Domowy zakwas z buraków
Składniki:
1 kg buraków (oczywiście najlepiej ekologicznych)
kilka ząbków czosnku (nawet cała główka) obranych i pokrojonych na pół
2 l przegotowanej i ostudzonej wody
15 ziaren ziela angielskiego
6-7 liści laurowych
1/2 lub 1 płaska łyżka soli
Przygotowanie:
Buraki umyj, cienko obierz ze skórki i pokrój w grube plastry. Poukładaj je w kamionce lub w słoiku, na zmianę z przyprawami i czosnkiem. Całość zalej wodą wymieszaną z solą tak, aby wszystkie buraki były dokładnie przykryte. Jeśli wypływają na powierzchnię, to trzeba je docisnąć (np. ceramicznym talerzykiem).
Kamionkę zakryj i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 5-7 dni. Czas kiszenia zależy od temperatury (im jest cieplej, tym szybciej). Dodanie startera w postaci odrobiny poprzedniego zakwasu przyspiesza proces fermentacji (może być nawet sok z kiszonych ogórków). Jeśli nie masz kamionkowej pokrywki, to zasłoń wierzch naczynia gęstą, muślinową tkaniną i szczelnie zawiąż sznurkiem lub gumką. Ukiszony zakwas należy przecedzić i przelać do czystych, szczelnie zamykanych słoików i przechowywać w chłodzie (aby przerwać proces fermentacji).
Zimowe kulki młodości
Składniki:
30 suszonych, miękkich śliwek bez pestek
1/2 szklanki pestek słonecznika
2 łyżki siemienia lnianego lub nasion chia
1/2 szklanki wiórek kokosowych
2-3 łyżki pasty tahini
2 łyżki syropu z agawy, melasy z buraków lub jasnego miodu
1 łyżka drobno posiekanej, kandyzowanej skórki pomarańczy (ekologicznej)
opcjonalnie 1/2 łyżeczki cynamonu
lekko prażony sezam do obtoczenia kulek
Przygotowanie:
Wszystkie składniki (z wyjątkiem sezamu do obtoczenia kulek) umieść w dobrym i mocnym blenderze, i zmiksuj. Z powstałej masy uformuj dłońmi niewielkie kulki, a następnie obtocz je w lekko uprażonym sezamie wysypanym na talerz. Przechowuj je w szczelnie zamykany pojemniku w lodówce.
Kruche ciasteczka zimowe
Składniki:
100 g cukru
szczypta soli
200 g masła
300 g mąki krupczatki
2 łyżki kwaśnej śmietany
Przygotowanie:
Mąkę wymieszaj z solą i cukrem, ułóż na nich masło, posiekaj nożem i dodaj śmietanę. Szybko zagnieć ciasto. Włóż je na 30 min. do lodówki. Piekarnik nagrzej do 180 st. C. Ciasto wyłóż na deskę lekko obsypaną mąką, rozwałkuj równomiernie i wycinaj kształty ciastek. Możesz je smarować z wierzchu białkiem jajka i ozdabiać pestkami lub orzechami. Piecz na złoty kolor (ok. 10-15 min.). Upieczone ciastka możesz również pokryć lukrem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN