Kilka powodów, dla których warto zwiedzić Goerlitz

Görlitz, Niemcy
fhm/Getty Images

Goerlitz leży na granicy z Polską i słynie z imponującej ilości odrestaurowanych budynków. Zachowało się w nim także tysiące zabytków.

Zgorzelec-Goerlitz, bo tak często nazywane jest miasto z uwagi na to, że leży na pograniczu dwóch państw, nie zostało zniszczone w czasie ostatniej wojny. Dlatego wiele miejsc ujmuje tam swoją historią i zachwyca formą zachowaną dzięki niezaburzonemu układowi przestrzennemu.

Niemieckie miasto Goerlitz i most pojednania

W mieście Goerlitz ujmuje przede wszystkim to, że zachowało ono swą przedwojenną architekturę. Każdy zakątek jest tu naznaczony duchem czasu, a przechadzanie się historycznymi uliczkami może stać się nie lada przygodą. To szóste co do wielkości miasto w Saksonii. Dawniej tworzyło jedną całość ze Zgorzelcem, który do roku 1945 stanowił jego przedmieście. Od 1998 roku miasta określa się jako jeden organizm miejski pod nazwą "Europa-Miasto Goerlitz-Zgorzelec". W 2003 roku powstał łączący je most – symbol pojednania.

Co warto zobaczyć w Goerlitz?

Jakie ważne miejsca należy zobaczyć w Goerlitz? Zabytki ze wszystkich epok historycznych są na pewno tym elementem wycieczki po mieście, którego nie powinno się pominąć, gdyż możliwość ich zobaczenia to jak podróż w czasie. Są tu więc barokowe kamienice, gotyckie kościoły, a także renesansowe budynki. Z tego powodu miasto często jest określane mianem perły architektury. Mamy tu misternie zdobione fasady, bogato dekorowane kościoły czy freski na sufitach.

Zwiedzanie Goerlitz na pewno warto zacząć od bardzo reprezentacyjnego Marienplatz. Stoi na nim Gruba Wieża (Frauenturm) znajdująca się tuż przy ujściu ulicy Steinstraße. Niewiele dalej znajduje się Górny Rynek (Obermarkt) z Wieżą Reichenbach. To w niej mieści się Muzeum Historyczno-Kulturalne. Następnie można przejść na Dolny Rynek (Untermarkt). Dla chętnych zobaczenia panoramy miasta warto polecić wieżę Mikołaja (Nikolaiturm), na szczyt której prowadzi 128 stopni. To również świetny punkt widokowy. Ważnym punktem na mapie miejsc do zwiedzenia jest na pewno kościół św. Piotra i Pawła, który można zobaczyć już w Zgorzelcu. Jego wieże mają bowiem aż 84 metry! To jeden z ważniejszych symboli miasta i zarazem charakterystyczny punkt orientacyjny Starego Miasta. Nie można też pominąć ratusza, siedziby władz Goerlitz, z zachowanymi tarczami zegarowymi. To centralny punkt tego historycznego miasta. Prowadzą do niego przepiękne, stworzone w XIX wieku, renesansowe schody ratuszowe.

Interesującym miejscem jest też Baszta Wołowa – swą nazwę zawdzięcza drodze, która prowadziła z miasta na pastwiska. Dziś jest tam urokliwy pas zieleni. Duże wrażenie robi replika grobu Chrystusa w Jerozolimie składająca się z trzech kaplic.

Inne równie ciekawe miejsca w Goerlitz to także:

  • teatr miejski,
  • Biała Wieża,
  • Miejski Dom Kultury,
  • secesyjny dom towarowy Hertie,
  • kościół Świętego Krzyża,
  • zabytkowy budynek dworca kolejowego,
  • Plac Pocztowy,
  • baszta Kaisertrutz.

Miasto Goerlitz – co warto wiedzieć?

Nie da się zaprzeczyć, że atrakcją Goerlitz jest bliskość z granicą Polski. Bliźniacze miasto Zgorzelec jest tu bowiem dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jednak to nie jedyna atrakcja dotycząca tego historycznego miejsca.

Na rodzinny wypad warto polecić Tierpark Görlitz, czyli ogród zoologiczny o powierzchni 5 ha.

Znajdzie się tu też coś dla miłośników kąpielisk wodnych – basen Goerlitz o nazwie Neisse-Bad.

Jezioro w Goerlitz zaś mieści się na południowej granicy miasta i nazywa się Berzdorfer See. Jest to sztuczny zbiornik powstały w wyniku celowego zalania kopalni węgla brunatnego. Obecnie są tam plaże, przystań jachtowa, kempingi, restauracje, a także zaplecze sportowe.

Jeśli ktoś pragnie zwiedzić miasto na dwóch kółkach, trasy rowerowe w Goerlitz są odpowiedzią na te potrzeby. Dzięki nim można zobaczyć także Zgorzelec. To także świetny pomysł na rodzinny wypad.

Warto wiedzieć, że w mieście co roku odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Goerlitz zmienia się wtedy w rozświetloną tysiącem światełek krainę, gdzie wytwórcy i wystawcy z Polski, Niemiec i Czech oferują swoje produkty. Na mieszkańców miast po obu stronach Nysy Łużyckiej oraz przyjezdnych czeka szopka bożonarodzeniowa i otwarta zagroda przygotowana przez tamtejsze zoo. Wszystko to można podziwiać na Dolnym Rynku (Untermarkt). Na Rynku Górnym (Obermarkt) zaś w sezonie zimowym można skorzystać z lodowiska miejskiego.

Co ciekawe, zakupy w Goerlitz są dla Polaków nie tylko dużo tańsze, ale i atrakcyjniejsze. Rodacy często odwiedzają tamtejszy odnowiony Strassburg-Passage, gdzie ceny są przystępniejsze, a produkty lepszej jakości.

Na koniec coś dla miłośników kina. Miasto często odwiedzają filmowcy z całego świata, dlatego Goerlitz jest żartobliwie nazywane "Görliwood". Odbywały się tu zdjęcia do takich filmów, jak m.in. "Bękarty wojny", "Obrońcy skarbów" czy "Grand Budapest Hotel".

Zobacz także:

Maspalomas – idealne miejsce na wakacje. Najciekawsze atrakcje, plaża i miasto

Ochryda w Macedonii - piękne miasto na Półwyspie Bałkańskim

Co warto zwiedzić w Collioure? Historia i zabytki miasta położonego na samym południu Francji

Zobacz wideo: Czym zająć dziecko w podróży?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości