Perduty – jajka na szpinaku
Składniki:
4 jajka „zerówki”
Pęczek świeżego szpinaku
3 łyżki masła
1 łyżka mąki
150 ml mleka
2 ząbki czosnku
Gałka muszkatołowa
Sól, pieprz
Ocet (do zakwaszenia wody)
Cukier
Chrupiąca wiejska bagietka
Przygotowanie:
Szpinak należy sparzyć w osolonej wodzie. Odcedzamy, lekko siekamy. Z połowy masła oraz z mąki i mleka robimy beszamel. Na pozostałym maśle szklimy posiekany czosnek, dodajemy szpinak i mieszamy z beszamelem, doprawiamy gałką, solą i pieprzem. W płaskim rondlu gotujemy wodę, lekko solimy, trzeba zakręcić wir, z talerzyka z niewielkiej wysokości wlewamy wybite jajko w środek wiru. Gotujemy 2–3 minuty. Jajka wyjmujemy łyżką cedzakową. Osączone jaja podajemy na szpinaku w towarzystwie chrupiącego pieczywa.
Alternatywnym sposobem przygotowania perdutów jest ich gotowanie w woreczku foliowym. Do woreczka foliowego wpuszczamy 1 łyżeczkę oleju i szczyptę soli. Delikatnie umieszczamy jajo w woreczku. Woreczek z jajem umieszczamy we wrzącej wodzie i gotujemy 2-3 minuty.
Pieczone nogi kacze z musem jabłkowym
Składniki:
Pieczone udka:
2 uda kacze
Sól
Czarny młotkowany pieprz
4 marchewki
1 por
Młoda świeża cebula dymka wraz ze szczypiorkiem
2 listki laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
Gałązki świeżego tymianku
Oliwa
Mus jabłkowy:
4 jabłka
Sól
Cukier
2 goździki
2 łyżki masła
50 ml śmietany kremówki
Przygotowanie:
Udka kaczki doprawiamy solą i pieprzem. Z foli do pieczenia tworzymy sakiewki, wkładamy udka, dodajemy po jednym listku laurowym i dwa ziarna ziela angielskiego, gałązki tymianku, obraną pokrojoną w talarki marchew i posiekaną białą część pora. Udka pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170-180°C około godziny. Pod koniec pieczenia możemy przeciąć sakiewkę i podpiec udka, tak aby skórka była chrupiąca.
Obrane jabłka kroimy w kostkę, w rondelku topimy masło, wrzucamy jabłka, lekko smażymy, po chwili zalewamy wodą, dodajemy goździki, doprawiamy cukrem i solą. Gotujemy do miękkości przez 20 minut, po tym czasie jabłka należy odcedzić. Wyjmujemy goździki, dolewamy śmietankę i łyżkę masła, całość blendujemy i przecieramy przez sito. Pieczoną kaczkę podajemy z upieczoną marchewką, musem jabłkowym i lekką surówką z zielonej części pora i szczypiorku.
Pieczona Dorada z oliwkami i rozmarynem
Składniki:
2 Dorady – królowa śródziemnomorskiego morza
2 łyżki kaparów
6 gałązek świeżego rozmarynu
Oliwa z oliwek
4 szalotki
6 ząbków czosnku
Czarne oliwki bez pestek
Pomidorki koktajlowe na gałązkach
Sól i pieprz
Liść laurowy
Cytryna
Naczynie żaroodporne do pieczenia
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni C. Sprawioną Doradę przyprawiamy solą i pieprzem, do środka wkładamy listek laurowy, gałązkę rozmarynu i kilka kaparów. Rybę układamy na patelni którą możemy włożyć do piekarnika lub w naczyniu żaroodpornym, obkładamy pokrojoną szalotką i całymi pomidorami, oliwkami, posypujemy odsączonymi z zalewy kaparami i skrapiamy oliwą. Wstawiamy do piekarnika na 15-20 minut. Pod koniec przełączamy ustawienia piekarnika na opcję grill, na ok. 2-3 minuty tak, aby skórka się zarumieniła. Taka pieczona dorada, jest idealna wtedy, kiedy nie jest sucha a mięso przy kręgosłupie ryby nie jest czarne, gdy tak się stanie, znaczy to że ryba jest przeciągnięta, należy skrócić czas pieczenia. Doskonałym dodatkiem do tej ryby będą grillowane bakłażany i cukinie z miętą.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN