Świat

Co warto zobaczyć w Kadyksie? Najciekawsze miejsca w najstarszym mieście Hiszpanii

Świat

Aktualizacja:
Kadyks, Hiszpania

Kadyks to miasto w hiszpańskiej Andaluzji. Słynie z liczącej 3000 lat historii, sprzyjającego turystyce klimatu i pięknych plaż. Na zwiedzanie Kadyksu warto poświęcić więcej niż jeden dzień, ponieważ nie brakuje tu również interesujących zabytków.

W Kadyksie najważniejszym zabytkiem jest katedra Santa Cruz de Cádiz z XVIII wieku. Ciekawym miejscem jest też Torre Tavira, w której znajduje się camera obscura. Do najbardziej popularnych plaż w Kadyksie należą Playa de la Victoria i Playa de La Caleta.

Kadyks – położenie, klimat, historia

Każdy kto zastanawia się, co to jest Kadyks, powinien wiedzieć, że jest to pełne uroku miasto, otoczone wspaniałymi plażami, które wręcz zapraszają do leżakowania na rozgrzanym piasku.

Będąc w Andaluzji, nie można pominąć Kadyksu, określanego mianem hiszpańskiej Hawany. Składa się na to kilka powodów. Już sama lokalizacja miasta robi wrażenie. Znajduje się ono na wąskim półwyspie pomiędzy Zatoką Kadyksu a Atlantykiem. W przeszłości Kadyks był dostępny jedynie przez przesmyk łączący miasto z lądem bądź od strony wody. Drugim powodem, dla którego warto tu przyjechać, jest długa historia Kadyksu. Jest to najstarsze miasto w Hiszpanii, liczy sobie ponad 3000 lat. Jego założycielami byli Fenicjanie. Przez wiele stuleci aglomeracja stanowiła ważny ośrodek handlowy dla Kartagińczyków, Rzymian, Terwingów i Maurów. Była kluczowym portem, m.in. dla Krzysztofa Kolumba, który właśnie z Kadyksu wyruszał w podróż do Nowego Świata. Ważnym wydarzeniem w historii tego miasta było też uchwalenie pierwszej hiszpańskiej konstytucji w 1812 roku.

Kadyks to turystyczna perełka Hiszpanii z jeszcze jednego powodu – jest nim pogoda. Tutejszy klimat sprzyja kąpielom słonecznym i sprawia, że bliżej chce się poznać to miejsce.

Plaże w Kadyksie

Hiszpania to idealne miejsce na wakacyjny urlop, nie brakuje w niej miejsc takich jak Kadyks, gdzie można zobaczyć ciekawe zabytki i odpocząć. Wygrzewanie się na ciepłym piasku można tutaj wyćwiczyć do perfekcji. Kadyks proponuje turystom niesamowite plaże (uznawane za najlepsze w Hiszpanii), które zdobywają serca miłośników kąpieli słonecznych i nadmorskich spacerów.

Co warto zobaczyć w Kadyksie? Jedną z największych miejscowych atrakcji jest plaża Playa de La Caleta. Znajduje się w najstarszej części miasta. Jest to bardzo romantyczne miejsce, idealne na spacer we dwoje o zachodzie słońca. Plaża ta często jest tłem sesji ślubnych. Osoby szukające złocistego piasku i czystej wody powinny udać się też na Playa de la Victoria, która ma aż 3 km długości i 200 m szerokości (podczas odpływu). Istnieje opinia, że jest to najlepsza europejska plaża miejska.

Zabytki w Kadyksie

Zwiedzanie Kadyksu zaczyna się od wejścia przez bramę Puertas de la Tierra do starej części miasta. Miejsce to turyści poznają pieszo, ponieważ tutejsze uliczki są zbyt wąskie dla samochodów. Kadyks ma do zaproponowania takie zabytki jak katedra Santa Cruz de Cádiz, która powstała na początku XVIII wieku. Wybudowano ją na ruinach dawnej katedry gotyckiej. Najbardziej charakterystyczną częścią tego budynku jest pokryta złotymi płytkami kopuła. Zwiedzając starówkę, warto odwiedzić też dawną gotycką katedrę (Catedral Vieja) z XIII wieku. Poza tym na uwagę zasługują znajdujące się w centrum miasta dwie twierdze obronne: Castillo de San Sebastian i Castillo de Santa Catalina, które są udostępnione do zwiedzania.

Niebanalną atrakcją Kadyksu jest wieża Torre Tavira, w której znajduje się urządzenie o nazwie camera obscura, dzięki któremu w XVIII wieku obserwowano wybrzeże miasta. Obecnie jest ono do dyspozycji zwiedzających, którzy mogą w nietypowy sposób przyjrzeć się zabudowaniom miejskim. Ciekawym miejscem jest też dzielnica Świętej Marii (Barrio de Santa María), której początki sięgają XV wieku. To właśnie tu narodziło się prawdziwe flamenco, a dokładnie jego ojciec, czyli Enrique el Mellizo.

Ważnym punktem na mapie Kadyksu jest też Barrio del Mentidero z barokowym kościołem Oratorio de San Felipe Neri, w którym w 1812 roku proklamowano pierwszą konstytucję Hiszpanii.

Kadyks – co jeszcze warto tu zobaczyć?

Do Kadyksu warto przyjechać w porze karnawału, którego tradycja sięga XVI wieku. Karnawał w Kadyksie jest jednym z najważniejszych w całej Hiszpanii. Został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Innymi ciekawymi wydarzeniami, w których warto uczestniczyć podczas pobytu w tym mieście, jest m.in. Narodowy Festiwal Tańca (który odbywa się w kwietniu) i majowy festiwal Feria del Libro, którego celem jest promowanie czytania wśród mieszkańców miasta.

Poza tym należy przespacerować się promenadą Campo del Sur i udać się do parku Genovés, w którym można odetchnąć po intensywnym zwiedzaniu. Na uwagę zasługują również ogrody Jardines de la Alameda Apodaca, które znaleźć można w starym Kadyksie.

Zobacz także:

Ochryda w Macedonii - piękne miasto na Półwyspie Bałkańskim

Co warto zwiedzić w Collioure? Historia i zabytki miasta położonego na samym południu Francji

Historia wysp Dokdo. Na czym polega spór między Koreą a Japonią?

Zobacz wideo: Jak umilić czas dziecku w czasie podróży?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości