makarony

Włochy to stolica wybornych dań sławnych na całym świecie. Wśród nich wymienić można między innymi pizzę oraz wspaniały makaron po włosku, przyrządzany na wiele sposobów. Kuchnia włoska słynie również z mnogości rodzajów makaronów – długie i cienkie spaghetti czy rurki cannelloni to tylko niektóre z nich. Mikołaj Rey udał się do Bolonii, stolicy makaronów. Ciekawostką jest, że... coś takiego jak makaron bolognese nie istnieje!

Makarony w stylu włoskim najczęściej podaje się z wybornymi sosami. Warto też znać podstawowy przepis, który pozwoli nam przygotować od podstaw makaron włoski. Przepis na niego jest bardzo prosty i poznasz go w dalszej części artykułu.

Jak przygotować samodzielnie ciasto na makaron?

Przepis na makaron włoski dostępny jest w kilku wersjach. Do jego przygotowania zawsze potrzebne są: jajka, mąka pszenna np. typ 500, a także odrobina oleju (może to być oliwa z oliwek). Jeżeli chodzi o jajka, w zależności od przepisu wykorzystywane są wyłącznie całe jajka lub całe jajka z dodatkiem żółtek. Dodatek żółtek jest często stosowany przy przygotowywaniu ciast makaronowych do włoskich pierożków, np. ravioli z płynnym żółtkiem. Dla uzyskania elastycznego i dobrego w smaku ciasta ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników. Zaleca się użycie jednego całego jajka na 100 g mąki. Czyli przykładowo na porcję mąki 500 g powinniśmy użyć 5 średniej wielkości jajek. Do wyrabianego ciasta warto dodać odrobinę oliwy (ok. 1 łyżeczki). Ciasta makaronowego nie trzeba solić przy wyrabianiu. Jednak wtedy trzeba pamiętać o odpowiednim posoleniu wody, w której będzie gotowany makaron.

Przed przystąpieniem do formowania i gotowania makaronu trzeba dać ciastu odpocząć, podobnie jak to się robi w przypadku ciasta na pierogi. Wówczas będzie ono lepiej poddawać się dalszym czynnościom.

Spaghetti aglio olio i inne najpopularniejsze przepisy na makarony kuchni włoskiej

Spaghetti ragu (jak dowiedział się Mikołaj Rey coś takiego jak "makaron Bolognese" we Włoszech nie istnieje!) i spaghetti aglio olio to dwa najbardziej znane makarony. Przepisy włoskie na długie makarony to także wyborna carbonara czy napoli. Ze wszystkich wymienionych dań, najprostsze w przygotowaniu jest spaghetti aglio olio.

Do przygotowania tego makaronu dla dwóch osób potrzebujemy: ok. 200 g makaronu typu spaghetti, 2-3 dużych ząbków czosnku, oliwy z oliwek, natki pietruszki oraz soli i pieprzu do smaku.

W pierwszej kolejności musimy ugotować makaron al dente. W międzyczasie na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i podsmażamy na niej drobno posiekany czosnek. Nie możemy dopuścić do tego, aby się przypalił, gdyż wtedy danie nie będzie smaczne. Do podsmażonego czosnku dodajemy ugotowany makaron i natkę pietruszki. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Po dokładnym wymieszaniu, makaron należy przełożyć na talerz.

Zapiekane makarony – pyszne i pożywne danie dla całej rodziny

Najbardziej znanym zapiekanym włoskim makaronem jest lasagne. Jednak to nie jedyna ciekawa propozycja tego typu. Jedną z możliwości jest także wykorzystanie makaronu cannelloni, czyli grubych rurek, które można faszerować dowolnym nadzieniem. Propozycją dla całej rodziny może być makaron cannelloni z mięsno-szpinakowym farszem zapiekany w sosie pomidorowym.

Do przygotowania dania dla 4-5 osób potrzebujemy: makaronu typu cannelloni (około 20 rurek), 500 g mięsa mielonego (w zależności od upodobań można użyć mięsa drobiowego lub wieprzowego), opakowania mrożonego siekanego szpinaku, 1 czerwonej cebuli, 1-2 ząbków czosnku (jeśli lubimy wyraziste dania możemy dodać go więcej), sera mozzarella, a także ziół charakterystycznych dla kuchni włoskiej – bazylii i oregano. Do przygotowania sosu potrzebna będzie passata pomidorowa oraz bulion (niecała szklanka).

Na rozgrzaną patelnię wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, a w międzyczasie doprawiamy mięso ziołami oraz ulubionymi przyprawami. Po chwili do cebuli dodajemy szpinak. Cebulę i szpinak przekładamy do mięsa. Zanim mięso nałożymy do rurek, musimy przygotować sos pomidorowy. W tym celu podsmażamy lekko czosnek, dodajemy passatę, bulion oraz zioła do smaku. Niewielką ilość sosu dodajemy do mięsa. Tak przygotowany farsz wkładamy do rurek, które układamy w naczyniu żaroodpornym. Całość zalewamy pozostałym sosem i posypujemy serem. Makaron należy zapiekać pod przykryciem, które zdejmuje się na kilka minut przed końcem pieczenia, aby ser lekko się zrumienił.

Danie należy zapiekać przez około 45 minut w temperaturze 180 stopni – naczynie z makaronem wstawiamy do nagrzanego piekarnika.

Jeżeli lubimy zabawy smakiem, możemy do tego dania dodać np. ser feta lub sos beszamelowy. Można też całkowicie zrezygnować z sosu pomidorowego, zastępując go serowym z dodatkiem brokułów.

Zobacz też: To warto wiedzieć o makaronie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Makaron z serem w różnych odsłonach. Jak szybko przygotować makaron z serem na słodko i na słono?

Makaron carbonara – przepis na klasyczny i zmodyfikowany makaron carbonara.

3 przepisy Darii Ładochy na spaghetti do 25 złotych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości