Co łączy ze sobą suszone pomidory i listownicę japońską. Skąd tak wielka popularność parmezanu i, dlaczego hamburger tak dobrze smakuje z keczupem? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Tomasz Jakubiak i Grzegorz Łapanowski.
Miso z kurkami, wędzonym tofu i brokułami
Składniki:
garść kurek lub borowików
1 op. wędzonego tofu
3 łyżki oleju
1/2 marchewki pokrojonej w drobną kostkę
5 cm pora pokrojonych w cienką zapałkę
1 l wody
wodorosty kombu 15 cm
80 g miso (ew. 200 g łososia)
dwa pęczki włoszczyzny
pieczarki
Przygotowanie:
Wszystko zaczęło się od wywaru z listownicy japońskiej zwanej kombu. Japońskiemu naukowcowi udało się skoncentrować intensywny smak. Na podobnej zasadzie powstają mocne buliony mięsne lub grzybowe. Z wodorostów robimy wywar, oczyszczamy je mokrym ręcznikiem, nacinamy ukośnie i wrzucamy do zimnej wody, po zagotowaniu wyciągamy (jeśli nie mamy wodorostów – możemy zrobić mocny wywar z warzyw i grzybów). Wywar zachowujemy. Przesmażamy oczyszczone grzyby na oleju, lekko solimy i podlewamy wywarem, następnie dodajemy, marchewkę, porwane na drobne różyczki brokuły i chwile ogrzewamy. Część wywaru mieszamy z pastą miso w osobnej miseczce, łączymy razem, mieszamy i zagotowujemy. Teraz dodajemy tofu, ewentualnie rybę z porem i szczypiorkiem. Ten mocny smak możemy też uzyskać z rodzimych produktów. Grzyby, długo dojrzewający ser, szynka i pomidorki koktajlowe – prosto z pieca. Czyż nie brzmi pysznie?
garść borowików i rydzy
garść pomidorków koktajlowych
2 kromki chleba razowego
garść długo dojrzewającego sera i szynki
1/2 cebuli
1 łyżka oleju
bazylia
natka pietruszki
Przygotowanie:
Cebule siekamy drobno i smażymy na oliwie z oczyszczonymi i porwanymi grzybami oraz szynką. Z chleba robimy grzanki i kroimy w kostkę. Wszystko razem z pomidorami lekko doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy kilka kropli oliwy. Całość ładujemy do foremki, ser rozkładamy na górze i do pieca na 180 C stopni. Palce lizać!
Wieprzowina smażona z Dashi i glonami Nori
Składniki:
500 g makaronu pszennego yakisoba
1 główki kapusty białej
300 g szynki wieprzowej lub polędwiczki
2 garści kiełków fasoli mung
Sos rybny
Sos ostrygowy
4-5 wodorostów nori
Odrobina imbiru
Szczypta dashi w proszku
(wszystkie składniki dostępne w sklepach z orientalna żywnością)
Przygotowanie:
Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Szynkę kroimy w cienkie plastry, a kapustę drobno siekamy. Na oleju przesmażamy szynkę i zdejmujemy do miseczki, następnie na tę samą patelnię wkładamy kapustę i przesmażamy. Gdy kapusta się zrumieni, wlewamy szklankę wody i wsypujemy dashi, dusimy aż częściowo odparuje. Dokładamy mięso, kiełki oraz doprawiamy sosem rybnym i ostrygowym. Podajemy posypane posiekanymi glonami nori.
Krem z suszonych pomidorów, parmezanu ze smażonymi grzybami shitake
Składniki:
1 l buliony warzywnego
mały słoik suszonych pomidorów
kawałek skórki z parmezanu
5-6 dojrzałych pomidorów
1 cebula posiekanej w plasterki
kilka grzybów shitake
kilka filecików anchois
Przygotowanie:
Do gotującego się bulionu dodajemy suszone pomidory, parmezan i pomidory świeże bez skórki. Gotujemy aż wszystkie składniki zmiękną, a następnie miksujemy na krem. Na oleju z suszonych pomidorów przesmażamy grzyby schitake. Podajemy porcję kremu z filecikiem anchois i grzybkiem schitake.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN