Saint-Malo, miejscowość portowa położona nad Kanałem La Manche, jest jednym z bardziej urokliwych miejsc, które przyciągają turystów. Zniszczone w czasach II wojny światowej miasteczko zostało odbudowane, zachowały się stare plany i klimat budynków z minionych stuleci. W kontraście z lazurową wodą i kolorową roślinnością całość tworzy malowniczy obrazek prosto z letniej pocztówki.
Założone przez walijskiego mnicha miasto początkowo było siedzibą biskupstwa. Wraz z rozwojem portu mała osada rozwijała się w prężnie działające portowe miasteczko. Rozwój handlu uczynił je jednym z ważniejszych miast Francji i łącznikiem z pozostałymi zagranicznymi ośrodkami handlowymi. W 1944 roku miasto przeszło w ręce Niemców i zostało niemal całkowicie zniszczone przez siły aliantów. To jednak nie przyczyniło się do zaprzepaszczenia jego architektury i tradycji. Po wojnie miasto zostało odbudowane na kanwie starych planów i przywrócone zostały jego historyczne budowle, co dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną.
Saint-Malo – turystycznym szlakiem
Saint-Malo to raj dla miłośników niebanalnej architektury i zabytków. Całości dopełniają plaże i liczne wodne atrakcje. Miasteczko jest doskonałym miejscem na weekendowy wypad zarówno dla tych spragnionych zabytków historycznych, jak i miłośników aktywnej formy wypoczynku. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów jest Fort Narodowy. Mury obronne miasta pochodzą z XVII wieku. Fort potocznie nazywany jest niezwyciężonym. Wybudowany na styku lądu i morza, pierwotnie pełnił nie tylko funkcję obronną, ale też był punktem obserwacyjnym. Dzisiaj jest doskonałym punktem widokowym, zarówno na kanał La Manche, jak i na całe miasto. Blisko dwukilometrowe mury są miejscem spacerów turystów i miejscowych.
Na uwagę zasługuje również Intra Muros (stare miasto), utrzymane w klimacie XVII wieku z centralną atrakcją, katedrą świętego Wincentego. W murach katedry znajdują się grobowce dwóch słynnych Francuzów: podróżnika Jacquesa Cartiera oraz Rene Duguay-Trouina, odkrywcy Kanady i Nowej Funlandii.
Stare Miasto Saint-Malo to sieć wąskich i klimatycznych uliczek utrzymanych w barokowym stylu. Są przy nich zabytkowe kamienice, w których znajdują się lokalne sklepy i liczne kawiarnie oferujące nie tylko kawę, ale też słynne francuskie wina.
Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie turystycznej jest zamek Saint-Malo. Pochodzący z XV wieku był ufundowany przez księżną Annę i był jej siedzibą. Dzisiaj zamek pełni wiele funkcji. W jego murach znajduje się m.in Hotel de Ville oferujący oprócz bazy noclegowej także elegancką restaurację z miejscowymi przysmakami. Prócz tego zamek skrywa w sobie Muzeum Historii Miasta i Muzeum Etnograficzne, w których odwiedzający mogą poznać historię Saint-Malo oraz jego morskie tradycje.
Przechadzając się ulicami Saint-Malo, nie sposób pominąć pochodzącego z XVIII wieku Domu Korsarza. Założył go François-Auguste Magon de la Lande. Dzisiaj Dom Korsarza jest atrakcją turystyczną, odgrywa również rolę klimatycznej bazy noclegowej. To w pełni zachowany dom, który jako jedyny w mieście przetrwał zniszczenia drugiej wojny światowej. Pozostając w klimacie korsarzy, warto zajrzeć również na posiadłość Cartiera. Historyczny dom odkrywcy i podróżnika dzisiaj jest muzeum opowiadającym historię morskich wypraw, życia piratów i miejscowych rybaków.
Plaże Saint-Malo
Saint-Malo to miejsce, które zaraz obok historii oferuje rozległe, wręcz bajeczne plaże, których nie sposób pominąć, będąc tam na wakacjach. Otoczone niewysokimi klifami piaszczyste plaże z lazurową wodą przez turystów okrzyknięte są najpiękniejszymi w Europie. Plaża Sillon to miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Biała, piaszczysta plaża otoczona jest ponad trzykilometrową spacerową promenadą. Skalista, zachwycająca dziką odsłoną Plaża Bon Secours położona jest u stóp muru obronnego. To miejsce, które łączy w sobie możliwość aktywnego wypoczynku z pięknymi widokami na wysepki. Dla tych, którzy cenią spokój, ciszę, a jednocześnie pragną malowniczych, wręcz pocztówkowych widoków, poleca się podróż na Plażę Rotheneuf. Jest położona na uboczu, gdzie morze jest wyjątkowo spokojne, a piasek biały i miękki.
Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany
Zobacz także:
- Rezydenci biur podróży skarżą się na turystów. "Dzwoni kobieta i mówi, że urwał jej się sznurek od tamponu"
- Dzielnice Paryża – w której z nich warto się zatrzymać?
- Jak zakochać się w Montpellier? Co warto zobaczyć w "małym Paryżu"?
Autor: Adrian Adamczyk