Świat

Co warto zobaczyć w Urumczi? Atrakcje stolicy Sinciang – miasta kontrastów

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
wysokie budynki w Urumczi w Chinach

Urumczi (Chiny) jest stolicą regionu Sinciang, znajdującego się na północno-zachodnich obrzeżach Państwa Środka. Zamieszkiwane jest przez wiele mniejszości etnicznych, w tym dwie największe – Hanów (Chińczyków) i Ujgurów. Urumczi posiada burzliwą historię podziałów, a jednocześnie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Chinach.

Zwiedzając Urumczi, nie będziemy narzekali na brak zabytków i atrakcji turystycznych. W mieście warto udać się na kilka godzin do Muzeum Sinciang, w którym znajdziemy m.in. doskonale zachowane mumie. Koniecznie odwiedźmy w Urumczi największy pod względem powierzchni bazar (Wielki Bazar) znajdujący się w dzielnicy ujgurskiej. Warto też na chwilę opuścić Urumczi, by udać się podziwiać pobliskie Niebiańskie Jezioro.

Lecimy do chińskiego Urumczi – miasta podziałów

Urumczi jest największym miastem i stolicą regionu administracyjnego Sinciang – najbardziej wysuniętego na północny zachód rejonu Chin. Pod względem geograficznym położone jest na terenach Dżungarii – historycznej krainy Chin, znanej z wielkich przemarszów i migracji. Jak się jednak okazuje, historyczne cechy rejonu nie są wcale odległe od rzeczywistości, a Urumczi warte jest zwiedzenia nie tylko ze względu na atrakcje miasta, ale także obserwację przenikających się kultur i obyczajów.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Urumczi zamieszkiwane jest przez około 1,5 miliona mieszkańców, co, jak na warunki Państwa Środka, nie jest wysokim stopniem zaludnienia. Atrakcyjność turystyczna Urumczi wynika między innymi z wielokulturowości miasta. Zamieszkiwane jest przez wiele grup etnicznych, z których dwie największe – Ujgurowie i Hanowie – nie są do siebie zbyt dobrze nastawione.

Walki pomiędzy Ujgurami a Hanami, grupą etniczną Chińczyków, toczone były od momentu przyłączenia i skolonizowania przez Chiny Urumczi, co nastąpiło już w VIII wieku n.e. Oprócz zaszłości historycznych, grupy różnią się także religią. Ujgurzy w większości są przedstawicielami islamu, z kolei Hanowie są konfucjanistami, buddystami lub ateistami. Liczne podziały, protesty i manifestacje społeczne doprowadziły do reperkusji państwowych w postaci zakazu zgromadzeń i protestów w Urumczi.

Podziały społeczne w Urumczi widoczne są na pierwszy rzut oka nawet dla turysty – miasto podzielone jest bowiem na poszczególne dzielnice, które umownie należą do jednej bądź drugiej grupy etnicznej. Należy jednak podkreślić, że dla turystów pobyt w Urumczi jest całkowicie bezpieczny, a zarówno ludność ujgurska, jak i hańska, otwarta jest na każdego na cudzoziemca.

Co warto zobaczyć w Urumczi?

Urumczi to miasto plasujące się w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych celów podróży przez Europejczyków pragnących zwiedzić Chiny. Zawdzięcza ten fakt z jednej strony wielu historycznym zabytkom miasta, z drugiej zaś rozwiniętej polityce turystycznej. W Urumczi znajdziemy wiele cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli, jak i mniejszych, lokalnych przybytków.

Co warto zwiedzić w Urumczi?

Do największych atrakcji miasta należą:

  • Wielki Bazar (Xinjiang International Grand Bazaar) – największe targowisko na świecie pod względem powierzchni całkowitej i jeden z największych bazarów islamskich Chin w zakresie popularności i liczby przechodniów. Kupimy na nim dosłownie wszystko – żywność, ubrania, pamiątki z Urumczi, drobną elektronikę i znacznie, znacznie więcej. Bazar znajduje się w islamskiej dzielnicy Ujgurów.
  • Park Hong Shan – dużych rozmiarów park, mieszczący się w obrębie miasta, którego główną atrakcją jest jeden z tradycyjnych symboli Urumczi – góra o tej samej nazwie, Hong Shan. Góra określana bywa "czerwoną górą" ze względu na ciemnopurpurowy kolor piaskowca. Na szczycie prawie 1400-metrowego wzgórza mieści się świątynia, Komnata Króla Niebieskiego (Chamber of Heavenly King), wybudowana za czasów dynastii Tang (618–907 r. n.e.). Obecnie jest to miejsce przede wszystkim turystyczne. Na południu parku znajduje się odrębny park – park Ludowy (Renmin Park), który uznawany jest za centrum geograficzne rejonu ujgurskiego w Urumczi.
  • Plac centralny (People’s Square) – plac położony w centrum dzielnicy biznesowej Urumczi, otoczony wieżowcami i drapaczami chmur. Najważniejszym zabytkiem placu jest obelisk upamiętniający zdobycie rejonu Sinciang przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą.
  • Niebiańskie jezioro (Heavenly Lake) – głębokie na 105 metrów i położone na wysokości 1907 metrów n.p.m. to wyjątkowe jezioro, które charakteryzuje się przejrzystą wodą i widokami przywołującymi na myśl jeziora alpejskie. Jezioro usytuowane jest wokół gór i zasilane wodą z topniejących śniegów. Znajduje się około 45 kilometrów na wschód od Urumczi.
  • Muzeum Sinciang (Xinjiang Regional Museum; Qu Bowuguan) – obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Urumczi. Muzeum przedstawia całościową historię regionu Sinciang, w tym historię stolicy Urumczi. Wśród wielu zabytków archeologicznych do oglądania wystawione zostały także doskonale zakonserwowane mumie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Wang Yukun/Getty Images

Pozostałe wiadomości