Do Londynu przybił Dar Młodzieży. Statek wypłynął w maju z portu w Gdyni i udał się w Rejs Niepodległości dookoła świata, a stolica Wielkiej Brytanii była ostatnim przystankiem na trasie przed powrotem do Polski. Jak załoga wspomina podróż? Z jej członkami rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
W 2018 roku ogłoszono, że Dar Młodzieży popłynie dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Rejsie Niepodległości wzięło udział blisko 1000 młodych osób z całego kraju podzielonych na 6 zmian. Na Darze Młodzieży zawinęli do dwudziestu trzech portów na całym świecie. Zobaczyli między innymi Kopenhagę, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakartę, Singapur, Osakę, Los Angeles i Londyn.
>>> Zobacz także:
Spinalonga – historia sąsiadującej z Kretą wyspy trędowatych
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj – miasto pośrodku pustyni - co warto zobaczyć?
Pałac Dożów – Wenecja i jej atrakcje
Przesłanie Rejsu Niepodległości
Przesłaniem Rejsu Niepodległości było zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej stulecia odzyskania niepodległości. Drugim punktem kluczowym był udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Impreza odbyła się 22-27 stycznia 2019 roku.
Dar Młodzieży - informacje o żaglowcu
STS Dar Młodzieży to trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B-95, Akademii Morskiej w Gdyni. Jest następcą Lwowa i Daru Pomorza. Długość pokładu żaglowca wynosi 94,2 m, a szerokość 14 m. Dar Młodzieży ma 26 żagli, w tym 14 rejowych, 1 gaflowy, 11 żagli trójkątnych (wraz z lataczem). Jego załoga liczy 196 osób.
Dar Młodzieży jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął Równik i opłynął świat.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN