Podróże

Atrakcje Suwałk. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rynek Główny w Suwałkach

Suwałki to miasto słynące z długich i mroźnych zim oraz festiwalu bluesowego. Położone pomiędzy Suwalskim Parkiem Krajobrazowym a Wigierskim Parkiem Narodowym, zwane jest przez niektórych "polskim biegunem zimna". Jakie są najważniejsze atrakcje Suwałk?

Suwałki – atrakcje miasta

Zwiedzanie Suwałk to idealny pomysł na weekend. Poniżej przygotowaliśmy listę miejsc i atrakcji, którymi warto się zainteresować.

Ulica Chłodna Ulica Chłodna rozciągnięta jest pomiędzy Placem Marii Konopnickiej oraz Parkiem Konstytucji 3 Maja. To właśnie tu odbywa się słynny Suwałki Blues Festiwal, organizowane są targi sztuki ludowej oraz występy rozmaitych teatrów. Sama nazwa – jak nietrudno się domyślić – nawiązuje do chłodnego klimatu Suwałk. Ulica znajduje się też na linii wiatru i jest stale ocieniona. Warto zwrócić tu uwagę na kamienice wybudowane w stylu klasycystycznym, które nadają temu miejscu niesamowitego klimatu. Na Chłodnej można też podczas podróży coś przekąsić, znajduje się tu wiele punktów gastronomicznych.

Cmentarze w Suwałkach Wielokulturowa historia Suwałk odcisnęła piętno na historii miasta i do dziś widoczna jest np. na cmentarzu. Chyba w żadnym innym polskim mieście obok siebie nie leżą Tatarzy, staroobrzędowcy, ewangelicy, prawosławni, katolicy i żydzi. Przy Czarnej Hańczy znajduje się cały zespół zabytkowych cmentarzy, który zdecydowanie warto odwiedzić. Sam cmentarz żydowski wyróżnia się wielkością: jeszcze do II wojny światowej mieszkało w tym mieście sporo wyznawców judaizmu. Na cmentarzu muzułmańskim leżą żołnierze carskiego garnizonu wojska, który stacjonował w Suwałkach w XIX wieku. Cmentarz ewangelicki można łatwo rozpoznać po kaplicy z czerwonej cegły. Znakiem rozpoznawczym cmentarza prawosławnego jest z kolei drewniana kaplica, która pełni również funkcję cerkwi. Tuż za nią widoczny jest cmentarz staroobrzędowców. Największy jest tu, jak łatwo się domyślić, cmentarz rzymskokatolicki.

Konkatedra Św. Aleksandra Do atrakcji Suwałk należy zaliczyć także konkatedrę św. Aleksandra. To największy kościół w tym mieście, który wybudowano na miejscu mniejszego, drewnianego. W czasach II wojny światowej dwie jego wieże wysadzili hitlerowcy, jednak w latach 50. je odbudowano. Warto zwrócić w nim uwagę na pochodzący z XIX wieku ołtarz, wykonany w stylu klasycystycznym oraz obraz Matki Boskiej Niepokalanej, namalowany przez Annę Czartoryską.

Muzea w Suwałkach Atrakcjami turystycznymi Suwałk są również dwa obiekty: Muzeum Okręgowe oraz Muzeum im. Marii Konopnickiej. Warto wejść do pierwszego z nich, aby poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii Suwałk. Jedna z wystaw poświęcona jest malarzowi Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu, który był związany z tym miastem. Z kolei Muzeum im. Marii Konopnickiej zostało zorganizowane w domu, w którym artystka się urodziła i mieszkała 7 lat. Samo muzeum zostało tu otwarte w latach 70. I do dzisiaj można tu zobaczyć fotografie, obrazy, dokumenty oraz prywatną korespondencję poetki. Stała ekspozycja znajduje się w budynku muzeum, natomiast różnego rodzaju spotkania literackie i wystawy czasowe organizowane są w pałacyku.

Suwałki – atrakcje dla dzieci

Jeśli poszukujesz dla dzieci rozrywki w Suwałkach, koniecznie wybierz się z nimi na Baśniowy Szlak Suwalszczyzny.

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny Charakterystyczny dla tego regionu Baśniowy Szlak Suwalszczyzny obejmuje 7 przystanków, w 7 różnych miejscowościach. Przystanki te określane są mianem "Wiosek Bajek" i przy każdym z nich organizowane są zabawy edukacyjne, znajdują się w nich place zabaw oraz tory przeszkód. Nad każdą wioską pieczę sprawuje też odpowiedni przewodnik. Jednym z tych przystanków są właśnie Suwałki, których nazwa brzmi tutaj "Zaułek Krasnoludków". Wioska ta została urządzona w ogrodzie przy domu Marii Konopnickiej. Można tu zatem "spotkać" postaci z jej bajek, z królem Błystkiem na czele. Po wiosce oprowadza przyjezdnych niania Anusia, która opowiada o historii Suwałk. Wielką atrakcją jest tutaj również gra z olbrzymimi pionkami.

Atrakcje okolic Suwałk

Jeśli masz trochę więcej czasu, polecamy wyjechać trochę poza Suwałki i cieszyć się pięknem tutejszej natury.

Jezioro Hańcza Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Suwałk? Na przykład jezioro Hańcza, które stało się popularne ze względu na swoją głębokość, która sięga niemal 109 m. Do atutów tego jeziora należy także czystość oraz przezroczystość wody. Takie warunki sprawiają, że jest to idealna baza wypadowa dla płetwonurków. Wielu turystów uważa, że jest to najpiękniejsze jezioro w całym kraju.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Średniowieczny Zamek Guédelon

Średniowieczny Zamek Guédelon
Średniowieczny Zamek Guédelon

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości