Cukier waniliowy domowej roboty z prawdziwą laską wanilii charakteryzuje się głębokim, słodko-korzennym smakiem, a wypieki i desery z jego dodatkiem zyskują wspaniały, intensywnie waniliowy aromat. Tę pyszną przyprawę można bez trudu przygotować w warunkach domowych. Do przyrządzenia cukru waniliowego wystarczy zwykły cukier kryształ (może być też cukier brązowy) i laska wanilii lub naturalny ekstrakt waniliowy. Cukier waniliowy w torebkach najczęściej zawiera znikome ilości ziaren wanilii, często jej zapach zastępują sztuczne aromaty, które nie tylko psują smak wypieków, ale także mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu.
Cukier waniliowy a cukier wanilinowy – jakie są różnice?
Wanilia to roślina jednoliścienna z rodziny storczykowatych, rosnąca dziko w strefach tropikalnych Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej i Afryki, choć można spotkać ją także w Wietnamie, Indonezji, na Filipinach i na terenach Papui-Nowej Gwinei. Jej owocem jest laska wanilii, której nasiona są cenną przyprawą.
W Polsce wanilia jest dostępna w postaci laski albo ziaren zmieszanych z cukrem. Warto wiedzieć, że prawdziwy cukier waniliowy powinien zawierać co najmniej 27% wanilii. Niestety taka proporcja to dziś prawdziwa rzadkość. Gotowe mieszanki cukru z prawdziwą wanilią dostępne są głównie w sklepach z żywnością organiczną.
Robiąc zakupy w supermarkecie, najłatwiej trafić na popularny cukier wanilinowy – dużo tańszy, syntetyczny zamiennik cukru waniliowego. W skład tego produktu wchodzi wanilina lub etylowanilina. Oba składniki chemiczne pozyskiwane są z miazgi drzewnej. Zawartość syntetycznej przyprawy w cukrze wynosi zwykle od 0,3 proc do 0,5 proc.
Wciąż zastanawiasz się, który wariant wybrać – cukier waniliowy czy wanilinowy ? Zdecydowanie ten pierwszy, czyli cukier waniliowy z prawdziwą wanilią . Naturalna wanilia ma nie tylko lepszy, intensywniejszy smak, ale jest też bardzo zdrowa – wspomaga pracę serca, działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, sprzyja odchudzaniu i jest naturalnym antydepresantem. Same korzyści! Niestety nie można powiedzieć tego samego o wanilinie. Jej spożycie może wywołać alergię, choroby skóry i problemy żołądkowo-jelitowe. O szkodliwości syntetycznej wanilii świadczy chociażby fakt, że Europejskie Towarzystwo Chemiczne nadało jej symbol R22, co oznacza "szkodliwe po połknięciu".
Zamiast sięgać po syntetyczny cukier waniliowy w opakowaniu , lepiej przygotować go z dodatkiem naturalnych, zdrowych składników. Nie wiesz, jak zrobić cukier waniliowy w domu? Wypróbuj ten prosty przepis.
Jak zrobić cukier waniliowy z prawdziwej wanilii? Sposób przygotowania
Domowy cukier waniliowy to nic trudnego. Potrzebujesz tylko dwóch składników: cukru (może być cukier brązowy albo zwykły kryształ) i laski wanilii.
- Przygotowanie zacznij od odmierzenia odpowiedniej ilości cukru. Na jedną laskę wanilii wystarczą dwie szklanki cukru, czyli ok. 440 gramów. Większa ilość może spowodować, że aromat wanilii będzie dużo słabszy, a smak mniej esencjonalny.
- Wsyp cukier do miski. Laskę wanilii przekrój na pół, wyskrob łyżeczką ziarenka i dokładnie wymieszaj je z cukrem.
- Przesyp cukier do szklanego słoiczka. Pustą laskę wanilii pokrój na kilka kawałków i włóż w środek cukru. Następnie zamknij słoiczek i porządnie nim wstrząśnij.
- Odstaw słoik z cukrem na ok. 2 tygodnie, żeby nabrał intensywnego, waniliowego smaku. Po 14 dniach cukier waniliowy z prawdziwą wanilią jest gotowy!
Domowy cukier waniliowy możesz stosować do wypieków, deserów i słodkich sosów. Prawdziwy cukier waniliowy może zastąpić zwykły kryształ, śmiało stosuj go do kawy, herbaty, kakao, gorącego mleka albo do grzanego wina. Dzięki zawartości prawdziwej wanilii każdy z napojów zyska wspaniały, korzenno-słodki aromat.
Czym zastąpić cukier waniliowy?
Bywa, że potrzebny jest sam aromat wanilii, niekoniecznie z dodatkiem cukru. Choć na półkach sklepowych nie brakuje buteleczek z olejkami zapachowymi do ciast, lepiej się ich wystrzegać. Nie wiesz, czym można zastąpić cukier waniliowy? Świetnie sprawdzi się w tym celu naturalny ekstrakt z wanilii. Przygotowanie mikstury jest bardzo proste – potrzebujesz laski wanilii i 200 ml wódki.
- Laskę wanilii przekrój na pół, nie wyjmuj ziarenek.
- Obie części laski zanurz w wódce tak, żeby nie wystawały na powierzchnię.
- Po dwóch tygodniach mikstura nabierze mocy i będzie gotowa do użycia.
Ekstrakt z wanilii doskonale nadaje się do wypieków. Możesz też wlewać kilka kropel do gorących napojów.
Zobacz wideo: Własnej roboty cukier waniliowy
Zobacz też:
- Beza, czyli królowa deserów. Sprawdzony przepis zdradził Andrzej Polan
- "Włoska podróż pełna smaków". Światowej sławy szefowa kuchni Giada De Laurentiis zdradziła nam przepis na pyszny makaron
- Jak zrobić idealnego pączka? Oto rady zwyciężczyni "MasterChefa", Aleksandry Juszkiewicz
Autor: Adrian Adamczyk