Świat

Japońska wyspa Hokkaido – zabytki i atrakcje turystyczne

Świat

Aktualizacja:
Hokkaido

Najbardziej wysunięta na północ wyspa, na której znajdziemy aktywne wulkany z gorącą lawą i na której panują mroźne, wprost syberyjskie temperatury, może okazać się miejscem na niezapomnianą przygodę. Wystarczy odpowiednio zaplanować podróż i sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne oferuje Hokkaido. Jest w czym wybierać – zarówno latem, jak i zimą.

Hokkaido to druga pod względem wielkości wyspa Japonii, położona niedaleko Rosji. Otoczona jest Oceanem Spokojnym, Morzem Ochockim oraz Morzem Japońskim, przy czym oba morza charakteryzują się niezwykle chłodną wodą. Terytorium wyspy pokryte jest w większości wzgórzami, jedynie w przybrzeżnych częściach występują równiny. Wyspa jest pełna kontrastów – to właśnie tu znajdują się aktywne gorące wulkany, które mogą spowodować trzęsienie ziemi, a zimą temperatura przyczynia się do zamarzania wszystkich portów.

Hokkaido to niesamowite miejsce, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim lubiącym kontakt z przyrodą i aktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Co warto zobaczyć na wyspie?

Pogoda i zimowe atrakcje na wyspie Hokkaido

Pogoda na wyspie Hokkaido znacznie różni się od tej, która panuje na Honsiu. Ze względu na obecność aktywnych wulkanów i surowe warunki klimatyczne, jedynie 5 proc. populacji Japonii zamieszkuje wyspę. Z tego też powodu niewielu turystów decyduje się na przyjazd tutaj. Od listopada do marca pogoda na wyspie nie rozpieszcza. Jednak nawet syberyjskie mrozy i temperatura poniżej –20 st. C nie powinna być przeszkodą do poznawania tego miejsca i kultury Japonii. Warto brać przykład z mieszkańców Hokkaido i nielicznych obcokrajowców, którzy zimą przyjeżdżają tutaj, aby skorzystać z możliwości uprawiania różnych sportów zimowych. Całe rodziny wybierają się na narty, snowboard, a także podziwiają zamarzniętą wodę w największych portach przybrzeżnych.

W okresie zimowym, zazwyczaj na początku lutego, w Sapporo organizowany jest również Festiwal Śniegu. To tradycyjne wydarzenie kulturalne, które po raz pierwszy odbyło się w 1950 roku. Festiwal Śniegu zyskał już międzynarodową sławę. Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni turyści mogą nie tylko zobaczyć wystawę rzeźb zrobionych ze śniegu i lodu, ale także przyglądać się im powstawaniu podczas konkursu, w którym udział bierze kilkanaście grup, składających się z zagranicznych członków.

Hokkaido – co warto zobaczyć na wyspie?

Ze względu na to, że Hokkaido nie jest zbyt turystycznym miejscem, obcokrajowcy nie przyjeżdżają chętnie do tej części Japonii. Znacznie bardziej wolą wybrać się do Tokio. Jeśli jednak decydują się na wyprawę na wyspę, zazwyczaj chcą zwiedzać jedno z większych miast – Sapporo, Asahikawę lub Hakodate. Żeby nie znudzić się samym spacerowaniem, warto wcześniej sprawdzić, co jeszcze ma do zaoferowania wyspa. Na Hokkaido jest naprawdę dużo świetnych zabytków i atrakcji turystycznych, które pomogą poszerzyć wiedzę o kraju i poznać kulturę Japonii.

Sapporo i okolice

Zarówno w stolicy Hokkaido, jak i w pozostałych miastach na wyspie, znajduje się wiele dyskotek, barów i klubów nocnych, a także kasyn, w których można sprawdzić swój spryt i zręczność. W Sapporo jest również kilka miejsc, w których turyści będą mogli spróbować tradycyjnej japońskiej białej czekolady, produkowanej w fabryce na Hokkaido. Oprócz tego, na wyspie dużą popularnością cieszy się Muzeum Piwa oraz pobliska restauracja, oferująca degustację alkoholu oraz klasyczne japońskie dania.

Podwodny tunel Seikan

Podziemny i podwodny tunel Seikan jest znany także poza Japonią. To obiekt łączący ze sobą dwie wyspy, największą japońską Honsiu oraz drugą co do wielkości, Hokkaido. Seikan znajduje się na głębokości około 250 metrów i ma ponad 50 kilometrów długości, co czyni go najdłuższym tunelem na świecie.

Wieża telewizyjna na Hokkaido

Niezależnie od tego, czy przyjeżdżający na wyspę turyści kiedykolwiek wcześniej byli w Paryżu, czy nie – na Hokkaido znajduje się bardzo podobny obiekt o wysokości 90 metrów. Turyści mogą wejść na sam szczyt budynku, aby podziwiać stamtąd panoramę miasta.

Parki narodowe na wyspie

Hokkaido jest wyspą, na której zobaczyć można naprawdę wiele rzadko spotykanych gatunków roślin i zwierząt. Bogata flora i fauna przyczyniły się do powstania licznych parków narodowych, w których można nie tylko odpocząć, ale przede wszystkim dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z atrakcji, które są oferowane na ich terenie, czyli m.in. kąpieli termalnych, rejsów łódką czy spływów kajakami. Największą popularnością cieszą się Park Narodowy Akan oraz Park Narodowy Daisetsu-zan.

Zobacz wideo: Trzęsienie ziemi w Japonii spowodowało osuwiska na Hokkaido

Zobacz też:

Największe atrakcje wyspy Honsiu w Japonii – harmonia tradycji i nowoczesności

Tęsknisz za podróżami? Na Playerze znajdziesz programy, które zaspokoją twój głód świata

Filip Chajzer sprawdził, czym fascynuje nas Kraj Kwitnącej Wiśni. "Jestem w japońskim niebie"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości