Sałatka ziemniaczana z łososiem
Składniki:
1 kg małych ziemniaczków (sałatkowych)
1 opakowanie cebulek szalotek
Słoik kaparów
250 g wędzonego łososia
Ocet winny
Olej słonecznikowy
Musztarda z ziarnami gorczycy
Sól
Pieprz
Szczypior (z dymki)
Przygotowanie:
Ziemniaki dokładnie umyć, gotować w mundurkach w osolonej wodzie do chwili, aż będą średnio miękkie, uważając przy tym, aby się nie rozgotowały. Po ugotowaniu odsączyć, wystudzić i przekrawać na połówki. Pokroić łososia (można go poszarpać). Dodać kapary i pokrojony szczypior.
Przygotować sos winegret: pokroić (jak najdrobniej) 4 główki szalotek i włożyć do miseczki. Dodać 4 łyżki oleju słonecznikowego, 3 łyżki octu winnego (ważne, aby nie był to ocet balsamico) oraz łyżkę musztardy. Posolić i dodać pieprz. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać. Po uzyskaniu jednolitej mieszaniny zalać nią sałatkę i podać gościom.
„Pomarańcze z cynamonem” - deser marokański
Składniki:
4 pomarańcze
Cynamon
Cukier
Świeża mięta
Opakowanie lodów waniliowych lub cynamonowych
Przygotowanie:
Po umyciu pomarańcze pokroić w plastry, następnie ułożyć na półmisku. Ozdobić listkami świeżej mięty. Posypać przesiewanym cynamonem i cukrem. Można serwować z lodami waniliowymi lub cynamonowymi.
„Barszcz ukraiński”
Składniki:
1 lub 2 szklanki białej fasoli (należy ją poprzedniego dnia zalać wodą, aby namiękła)
4-5 średnich ziemniaków,
0,5 główki białej kapusty,
2 buraki ćwikłowe,
Słoiczek przecieru pomidorowego 30%
2 miękkie i soczyste pomidory
2 średnie marchewki,
1-2 cebule,
2 łyżki stołowe oleju słonecznikowego,
2 główki czosnku,
4 ziarna ziela angielskiego,
4 duże liście laurowe,
Sól
Pieprz
Śmietana 22%,
Ciemny okrągły chleb (pieczony bez drożdży)
Przygotowanie:
Fasolę namoczyć na noc. Następnego dnia gotować ją w osolonej wodzie do miękkości. Dodać obrane i pokrojone ziemniaki i poszatkowaną kapustę.
W międzyczasie przygotować zasmażkę: na oleju słonecznikowym podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, oraz starte na tarce (w paseczki) marchewkę i buraczki. Dodać koncentrat pomidorowy i pokrojone pomidory. Po odczekaniu kilku minut, gdy zasmażka „dojdzie”, wrzucić ją do garnka. Mieszając dodawać sól, pieprz i liście laurowe. Śmietanę nalać do naczynia i postawić ją na stole. Na Ukrainie nigdy nie dodaje się jej bezpośrednio do zupy.
Barszcz najlepiej smakuje z czarnym chlebem, w który wciera się czosnek. Można również zagryzać od czasu do czasu samym ząbkiem czosnku.
Glazunia
Składniki:
1,5 kg miękkich i soczystych pomidorów
Olej słonecznikowy
Sól
Cukier
6 jajek
1-2 cebule
Przygotowanie:
Na patelnię zwilżoną olejem słonecznikowym wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać obrane pomidory, jak gdyby wgniatając je w potrawę. Po 10 minutach dodać do smaku sól i cukier. W potrawie zrobić dziurki, wbić w nie jajka. Po ścięciu jajek całość serwować bezpośrednio na stół, gdyż „glazunię” najlepiej jeść prosto z patelni.
Autor: Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN