Jak zrobić domową kiełbasę? Przepisy, które warto znać

Kiełbasa
DronG/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Domowa kiełbasa to prosty sposób na smaczne i zdrowe jedzenie. Aby móc własnoręcznie przygotować domową kiełbasę, bez względu na to, czy ma być wędzona czy nie, trzeba dysponować dobrej jakości mięsem. Ważne są też przyprawy i dodatek wody, ewentualnie bulionu.

Aby móc pochwalić się domowym wyrobem kiełbas, należy zaopatrzyć się w maszynkę do mielenia mięsa. Osoby, które nie posiadają nadziewarki do kiełbas, mogą zrobić domową kiełbasę w słoiku. Do przygotowania wędzonych wędlin potrzebna jest wędzarnia, którą można kupić lub własnoręcznie zbudować w swoim ogrodzie.

Domowa kiełbasa – dlaczego warto ją robić?

Polacy coraz chętniej doceniają zdrową żywność. Kupowanie wysoko przetworzonych produktów z wątpliwego źródła, o składzie pozostawiającym wiele do życzenia nie jest już tak powszechne, jak kiedyś. Domowa kiełbasa, warzywa z ekologicznego ogródka, jajka od własnych kur, mięso od zwierząt wyhodowanych na paszy wolnej od GMO to coś, na co stawiają osoby, którym leży na sercu własne zdrowie. Wiedza o tym, co znajduje się na talerzu, to podstawa zwłaszcza wtedy, gdy człowiek chce się cieszyć witalnością i dobrym samopoczuciem jak najdłużej. W związku z tym coraz więcej osób zakłada własne ogródki warzywne i buduje przydomowe wędzarnie, dzięki którym możliwa jest realizacja receptur na domowy wyrób kiełbas.

Jak zrobić domową kiełbasę, żeby była smaczna?

Przepisy na domową kiełbasę można znaleźć w wielu książkach kucharskich i na stronach internetowych poświęconych gotowaniu i domowemu jedzeniu. Aby przyrządzone dzięki nim kiełbasy wieprzowe czy domowe kiełbasy drobiowe można było uznać za udane, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości mięso (od młodych zwierząt hodowanych w warunkach spełniających zasady dobrostanu). Po drugie, aby domowy wyrób kiełbas się powiódł, należy dysponować zarówno mięsem chudym, jak i tłustym. Tłuszcz sprawia, że wędliny są soczyste i tym samym smaczniejsze. Domowe kiełbasy nie powinny być zbyt chude, można dodać do nich podgardle lub odrobinę tłustego boczku.

W procesie produkcji domowych kiełbas znaczenie ma także dolanie do masy mięsa wody (lub bulionu mięsnego) i dodanie odpowiednich przypraw. Domowa biała kiełbasa czy domowa kiełbasa w słoiku nie będą smakowały dobrze bez odpowiedniej ilości soli i pieprzu. Przepisy na domowe kiełbasy, zarówno te wędzone, jak i bez wędzenia, każą użyć również takich przypraw jak majeranek, gorczyca, rozmaryn czy jagody jałowca. Smak domowej kiełbasy poprawia także czosnek.

Domowa kiełbasa – jaki sprzęt jest potrzebny do jej przygotowania?

Każdy, kto zastanawia się, jak zrobić domową kiełbasę, musi widzieć, że nie jest to skomplikowane. Nie trzeba posiadać specjalistycznej nadziewarki do kiełbas, ponieważ istnieje prosty przepis na domową kiełbasę w słoiku, która smakuje jak ze sklepu, a nawet lepiej. Trzeba jednak zaopatrzyć się w dobrej jakości maszynkę do mielenia mięsa. Poza tym, jak już wspomniano, istnieje również możliwość zbudowania własnej wędzarni. Można też kupić gotową wędzarnię i postawić ją w ogrodzie. Pozwoli ona na przygotowanie domowej wędzonej kiełbasy i przy okazji umożliwia wędzenie ryb, a nawet sera.

Domowa kiełbasa wędzona – przepis

Składniki (porcja dla 30 osób):

  • 9 kg mięsa wieprzowego,
  • 3 kg boczku,
  • 1½ główki czosnku,
  • 15 dag soli peklowej,
  • 15 ziaren ziela angielskiego,
  • 22½ dag pieprzu czarnego,
  • 7½ dag gorczycy,
  • 750 ml bulionu wieprzowego,
  • ok. 7 m naturalnych jelit (bydlęcych środkowych).

Przygotowanie:

1. Mięso wieprzowe potnij w kostkę, następnie natrzyj je pieprzem i solą. Odstaw mięso do lodówki na 2 dni.

2. Boczek potnik na drobniejsze kawałki i razem mięsem zmiel w maszynce do mielenia na sitku o najgrubszych oczkach.

3. Czosnek obierz i posiekaj, dodaj go do masy mięsnej, wsyp do niej również gorczycę i ziele angielskie.

4. Do mięsa dolej bulion, wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw do lodówki na 24 godziny.

5. Jelita opłucz wodą i za pomocą specjalnej maszyny wypełnij je masą mięsną. Podziel kiełbasę na pętka.

6. Kiełbasę rozwieś na kiju, aby obeschła, potem umieść ją w wędzarni na minimum 7 godzin.

Domowa kiełbasa w słoiku – przepis

Składniki (porcja dla 8 osób):

  • 2 kg mięsa wieprzowego,
  • 2 łyżeczki majeranku,
  • 2 łyżeczki soli kuchennej,
  • 2 łyżeczki pieprzu mielonego,
  • 6 ząbków czosnku,
  • 2 łyżeczki żelatyny,
  • 500 ml wody.

Przygotowanie:

1. Mięso pokrój w kostkę i zmiel w maszynce na sitku o oczkach nie mniejszych niż 7 mm.

2. Czosnek obierz i posiekaj, dodaj go do masy mięsnej.

3. Do mięsa dodaj sól, pieprz, majeranek i wlej wodę z żelatyną, całość dokładnie wymieszaj.

4. Do ośmiu umytych słoików, o pojemności 280–300 g, włóż mięso (ma ono wypełniać ⅔ naczynia). Masa mięsna w słoiku powinna być dokładnie ugnieciona.

5. Po zamknięciu słoików wyparzonymi zakrętkami umieść je w garnku z wodą. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz temperaturę gotowania. Kiełbasę parz przez godzinę, po tym czasie wyłącz ogień. Kolejnego dnia powtórz proces pasteryzacji. Po wyjęciu słoików z garnka ułóż je dnem do góry. Odwróć je dopiero, gdy ostygną – wtedy można schować je w lodówce.

Zobacz także:

Marynata do kurczaka na grilla - przepisy na soczyste piersi z kurczaka

Przepis na rodzinny obiad według Beaty Kartowicz: roladki, fasolka i ciasto z borówkami

Ułatw sobie życie. Poznaj 6 trików, które przydadzą się w kuchni

Zobacz wideo: Kiełbasa z pierwszej ręki:

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości