Pierś po parysku jest soczysta i bardzo aromatyczna, a jej przygotowanie nie wymaga wiele wysiłku ani czasu. Dowiedz się, jak przyrządzić kurczaka po parysku.
Pierś z kurczaka po parysku – jak ją przygotować?
Kurczak po parysku jest bardzo podobny do tradycyjnego filetu w panierce. Jednak w tym przypadku panierka nie zawiera bułki tartej.
Składniki na 4 porcje:
· 1 podwójna pierś z kurczaka
· 1–2 duże jajka
· kilka łyżek mąki
· sól
· pieprz
· masło klarowane do smażenia
Pierś z kurczaka dokładnie myjemy, usuwamy błonę i ewentualne kawałki kości. Rozcinamy ją wzdłuż na dwa cieńsze kawałki. Delikatnie rozbijamy każdy tłuczkiem, żeby mięso zmiękło i szybciej się smażyło. Najlepiej użyć gładkiego tłuczka, dzięki czemu nie uszkodzimy włókien. Filety lekko solimy.
Przygotowujemy panierkę – właśnie w niej tkwi sekret filetu z kurczaka po parysku. Oddzielamy żółtka od białka, które ubijamy na sztywną pianę. Rozkłócone żółtko delikatnie mieszamy z pianą z białek, aż powstanie jednolita masa. Doprawiamy ją solą i pieprzem.
Na patelni roztapiamy masło. Filety obtaczamy po kolei w mące oraz jajku i wkładamy na patelnię. Resztą jajka można polać kotlety na patelni. Smażymy je około 5 minut z każdej strony. Do smażenia można również użyć oleju słonecznikowego, kokosowego lub oliwy z oliwek.
Ponieważ panierka nie zawiera bułki tartej, jest lżejsza, wchłania mniej tłuszczu, a samo mięso jest bardziej soczyste. Tego typu kotlet drobiowy po parysku można zrobić także z indyka lub kaczki.
Czy chorzy na celiakię mogą jeść kotlet drobiowy po parysku?
Jednym z podstawowych składników panierki do kurczaka po parysku jest mąka pszenna, której chorzy na celiakię (uczuleni na gluten) nie powinni spożywać. Można ją jednak zastąpić mąką kasztanową, która nie wpłynie znacząco na zmianę smaku potrawy. Jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach typu „kuchnie świata”, w większych dyskontach oraz w internecie. Zawiera dużo białka i węglowodanów, a poza tym jest bogata w miedź, fosfor, magnez i witaminę B6. Dobrym rozwiązaniem jest także mąka kukurydziana, która jest tańsza od kasztanowej, a podobnie jak ona zawiera cenne mikroelementy, m.in. potas i magnez oraz witaminy z grupy B. Ma jednak dość charakterystyczny smak, co wpłynie również na to, jak będzie smakował filet drobiowy po parysku .
Jak urozmaicić filet drobiowy po parysku?
Pierś kurczaka po parysku (zwłaszcza ta dobrej jakości) sama w sobie jest pyszna. Można jednak do panierki z jajka dodać przyprawy lub zioła. Bardzo dobrze sprawdzi się słodka i ostra papryka. Z kurczakiem dobrze komponują się też suszone pomidory i granulowany czosnek. Pierś po parysku wybornie smakuje w panierce z ziołami prowansalskimi, oregano itp.
Kotlet zapiekany z serem i pieczarkami – czy to wciąż kotlet drobiowy po parysku?
Modyfikacje w kuchni nie są niczym złym. Kotlet drobiowy zapiekany z pieczarkami lub serem na pewno będzie smaczny, ale trudno go nazwać filetem z kurczaka po parysku. W oryginalnym przepisie nie znajdziemy żadnego z tych dodatków. Używanie nazwy „ kurczak po parysku ” byłoby więc nadużyciem.
Filet z kurczaka po parysku – propozycje podania
Pierś z kurczaka po parysku można serwować na ciepło z różnymi dodatkami, np. z młodymi ziemniakami z koperkiem i surówką, ale sprawdzi się też na zimno, np. do sałatki lub kanapki. Jako danie obiadowe bardzo dobrze komponuje się z wiosenną surówką, którą można przygotować z główki sałaty lodowej, papryki, kilku rzodkiewek, szczypiorku i małej czerwonej cebuli oraz prostego dressingu z kilku łyżek oliwy doprawionej pieprzem, solą i ziołami.
Świetnym dodatkiem do kurczaka po parysku są także zasmażane buraczki. Jak je zrobić? Najpierw gotujemy 600 g buraków i ścieramy je na tarce. Następnie ścieramy na tarce duże kwaśne jabłko, a pół małej cebuli kroimy w kostkę i rumienimy na patelni. Dodajemy do niej 1 łyżeczkę mąki i starte jabłko. Wlewamy odrobinę wrzątku i całość słodzimy szczyptą cukru. Gdy jabłko zacznie się rozpadać, dodajemy buraczki, dokładnie mieszamy i podsmażamy.
Z kolei pierś kurczaka po parysku na zimno to dobry dodatek do oryginalnej sałatki z roszponki i kilku orzechów włoskich, doprawionej sosem z 2 łyżek oliwy z oliwek, 2 łyżek octu balsamicznego, 2 łyżek miodu oraz szczypty soli i pieprzu. Smacznego!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN