Chałwa jest wyrobem cukierniczym o dość specyficznej konsystencji. Jest włóknista, tłusta, krucha. Chociaż na nasz kontynent chałwa dotarła dopiero w XX wieku, nie ma osoby, która by nie znała tego przysmaku. Oryginalna chałwa ma skład, który także należy docenić ze względu na wartości odżywcze. Poza tym można ją zrobić także w domu. Jaki jest prosty przepis na chałwę?
Chałwa – kalorie i skład
Chałwa jest robiona przede wszystkim z mieszanki nasion oleistych i miodu. Tłumaczy to, dlaczego chałwa to duże ilości kalorii. Ze względu na tę kaloryczność odradza się, by sięgały po nią osoby walczące z chorobami przewlekłymi. Sam skład będzie się nieco zmieniał w zależności od tego, czy jest to chałwa turecka, chałwa grecka bądź jeszcze inna. Chałwa turecka powstaje głównie na bazie sezamu, natomiast chałwa ukraińska jest ze słonecznika. Oprócz tego różnie mogą wyglądać proporcje i rodzaje dodatków. Chałwa może mieć w składzie bakalie, kakao, olejki waniliowe.
Patrząc na sklepowe półki, lista składników będzie dużo dłuższa, a to sprawia, że chałwa ma dużo kalorii , za to niewiele wartości odżywczych. Wiele sztucznych aromatów i niewielki udział zdrowych składników nie zachęcają do zakupu. Z kolei domowa chałwa zrobiona na podstawie tradycyjnych przepisów jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne. Nie od dziś podkreśla się wagę obecności nasion w naszej diecie, a chałwa domowa pozwala na ich wprowadzenie nawet do menu dzieci. Równie zdrowy jest miód. Przygotowanie chałwy w domu to szybki i prosty sposób na zaserwowanie swojej rodzinie smacznej i zdrowej przekąski. Z czego robi się chałwę ? W podstawowej wersji do jej przygotowania wystarczą nasiona i płynny miód.
Chałwa turecka – podstawowy przepis
Oto przepis, jak zrobić chałwę z użyciem tylko dwóch składników wymienionych powyżej. Na suchej patelni prażymy 2 szklanki sezamu. Następnie mielemy je w młynku do kawy i mieszamy, stopniowo dodając 6 łyżek miodu. Całą, jeszcze ciepłą masę, przekładamy do keksówki bądź innej foremki wyłożonej papierem i zostawiamy chałwę do wystygnięcia. Będzie smaczna, ale daleko jej będzie do najbardziej aromatycznych wyrobów. Dlatego też chcąc przygotować jeszcze lepszą chałwę, przepis warto nieco rozbudować i dodać aromatów lub orzechów. Chałwa turecka w kraju swojego pochodzenia jest znana pod nazwą „helva”. Podaje się ją nie tylko w charakterze deseru, ale również jako przekąskę do kawy lub herbaty. W ten sam sposób można podawać chałwę przygotowaną przez nas w domu.
Chałwa z orzechami
Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy jeść chałwy z sezamem , można wybrać przepis, który jest bez tego składnika. Do wykonania potrzebujemy 75 g orzechów włoskich i tyle samo pistacji. Do tego 350 g cukru, odrobina glukozy, 75 g płynnego miodu, 2 białka, pół łyżeczki esencji waniliowej i 75 g mielonych migdałów. Chałwa zrobiona na bazie tych składników będzie aromatyczna i przywoła skojarzenie Bliskiego Wschodu.
Podgrzewamy w garnku miód, cukier, glukozę i 4 łyżki wody. Kiedy cukier się rozpuści, zdejmujemy z ognia. Ubijamy białka na sztywną pianę i stopniowo dodajemy przygotowany wcześniej cukier. Po paru minutach ubijania masa zrobi się sztywna i błyszcząca. Wtedy też dodajemy posiekane orzechy, pistacje, migdały oraz esencję waniliową. Chałwę przekładamy do wyłożonej papierem formy i wyrównujemy jej powierzchnię. Odstawiamy na dwie godziny, aż masa zrobi się twarda. Potem wystarczy chałwę pokroić i podawać.
Chałwa słonecznikowa
Sezam i orzechy mają to do siebie, że mogą uczulać. Jeśli któryś z domowników nie może jeść produktów z ich udziałem, chałwa słonecznikowa będzie dobra w zastępstwie. Aby przygotować dobrą chałwę ukraińską , potrzebujemy 300 g nasion słonecznika i około 120 g płynnego miodu. Dla urozmaicenia smaku można przygotować skórkę pomarańczową, rodzynki, aromaty. Jak zrobić chałwę? Postępowanie będzie podobne jak w przypadku chałwy sezamowej.
Na suchej patelni prażymy słonecznik, a następnie mielemy go na drobny piasek. Wykorzystać do tego można blender lub młynek do kawy. Wsypujemy słonecznik do miski, stopniowo dodajemy miód i przygotowane dodatki. Odpowiednia konsystencja masy na chałwę będzie przypominała plastelinę. Jeśli będzie zbyt sypka, jest to sygnał, że należy dodać odrobinę miodu. Jednolitą masę przekładamy do formy wyłożonej papierem lub folią, dociskamy i na kilka godzin wkładamy do lodówki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN