- Co to jest i gdzie się znajduje Las Samobójców?
- Tajemnica Lasu Samobójców
- Statystyki związane z Lasem Samobójców
Zobacz też: Te nastolatki chciały się zabić. Jak poznać, że twoje dziecko chce popełnić samobójstwo?
Las Samobójców w Japonii jest osobliwym miejscem nie tylko ze względu na naturalne piękno przyrody. Nazywany jest również Morzem Drzew, wokół którego zrodziło się wiele opowieści. Co skrywa w sobie ten niezwykły las?
Co to jest i gdzie się znajduje Las Samobójców?
Las Samobójców , czyli Aokigahara, nazywany jest również Morzem Drzew. To mieszany teren leśny znajdujący się w Parku Narodowym Fudżi-Hakone-Izu, u stóp góry Fudżi w Japonii. Na uwagę zasługuje jego usytuowanie, ponieważ leży on na terenie Pięciu Jezior Fudżi, pomiędzy Sai i Shōji. Ziemia, z której wyrastają drzewa w Lesie Samobójców, pokryta jest zastygłą lawą powstałą po erupcji stratowulkanu Fudżi w 864 roku. Całkowita powierzchnia lasu to 30 km², ale wizualnie sprawia on wrażenie większego, ponieważ teren odznacza się dużym zagęszczeniem, przez co w Lesie Samobójców jest bardzo cicho i bezwietrznie. Drzewa są obficie porośnięte mchem, a ziemia ma charakterystyczną lawową strukturę.
Tajemnica Lasu Samobójców
Japoński Las Samobójców znany jest na całym świecie za sprawą licznych samobójstw dokonywanych na jego terenie, z czego wzięła się jego nazwa. Jedynie na moście Golden Gate w San Francisco więcej osób odbiera sobie życie. Zła sława lasu nie pochodzi znikąd. Zanim miejsce zaczęło zbierać śmiertelne żniwo, już w czasach starożytnych uważane było za mroczne i niebezpieczne, ponieważ w okresie wielkiego głodu wywożono tutaj chorych, starców, niedołężnych, dzieci oraz osoby, których nie dało się wyżywić. Współcześnie miejscowa ludność kojarzy je z duchami głównie przez wydane w 1960 roku książki Seichō Matsumoto, który akcje swoich powieści umiejscowił w lesie Aokigahara. Pierwsza z nich to Pagoda fal , która opowiada o samobójstwie kobiety i jej duchu błąkającym się po lesie. Druga to Kuroi Jukai , będąca historią tragicznej miłości kochanków, którzy targnęli się na życie. Popularność zyskał także film Las Samobójców z 2016 roku, którego główną bohaterką jest Amerykanka chcąca odnaleźć w lesie ciało swojej siostry, która popełniła samobójstwo.
Więcej:
- Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie
- Czy mój partner ma depresję?
- Czy to zwykły smutek? Czy to depresja? Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Japońskie władze czują się bezradne wobec stale dokonywanych samobójstw. W pewnym momencie zaprzestano podawania statystyk, aby zniechęcić ludzi do odbierania sobie życia. Wielu dziennikarzy badających tajemnicę Aokigahary zauważyło, że liczba samobójstw wzrosła nie tylko w wyniku publikacji książek japońskiego pisarza, ale również w okresie spowolnienia gospodarczego w Japonii. Nic dziwnego, że mroczną aurą miejsca zainteresowali się spirytualiści, którzy uznali, że samobójstwa przeniknęły do drzew, co przyczyniło się do zwiększenia odczuwalności skrajnych emocji, takich jak smutek, rozczarowanie, brak chęci do życia.
Niestety Las Samobójców bywa ostatnim miejscem odwiedzin również dla turystów, którzy zwiedzając jego tereny, nie mogą znaleźć powrotnej drogi. Jak się okazuje, wulkaniczna gleba lasu zawiera bogate złoża żelaza, które zakłócają działanie kompasów. Mimo to żądni wrażeń turyści i tak chętnie przybywają do Aokigahary, aby podziwiać piękno tamtejszej przyrody. Na terenie Lasu Samobójców znajduje się kilka szlaków oraz zachwycające jaskinie lawowe: Pałac Smoka, Jaskinia Lodu, Jaskinia Nietoperzy i Jaskinia Wiatru.
Statystyki związane z Lasem Samobójców
Ze względu na rosnącą liczbę samobójstw od 1971 roku w Lesie Samobójców przeprowadzane są coroczne patrole, podczas których wolontariusze poszukują ciał. Samobójstwa dokonywane są najczęściej przez powieszenie, a zwłoki wisielców bywają podgryzane przez zwierzęta. Według nieoficjalnych statystyk każdego roku znajdowanych jest około 70 zwłok. Z powodu dużego zagęszczenia drzew zdarza się, że wiele ciał nie zostaje odnalezionych. Mówi się, że liczba osób, które popełniają tu samobójstwo, może wynieść nawet ponad 200!
Tragizm tej sytuacji przyczynił się do wyodrębnienia trzech typów osób, które wchodzą do Lasu Samobójców. Pierwszy z nich to turyści, którzy zachwycają się urodą góry Fudżi. Drugi to osoby, które szukają przygód. Trzecim, najbardziej tragicznym typem są ludzie, którzy wchodzą do lasu, aby nigdy nie wrócić. To pozwoliło na stworzenie roboczego profilu samobójców, którzy najczęściej odwiedzają Aokigaharę. Według miejscowej ludności są to zazwyczaj mężczyźni między 40. a 50. rokiem życia, zajmujący wysokie stanowiska i prowadzący firmy. Wyróżniają się również słabą psychiką.
Zauważono, że liczba samobójstw wyraźnie wzrosła po publikacji kolejnej kontrowersyjnej powieści pt. Kompletny podręcznik samobójstwa , w której autor, Wataru Tsurumi, określa Las Samobójców jako miejsce idealne do tego, aby zakończyć życie. Policja chcąc zastosować środki zapobiegawcze, rozstawiła na terenie lasu tabliczki, które mają zniechęcić do popełnienia samobójstwa. Można na nich przeczytać takie informacje jak: Twoje życie jest cennym darem dla rodziców lub Proszę, skontaktuj się z policją, zanim zdecydujesz się umrzeć .