Podróże

Słoneczna Toskania – winnice, plaże i inne atrakcje. Co warto zobaczyć w Toskanii we Włoszech?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Toskania to region należący do Włoch, który słynie z winnic, cyprysowych dróg, pięknych krajobrazów, a także z miast i miasteczek, w tym ze swojej stolicy, Florencji. Dlatego Toskania przyciąga turystów, pragnących na własne oczy zobaczyć jej atrakcje.

Toskania jest regionem wprost obfitujący w ciekawe miejsca, a także niezwykle malownicze zakątki. Dlatego jej zwiedzanie jest tak popularne, zarówno wśród miłośników spokojnego wypoczynku, jak i zwiedzania. Co warto zobaczyć w Toskanii?

Toskania – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

Jedną z największych atrakcji turystycznych Toskanii są jej miasta. Na początek wspomnieć należy o słynnej Florencji. Ta rozciągająca się u podnóży Apenin kolebka włoskiego renesansu bardziej niż miasto przypomina ogromne dzieło sztuki. Dużym plusem dla zwiedzających jest fakt, że większość najciekawszych atrakcji znajduje się w centrum Florencji. Podczas zwiedzania stolicy Toskanii nie można pominąć pochodzącego z XV w. Pałacu Medyceuszy, którego okna projektował sam Michał Anioł, kościoła Santa Croce , w którym spoczywa wspomniany artysta, a także Galileusz czy Machiavelli, pałac Pittich z czterema muzeami, w których wnętrzu znajdują się dzieła takich artystów, jak Caravaggio, Tycjan czy Rafael, Galeria Akademii z XVIII wieku, w której zobaczyć można m.in. słynny posąg Dawida dłuta Michała Anioła oraz przepiękne most i Pałac Vecchio . Miłośnicy sztuki koniecznie powinni zajrzeć do Galerii Uffizi, a także obejrzeć bogato zdobioną przez największych artystów katedrę Santa Maria del Fiore . Po intensywnym zwiedzaniu warto odpocząć przez chwilę w Ogrodach Boboli, po których chętnie spacerują również mieszkańcy Florencji.

Toskania – plaże, morze i winnice

Co jeszcze zobaczyć w Toskanii? Turyści tłumnie przybywają również do Pizy, która znana jest głównie ze słynnej Krzywej Wieży. Znajduje się na Placu Katedralnym, znanym również jako Campo dei Miracoli , co oznacza Pole Cudów. W mieście tym znajdziemy również ciekawe muzea, w tym Muzeum Katedralne. Innym interesującym miasteczkiem jest toskańska Siena. Pierwszym miejscem, do którego kierują się turyści, jest zwykle słynny Piazza del Campo , ceglany plac o kształcie przypominającym muszlę, opadający w kierunku Palazzo Publico . Miejsce to popularne jest nie tylko wśród zwiedzających. W cieplejszych miesiącach można zobaczyć tam tłumy ludzi czytających czy rozmawiających ze znajomymi. Warto też przejść się uliczkami handlowymi na terenie Starego Miasta, nie tylko z uwagi na ciekawe sklepy, lecz także ich niepowtarzalny urok. W Toskanii istnieje także wiele mniejszych miejscowości, również wartych zobaczenia. Jednak by bez trudu obejrzeć ich jak najwięcej, najlepiej wybrać się na zwiedzanie Toskanii samochodem. Wtedy łatwiej będzie obejrzeć też pobliskie regiony i wybrać się np. na wycieczkę po Toskanii i Umbrii.

Wyjazd do Toskanii nie musi polegać wyłącznie na zwiedzaniu miasteczek, podziwianiu ich architektury oraz dzieł sztuki. Region ten, ze względu na swoją urodę, jest także chętnie wybierany dla osób pragnących wypoczynku oraz miłośników pięknych krajobrazów. Wspaniała i niezwykle różnorodna przyroda, w tym cyprysowe ścieżki czy gaje oliwne, to prawdziwy raj dla oczu wielu osób przyjeżdżających tam odpocząć od codzienności. Bardzo popularną formą wypoczynku w Toskanii jest zwiedzanie winnic, najlepiej połączone z degustacją włoskiego trunku. Bardzo często można trafić na tego typu wycieczki w ofertach biur podróży.

Inna możliwość to pobyt w Toskanii nad morzemTemperatura latem sięga tam niemal 40℃, dlatego to idealne miejsce na wypoczynek na plaży. Wczasy nad morzem również można zaplanować z biurem podróży lub wybrać się tam samodzielnie, wynajmując hotelowy pokój, domek w Toskanii nad morzem, a nawet willę z wszelkimi wygodami. Turyści, którzy mimo wszystko chcieliby zobaczyć więcej naturalnego piękna tych rejonów, mogą wybrać się do Toskanii samochodem, za to osoby, którym zależy głównie na szybkim dotarciu na miejsce, mogą zdecydować się na podróż samolotem, np. bezpośrednim lotem do Pizy. Jednak ci, którzy wybiorą podróż drogą powietrzną jedynie ze względu na ograniczenia czasowe, nie powinni się martwić. Wybrzeże nadmorskiej Toskanii również zachwyca swoim niezwykłym pięknem, dlatego każdy turysta będzie miał okazję nacieszyć oko pięknem tej krainy.

Toskania we wrześniu i w październiku – czy to się opłaca?

Większość ludzi wakacje we Włoszech kojarzy z upalnym latem. Jednak Toskanię z powodzeniem można zwiedzać również jesienią. Jest to świetna propozycja zwłaszcza dla osób, którym zależy głównie na zwiedzaniu. Popularne miejsca w Toskanii, gdzie można wybrać się nad morze, również są wtedy mniej zatłoczone. Jedynie atrakcje dla dzieci, np. Pinocchio Park , mogą być wówczas krócej dostępne. Za to niezwykle prezentują się w tym okresie Alpy wraz z główną rzeką przecinającą Toskanię, Arno . Te atrakcje przyrodnicze dużo wygodniej będzie oglądać podczas nieco niższych temperatur, a najładniejsze miejsca z pewnością będą spokojniejsze przez mniejszą liczbę zwiedzających.

Co zwiedzić w Toskanii? To problem większości turystów, ponieważ kraina ta urzeka na każdym kroku. Ale przecież można wybrać się tam znacznie więcej, niż tylko jeden raz.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik Radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: f11photo / Getty Images

Pozostałe wiadomości