Gratin dauphinois na wyciągnięcie ręki, czyli jak przygotować w domu ziemniaki francuskie

Ziemniaki zapiekane
Fot. BURCU ATALAY TANKUT / Getty Images
Czy może być coś pyszniejszego niż delikatne ziemniaczki zapiekane w śmietanowym sosie? Brzmi jak bajka i nie bez powodu francuskie ziemniaki (gratin dauphinois) można zaliczyć do grona tzw. comfort food. Jest to danie, które kojarzy nam się dobrze, smakuje nam, ale i też jest prawdziwą bombą kaloryczną. To swego rodzaju pocieszyciel w pełne szarości dni. Przygotowanie francuskich ziemniaków jest dziecinnie proste. Pozwól oczarować się temu niepozornemu daniu, które zawsze wygrywa walkę: jedzenie kontra przygnębienie.

Francuskie ziemniaki są łatwe w przygotowaniu, chociaż ich fenomenalny zapach roznoszący się po kuchni podczas godzinnego pieczenia, może powodować silniejsze burczenie w brzuchu – nie ponosimy za to odpowiedzialności, mimo że namawiamy do ich spróbowania!

Skąd pochodzą francuskie ziemniaki?

Jak łatwo się domyślić, ziemniaki francuskie pochodzą z Francji. Pomysł na nie zrodził się w historycznej krainie tego państwa – w Delfinacie. Jest to region alpejski. Pierwsze zapiski na tego dania pochodzą z XIX w. Oryginalnie, potrawa ta jest bardzo treściwa i kaloryczna , jednak przez wieki przepis został nie tylko zmodyfikowany, ale i solidnie „odchudzony”. Ile kucharek, tyle przepisów na francuskie ziemniaki , przed Wami ten sprawdzony przez nas.

Przepis na francuskie ziemniaki

Składniki:

· 1 kg ziemniaków (najlepiej typu B),

· 2 ząbki czosnku,

· szklanka mleka,

· ½ szklanki śmietany kremówki,

· masło,

· sól,

· pieprz,

· gałka muszkatołowa,

· opcjonalnie: 125 g startego sera gruyère lub parmezanu.

Przygotowanie:

1. Ziemniaki dokładnie myjemy, obieramy i kroimy na cienkie (około 5 mm) plasterki. Nie należy ich płukać, ponieważ zawarty w nich krochmal zagęści sos.

2. Śmietanę mieszamy z mlekiem i ząbkiem czosnku zgniecionym w prasce. Przyprawiamy solą, pieprzem i tartą gałką muszkatołową.

3. Naczynie do zapiekania nacieramy ząbkiem czosnku oraz masłem. Układamy w nim dachówkowo plasterki ziemniaków. Poszczególne warstwy należy lekko posolić oraz opcjonalnie posypać serem.

4. Ziemniaki zalewamy wcześniej przygotowanym sosem.

5. Pieczemy pod przykryciem z folii aluminiowej przez około 50-60 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Pod koniec pieczenia należy ściągnąć folię, aby góra się przyrumieniła i ewentualnie posypać tartym serem. Na te ostanie kilka minut dobrze jest włączyć funkcję grillowania w piekarniku.

Potrawa ta najlepiej smakuje na ciepło . Ziemniaki francuskie można jednak porcjować i przechowywać w lodówce lub w zamrażalniku. Należy jednak pamiętać o koniecznym podgrzaniu porcji przed podaniem jej na stół. Najlepiej zrobić to w piekarniku, by zachować strukturę i smak potrawy.

A co z osobami na diecie? Przepis na ziemniaki francuskie w wersji light

Osoby będące na diecie lub ograniczające ilość spożywanych kalorii, również mogą przygotować ziemniaki francuskie i cieszyć się ich smakiem. Ziemniaki same w sobie mają mało kalorii , dlatego nie trzeba się ich bać. W czasie przygotowania sosu należy zastąpić śmietanę kremówkę dodatkowym mlekiem – powinno być go około 650 ml. Przyrumieniony wierzch można uzyskać bez użycia tartego sera. Wystarczy jedynie francuskie ziemniaki posmarować pod koniec pieczenia rozkłóconym żółtkiem, aby uzyskać chrupiącą skorupkę na zapiekance.

Jak urozmaicić ziemniaki francuskie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przez lata przepis na ziemniaki francuskie przeszedł wiele modyfikacji. Mimo że, prawdziwy Francuz złapałby się za głowę ze zdumienia na widok gratin dauphinois składającego się z innych warzyw niż ziemniaki, to można dodać do niego m.in. cebulę, szpinak, szparagi, także boczek czy anchois. Dobrze smakują też francuskie ziemniaki z dodatkiem szynki i pieczarek. Pamiętajmy jednak, że nie będą to już tradycyjne, wzorcowe ziemniaki francuskie , a jedynie wariacja na ich temat.

Z czym najlepiej komponują się francuskie ziemniaki?

Ziemniaki francuskie świetnie sprawdzą się zarówno jako samodzielne danie, jak i dodatek do obiadu. Jeśli podajemy je solo, dobrze oprószyć ich wierzch mieszanką ostrej i słodkiej papryki. Nada to zapiekance wyjątkowy, oryginalny aromat. Francuskie ziemniaki świetnie komponują się z wołowiną po burgundzku, która notabene również pochodzi z Francji. Na ten aromatyczny gulasz składa się: wołowina, wędzony boczek, czosnek, marchewka, por, cebula, szalotka, pieczarki, czerwone wytrawne wino, koniak i tymianek. Taka kompozycja smaków to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Skoro o czerwonym winie mowa: jest to świetny trunek, z którym można podać ziemniaki francuskie. Potrawa ta komponuje się dobrze także z innymi gulaszami oraz kurczakiem w sosie pieczarkowym – tutaj jednak lepiej sprawdzi się białe wino. Ziemniaki francuskie dobrze smakują podane z białymi, delikatnymi rybami np. halibutem czy dorszem. Możliwości podania francuskich ziemniaków jest wiele. Sprawdź wszystkie opcje i wybierz swoją ulubioną!

Zobacz film: Młode ziemniaki w roli głównej. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości