Materiał promocyjny

Gęsina na św. Marcina

W listopadzie królową na polskich powinna być gęś. Niebawem będziemy obchodzić Święto Niepodległości, a to doskonała okazja, by zwrócić się ku tradycji. 11 listopada, pamiętając o Marszałku Piłsudskim, zajadajmy się gęsiną. Może gęś będzie dla nas tym, czym indyk dla Amerykanków w Święto Dziękczynienia.

Gęsina pyszna i aromatyczna w naszej kulinarnej kulturze znana od wieków, dziś wraca do łask m.in. dzięki akcji „Gęsina na św. Marcina” organizowanej przez województwo kujawsko- pomorskie. Właśnie teraz jest najlepszy sezon na gęsinę, a dań na jej bazie będzie można spróbować na licznych festynach, które odbędą się 11 listopada w wielu miastach tego województwa.

Gęsie żołądki duszone z boczkiem i gąskami

Składniki:

0,5 kg gęsich żołądków

10 dkg wędzonego boczku

10 dkg gąsek (grzyby)

Pół cebuli

1 liść laurowy

Dwa ziela angielskie

Świeży majeranek

50 ml czerwonego wina

Sól / pieprz

Przygotowanie:

Do gotującej wody wrzucamy żołądki i gotujemy do miękkości. W rondelku rozgrzewamy masło i wrzucamy kolejno: boczek, cebula, liść laurowy, ziele angielski i na koniec grzyby. Dusimy chwilę i podlewamy winem. Do powstałego sosu wrzucamy miękkie żołądki i jeszcze chwilę dusimy, aż sos będzie gęsty. Doprawiamy majerankiem.

Podajemy z kaszą lub soczewicą

Składniki:

Pieczone uda gęsie, w sosie sojowym i miodzie

2 gęsie uda

Dwie łyżki miodu wielokwiatowego

Łyżeczka ciemnego sosu sojowego

2 łyżeczki jasnego sosu sojowego

2 łyżki smalcu

Kilka gałązek kolendry

Skórka i sok z jednej pomarańczy

1 duża cebula

3 ząbki czosnku

50 ml whisky

Przygotowanie:

Na rozgrzanym smalcu przesmażamy na złoty kolor osolone i popieprzone uda. Przekładamy do miski. W tym samym tłuszczu przesmażamy cebulę i czosnek, podlewamy whisky i przelewamy do ud. Dodajemy pozostałe składniki i przekładamy do brytfanki. Pieczemy około 1,5 godz., co jakiś czas przewracając uda i podlewając powstającym sosem.

Sałatka z konfigurowanej korzennej piersi z marchewką, pieczarkami, chipsami z gęsiej skórki

Składniki:

2 gęsie nogi wyluzowane

1 kg gęsiego lub kaczego tłuszczu ew. 5 kostek klarowanego masła

Ew. przyprawy; cynamon, anyż, goździki, kmin

4 marchewki

Garść pieczarek

Skórka z 2 gęsich nóżek

Kilka listków kolendry, pieczone orzechy laskowe

Przygotowanie:

Ta sałatka jest przyczynkiem do zaprezentowania jednej z najlepszych technik kulinarnych pasujących do gęsi. Konfiturowanie to nic innego jak wolne gotowanie na niewielkim ogniu przez długi czas, różnego rodzaju mies. Idealnie do tego nadaje się np. kaczka. Wykorzystuje się do tego z reguły, tłuszcz kaczy lub gęsi i dusi długo trochę poniżej temperatury wrzenia, tak długo, aż mięso stanie się delikatne i soczyste. Do tłuszczu możemy dodawać przyprawy aromatyzujące. Mięso dobrze się przechowuje w tłuszczu, w którym było gotowane. Sam tłuszcz staje się też bardzo wartościowym surowcem, który możemy później stosować na wiele sposobów – np. do smażenia.

Tłuszcz topimy i wrzucamy do niego nasolone gęsie nogi. Dusimy ok. 3-4 godz. Na 1 godz. przed końcem możemy dodać marchewkę i przyprawy aromatyzujące. Kiedy gąska będzie już delikatna, wyciągamy ją i lekko rozdrabniamy palcami. Marchewki kroimy na 3- cm paluchy. Pieczarki kroimy na 6-cm i przesmażamy na gęsim tłuszczu. Nasoloną skórę smażymy na chrupko w dość mocno rozgrzanym tłuszczu. Sałatkę serwujemy posypaną listkami kolendry i pieczonymi orzechami i chrupkami z gęsiej skóry.

Carpatio z półgęska z pieczonymi burakami konfiturą borówkową, pieprzem i tymiankiem

Składniki:

16 cieniutkich plasterków półgęska (peklowanej i wędzonej piersi gęsiej)

4 duże łyżki konfitury borówkowej lub wiśni w syropie

2 średnie pieczone buraki

Świeżo mielony pieprz

Listki tymianku

Domowe grzanki smażone z czosnkiem na oleju rzepakowym

Przygotowanie:

Buraki obieramy i kroimy w grubą kostkę (2/2 cm). Na każdym sześcianie z buraka układamy plasterek półgęska, odrobinę konfitury, pieprzymy i posypujemy świeżymi listkami tymianku (ew. majeranku). Przystawkę serwujemy z pieczywem czosnkowym.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości