Najpierw dowiedzmy się, czym właściwie jest tofu, dlaczego warto wykorzystywać je w kuchni i kto nie powinien go spożywać!
Tofu to inaczej twarożek sojowy lub miękki biały ser, który uzyskujemy z mleka sojowego, dodając do niego koagulant – substancję, która w mleku oddziela serwatkę i twaróg. Zwykle wykorzystuje się do tego celu: sól nigari, siarczan wapnia, sok z cytryny lub chlorek magnezu.
W wyniku tego procesu powstaje serwatka i pływająca w niej biała masa, którą następnie odsącza się i naciska, by powstały – praktycznie pozbawione smaku – bloki tofu.
Jak głosi legenda, tofu zostało wynalezione w roku 164 p.n.e. przez Liu Ana w dalekich Chinach. W Japonii zaczęto je wykorzystywać znacznie później – dopiero w drugim tysiącleciu naszej ery. Tofu jest bardzo popularne w Korei, Wietnamie, Tajlandii i innych okolicznych krajach.
Jak jeść tofu?
Znane na całym świecie są: tofu chińskie i japońskie. To pierwsze jest znacznie delikatniejsze i chudsze, ze względu na tradycję przygotowywania mleka sojowego. Masę należy najpierw odsączyć z zalewy i pokroić. Tofu można jeść podsmażone lub surowe, np. dodając je do sałatek, zapiekanek itp. Zmiksowane, może być także dodatkiem do smacznego sosu. W kuchniach Dalekiego Wschodu wykorzystuje się je jako składnik do różnorodnych potraw z warzyw, grzybów, jajek, a nawet krabów.
Cechą charakterystyczną, która niejako wyróżnia tofu, jest to, że brak mu swoistego smaku . Zamiast tego, podczas przyrządzania, przyjmuje smak innych potraw. W związku z tym, ilość możliwości wykorzystania tego twarogu jest praktycznie niepoliczalna! Tofu jest bardzo często spotykanym składnikiem potraw orientalnych i kuchni europejskiej. Wykorzystuje się je zarówno w daniach mięsnych, jak i wegetariańskich czy wegańskich.
Warto również wiedzieć, że tofu jest bogatym źródłem białka , co ma szczególne znaczenie w kuchni chińskiej, gdzie wykorzystuje się dużo niskobiałkowego ryżu i nie stosuje się mleka. To także źródło roślinnych tłuszczów nienasyconych i dużej liczby witamin. Szczególnie istotną informacją dla osób na diecie jest fakt, że tofu jest niskokaloryczne, a co jeszcze lepsze – nie zawiera w sobie cholesterolu.
Dlaczego warto jeść tofu?
Tym, co przede wszystkim wyróżnia tofu, jest wysoka zawartość białka sojowego, wapnia, a także fosforu. Co ciekawe tofu zawiera fitoestrogeny, które naśladują działanie występujących w naszym organizmie hormonów płciowych, czyli estrogenów. Co za tym idzie, pożywnie to może złagodzić działanie menopauzy, a także zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów, takich jak rak piersi czy prostaty.
Niestety ze względu na ten właśnie składnik, niektórym osobom odradza się spożywanie twarogu. Tofu czasami uczula, dlatego alergicy raczej powinni go unikać. Dodatkowo, tofu jedzone w zbyt dużych ilościach, podobnie zresztą jak inne produkty sojowe, może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Jeśli nie mamy uczulenia na soję, zaleca się stosowanie produktów tego pochodzenia w niewielkich dawkach i raczej nie codziennie.
Tofu do tofucznicy i ni tylko. Gdzie i w jakiej cenie je kupić?
Twarożek ten można kupić w markecie, sklepie ze zdrową żywnością, a także oczywiście w sklepach orientalnych i internetowych, które oferują produkty ekologiczne. Cena, co nie dziwi, zależy przede wszystkim od gramatury. Dla przykładu za 200 gram naturalnego tofu będzie trzeba zapłacić około 5 zł, o kilka złotych droższe będzie tofu ekologiczne.
Wybierając tofu, warto postarać się, by było ono jak najlepszej jakości. W jaki sposób najlepiej to rozpoznać? Produkt dobrej jakości będzie miał stałą i gładką konsystencję, dzięki czemu nie zbija się w grudki i równocześnie nie rozpada. Tofu powinno być przechowywane w temperaturze od 2 stopni do 7 stopni Celsjusza.
Wyróżnia się różne rodzaje tofu: tofu naturalne, tofu wędzone, tofu marynowane, tofu z dodatkiem ziół, silken tofu (tofu jedwabiste).
Jajecznica z tofu – przepis
Podążając zgodnie z instrukcjami, które znajdują się w przepisie, stworzysz pyszną jajecznicę z tofu , którą najedzą się dwie osoby!
Składniki:
- opakowanie tofu naturalnego,
- 1 mała cebula,
- ½ łyżeczki masła klarowanego,
- 2 łyżki stołowe wody,
- sól, pieprz dla smaku,
- czarny sezam,
- liść sałaty, szczypiorek, rzeżucha, bazylia – jako zielone dodatki.
Przygotowanie:
Rozpocznij od pokrojenia cebuli na bardzo drobne kawałeczki. Na patelni umieść masło, rozgrzej ją i połóż na niej cebulkę. Gdy cebulka ulegnie zeszkleniu, dodaj do niej wodę, a później porządnie rozdrobnione tofu. Całość duś przez chwilę na wolnym ogniu i przypraw. Najlepiej jest podawać jajecznicę z tofu na liściu sałaty , posypaną czarnym sezamem, rzeżuchą i szczypiorkiem. Całość udekoruj jeszcze liściem świeżej bazylii. Twoje danie jest gotowe do podania. Jajecznicę najlepiej spożywać je od razu po usmażeniu, gdy jest jeszcze ciepła. Smacznego!
Zobacz także:
- Pyszne dania z tofu: pad thai, sałatka i hummus. Przepisy Grzegorza Zawieruchy
- Tofu z makaronem - pomysł na pyszne wegetariańskie danie
- Pyszny burger w wersji vege
Zobacz wideo: Tofu nie musi być fu
Autor: Adrian Adamczyk